pop up description layer
Daily overviews
Investment recommendation
Company results - CZ
Company results - World
IPO, M&A
Weekly overview
   

  Detail - articles
  ČTK: Cena ropy poprvé překročila 145 dolarů za barel

  ČTK: Cena ropy poprvé překročila 145 dolarů za barel

  03/07/2008 08:09
  Author: ČTK

  Komentář byl doplněn:

  Cena ropy dnes poprvé v historii překročila hranici 145 dolarů za barel kvůli zprávě o poklesu zásob suroviny ve Spojených státech a slabému kurzu dolaru. Ropu tlačí vzhůru rovněž napětí na Blízkém východě.
   
  Severomořská ropa Brent kolem 8:30 SELČ zdražila o 89 centů na 145,15 dolaru za barel. Předtím se vyšplhala až na rekordních 145,75 dolaru. Cena americké lehké ropy dnes stoupla o rovný dolar na rovněž rekordních 144,57 dolaru. Později však o část zisků přišla a prodávala se za 144,19 USD, napsala agentura Reuters.

  Americký Úřad pro energetické informace (EIA) ve středu oznámil, že zásoby surové ropy v USA se minulý týden snížily o dva miliony barelů. Analytici přitom počítali s poklesem o pouhých 100.000 barelů. Zásoby benzinu nicméně stouply o 2,1 milionu barelů navzdory předpokládanému poklesu o 200.000 barelů.

  "Úbytek zásob surové ropy byl (pro ceny) podpůrný, protože dovoz v tomto ročním období zůstává relativně nízký," řekl analytik Tim Evans ze společnosti Citi Futures Perspective.

  Ke zdražování ropy přispívá rovněž slabý dolar, který se dnes propadl na nové dvouměsíční minimum vůči euru. Důvodem byla zpráva o překvapivě prudkém poklesu počtu pracovních míst v soukromém sektoru Spojených států, jenž by mohl snížit pravděpodobnost, že americká centrální banka přikročí ke zvýšení úrokových sazeb.

  Růst eura naopak podporuje očekávání, že Evropská centrální banka dnes zvýší úrokové sazby o čtvrt procentního bodu na 4,25 procenta. Investoři často nakupují ropu a další komodity, aby se ochránili před slabým dolarem a inflací. Tyto nákupy spolu se spekulativní poptávkou výrazně přispěly k více než 50procentnímu nárůstu cen ropy od začátku letošního roku.


  Your opinion
  You can start the on-line discussion here. So far there has been no opinion added to the discussion. All users must be signed in (Přihlásit). If you do not have an account where you could sign in, please register zde.
  Latest news

  Related news and articles
  Most popular news
  Most popular news
  Most discussed news
   Daily calendar
   TimeEvent
   Apple - 2Q earnings (AMC)
   Boeing - 1Q earnings (BMO)
   Facebook, Qualcomm - 1Q earnings (AMC)
   PD: Retail Sales MoM
   PD: Retail Sales YoY
   PD: Unemployment Rate
   Procter & Gamble - 3Q earnings
   03:30Australia: Consumer Prices Index (YoY)
   03:45CNY HSBC China Manufacturing PMI
   09:00France: Markit Manufacturing PMI
   09:00France: Markit Services PMI
   09:30Germany: Markit Services PMI
   09:30Germany: Markit/BME Manufacturing PMI
   10:00Eurozone: Markit Manufacturing PMI
   10:00Eurozone: Markit Services PMI
   13:00United states: MBA Mortgage Applications
   15:45United states: Markit Manufacturing PMI
   16:00United states: New Home Sales (MoM)
   23:00New zealand: Reserve Bank of New Zealand Rate Decision