Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Šéf Rosbank Golubkov byl obviněn, obhájci hovoří o mučení

Šéf Rosbank Golubkov byl obviněn, obhájci hovoří o mučení

16.05.2013 13:28
Autor: ČTK

Úplatek pět milionů rublů, který údajně převzal šéf velké ruské banky Rosbank Vladimir Golubkov, je podle dnešních zpráv ruského tisku pouhou špičkou ledovce. Za poslední dva roky podle vyšetřovatelů zadržený manažer dostal na úplatcích přes milion dolarů (20 milionů korun). Podle Golubkovových advokátů si ale vyšetřovatelé přiznání zadrženého vynucovali mučením. 

Golubkov byl dnes podle ruského tisku oficiálně obviněn. V případě odsouzení mu hrozí až sedm let a pokuta ve výši až sedmdesátinásobku podvodně získané sumy. 

Šéf Rosbank byl zadržen spolu s viceprezidentkou banky Tamarou Poljanicynovou ve středu. Podle policie požadoval od zástupce nejmenované komerční organizace úplatek 1,5 milionu dolarů za prodloužení úvěrové smlouvy, za snížení úroku a nižší objem měsíčních splátek. První část úplatku ve výši pět milionů rublů prý šéf Rosbank dostal právě prostřednictvím Poljanicynové. 

Viceprezidentka se po zatčení rozhodla s vyšetřovateli spolupracovat, ale vůči Golubkovovi podle jeho advokátů policie postupovala s neúměrnou tvrdostí. Po středečním zatčení byl uvržen do cely, nedostal prý najíst ani napít a vyšetřovatelé mu odepírali spánek. Obhájce manažera Dmitrij Charitonov podle moskevského rozhlasu postup policie zažaloval. 

Podnikatel, který údajně Golubkova uplácel, byl v kontaktu se šéfem banky několik let. Na úplatcích mu slíbil 50 milionů rublů (32 milionů korun), z nichž větší část prý už šéf banky dostal. Na policii se podnikatel obrátil až v situaci, kdy mu peníze došly. Po celou dobu byla údajně komplicem Golubkova Poljanicynová. 

Podle agentury AFP je skandál těžkou ranou pro francouzskou finanční skupinu Société Générale (30,55 EUR, -0,16%), do níž Rosbank patří. Société Générale, které patří 82 procent akcií Rosbank, je jednou z mála zahraničních finančních institucí, které v Rusku působí. Řada jiných bank, například Barclays (3,23 GBP, 1,30%) nebo HSBC (7,55 GBP, 0,05%), z ruského trhu vytlačily státem podporované banky Sberbank a VTC.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
09.06.2026
12:05Banka of America vidí na trhu mnoho varovných signálů. Je čas vybírat zisky, tvrdí
11:14Zájem o AI se mísí s obavami ze souboje o kapitál. Akcie dnes převážně rostou  
11:05Průmyslová výroba v Německu poprvé od útoku na Írán vzrostla, zvýšil se i vývoz
10:47Raiffeisenbank a.s.: Výplata úrokového výnosu dluhopisu XS2348241048
10:15OpenAI podala žádost o vstup na burzu. S IPO zatím počítá na podzim
9:21Zisk Bezvavlasy.cz narostl v 1Q o 155 procent. Po dokončení transformace chce vytěžit synergie
8:51Rozbřesk: Revidujeme vzhůru výhled na sazby ČNB, zvýšení bude ve hře již v červnu
8:51ČEZ bojuje s Gazpromem, Apple posouvá Siri a OpenAI oficiálně zamíří na burzu  
5:54Arnott: Obří IPO SpaceX, OpenAI a dalších mění pravidla hry na burze a vysávají kapitál z trhu
08.06.2026
16:29PODCAST Týdenní výhled: Trojice problémů tížící trhy a rekordní IPO SpaceX  
15:19Nový „největší problém“, umělá inteligence a Fed
12:03AI teprve začíná, tvrdí Huang. Výprodej techu je podle něj šance na nákup  
11:25Míra nezaměstnanosti v Česku klesá. Ale jen opticky
11:09Zatímco v Evropě doznívá propad akcií, Amerika se po víkendu bude snažit zvednout  
10:39Růst japonské ekonomiky v prvním čtvrtletí po zpřesnění dat zrychlil méně
10:29Léky na obezitu míří za hranice USA. Eli Lilly a Novo Nordisk cílí na globální trh, klíčovou roli sehraje cena
10:08Průmyslová výroba v Česku v dubnu zrychlila meziroční růst na 1,5 procenta
9:30Největší italská banka Intesa nabídla 30,6 miliardy eur za domácího rivala Monte dei Paschi di Siena
9:19ČEZ, a.s.: Vnitřní informace: Elevion Group B.V. a Techem Energy Services GmbH podepsaly smlouvu o koupi 100% podílu ve společnosti Techem Solutions GmbH
9:18Rozbřesk: Rychlý růst cen nemovitostí v Česku asi zpomalí zejména v nejdražších lokalitách

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Čína - Obchodní bilance, mld. USD
8:00DE - Průmyslová výroba, y/y
16:00USA - Prodeje starších domů