Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
EIB a BIS: Merkelová neuváženou komunikací zhoršila dluhovou krizi v Evropě

EIB a BIS: Merkelová neuváženou komunikací zhoršila dluhovou krizi v Evropě

13.12.2010 13:57, aktualizováno: 13.12. 16:48
Autor: ČTK

Aktualizováno

Dvě přední mezinárodní finanční instituce dnes obvinily Německo z toho, že svými neuváženými a nejednoznačnými návrhy od října prohloubilo dluhovou krizi v eurozóně. Dobře míněné požadavky německé kancléřky Angely Merkelové na účast investorů na nákladech případných státních bankrotů vystrašily finanční trhy, což v konečném důsledku vedlo k nutnosti poskytnout finanční pomoc Irsku, uvedly nezávisle na sobě Banka pro mezinárodní platební vyrovnání (BIS) a Evropská investiční banka (EIB).

BIS ve čtvrtletní zprávě o vývoji na finančních trzích sdělila, že říjnová dohoda Německa a Francie o účasti soukromých věřitelů na nákladech řízeného státního bankrotu byla důležitým faktorem v prohloubení krize na trhu vládních dluhopisů zemí eura. Tento požadavek přišel v době zhoršování fiskální situace v Irsku a výrazně přispěl k výprodeji irských vládních dluhopisů a vytlačení úrokových výnosů z nich na neudržitelné úrovně.

"Prudký růst spreadů (rozdílů mezi výnosy dluhopisů příslušné země ve srovnání s německými výnosy) začal 18. října, kdy se vlády Francie a Německa shodly na krocích, které by umožnily uvalit na dluhopisy srážky, kdyby určitá vláda nebyla schopna obsluhovat svůj dluh," píše se ve zprávě BIS. Pozornost se ihned poté podle BIS soustředila na irský bankovní systém, který je v těžké krizi a je závislý na úvěrech od centrální banky; ty jsou zajištěny irskými vládními dluhopisy, jejichž ceny však prudce klesaly.

Irsko požádalo o pomoc ze záchranného fondu ke konci listopadu, i když ještě pár dnů předtím ji odmítalo a tvrdilo, že pomoc nepotřebuje. Situaci Irska ale zhoršila právě reakce finančních trhů, kde se prudce zvýšily náklady na obsluhu irského dluhu i cena pojištění irských dluhopisů proti platební neschopnosti.

BIS své vysvětlení dokládá tím, že kromě dohody Německa a Francie se tehdy neobjevila žádná jiná relevantní informace, která by mohla spustit na trzích paniku. Tehdy začaly růst výnosy dluhopisů a ceny jejich pojištění nejen Irsku, ale i Portugalsku, Španělsku a později i Belgii a Itálii.

Předseda řídícího výboru Evropské investiční banky (EIB) Philippe Maystadt obvinil německou kancléřku Angelu Merkelovou a její vládu ze špatné komunikace, která zhoršila situaci na dluhových trzích. Šéf EIB v rozhovoru pro francouzský list Les Echos řekl, že vláda Merkelové způsobila svými nejednoznačnými návrhy "totální zmatek", který trhy vystrašil právě před tím, než bylo Irsko nuceno požádat o zahraniční pomoc.

Merkelová podle šéfa EIB správně řekla, že soukromí investoři by měli v budoucnu krýt část nákladů na záchranu členských zemí. Ovšem způsob, jakým svá slova pronesla, prý trhy jen zbytečně znervóznil. Minulý týden Merkelovou podobným způsobem kritizoval člen bankovní rady Evropské centrální banky (ECB) Nout Wellink.

"V tom základním měla Angela Merkelová naprostou pravdu, když žádala, aby se v rámci stálého krizového mechanismu po roce 2013 účastnil (záchrany členských zemí) i soukromý sektor," cituje list šéfa EIB. "Ovšem způsob, jakým to bylo prezentováno, způsobil totální zmatek. Nepochybně to bylo proto, že trhy reagují příliš rychle, ale i proto, že ta zpráva nebyla úplně jasná," dodal Maystadt.

Maystadt v deníku vyzval zástupce Evropské unie, aby v této problematice zaujali jednoznačné stanovisko už na summitu, který se bude koncem tohoto týdne konat v Bruselu. Šéf EIB řekl, že lídři Evropské unie by měli na summitu ukázat, že si z takových nejednoznačných komentářů vzali ponaučení.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
29.05.2026
16:05Atraktivita stříbra je po loňské rally pryč. Vysoké ceny způsobily erozi poptávky, pokles může pokračovat
14:45SpaceX snižuje cílovou valuaci před IPO po zpětné vazbě investorů
13:19Perly týdne: Otevřené dveře pro růst zlata a elektrické Ferrari
11:44Braňo Soták k výsledkům Dellu: AI cyklus neřekl poslední slovo, poslední kvartály naznačují opětovnou akceleraci  
11:42Philip Morris ČR snížil dividendu na 1100 Kč na akcii
10:42HDP zpomalilo na začátku roku kvůli zahraničnímu obchodu, mzdy jsou překvapivě silné
10:30Dell se dál veze na vlně AI. Akcie po výsledcích vyskočily až o 40 procent
10:12Prodloužené příměří posílá ropu dolů, akcie v Evropě reagují vlažně  
9:25Umělá inteligence odhaluje tajemství stovky let starých šifrovaných textů
9:08Rozbřesk: Adopce AI zdražuje počítačovou techniku a nečekaně tlačí jádrovou inflaci vzhůru
8:54Wall Street na maximech díky naději na příměří USA–Írán, evropské futures jsou smíšené  
6:05Bernstein: Kupuj vše, co potřebuje AI. Prodávej to, co AI může dělat
28.05.2026
22:01Nasdaq překonává historické maximum  
17:10Marže mířící k dalším rekordům a znárodňování technologických firem
17:08Stát prodal dluhopisy za 20,1 mld. Kč, objem emise překročil původní plán
15:59Hodnota čipových firem letos vzrostla o 82 procent na 5,7 bilionu dolarů
15:55Ekonomika USA v prvním čtvrtletí rostla pomaleji, než se čekalo, o 1,6 procenta
15:35Akcie Nebiusu nezastavují. Jejich růst nově podpořila nemalá investice fondu zaměřeného na AI
14:09Bank of America a JPMorgan očekávají další rekordní kvartál
12:22Kreditní riziko firem zůstává nízké, trh trestá především vlády  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Čína - Obchodní bilance, mld. USD
8:00DE - Průmyslová výroba, y/y
16:00USA - Prodeje starších domů