Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Americká inflace za květen splnila očekávání, zůstává dostatečně nízko

Americká inflace za květen splnila očekávání, zůstává dostatečně nízko

18.06.2013 14:43, aktualizováno: 18.6. 15:10
Autor: Tomáš Vlk, Patria Finance

Aktualizováno

 Spotřebitelské ceny v USA v květnu nepatrně rostly po dvou měsících poklesu. Index cen stoupl o 0,1 procenta, zatímco v dubnu klesl o 0,4 procenta. Konsensus trhu byl nastaven na 0,2 procenta. Od očekávání se však mírně odchýlily pouze ceny potravin a energií. Jádrová složka cenového indexu v souladu s odhady rostla o 0,2 procenta. Plně podle očekávání je pak také meziroční inflace. Ta celková se v květnu zvýšila na 1,4 procenta, jádrová zůstává na 1,7 procenta.

Ceny potravin se v květnu snížily o 0,1 procenta. Sice jde o minimální změnu, ale ceny potravin klesly poprvé skoro za čtyři roky. Ceny energií se zvýšily o 0,4 procenta, za čímž stojí hlavně dražší elektřina, plyn a s tím spojené služby. Cena benzínu meziměsíčně stagnovala a cena topného oleje pokračovala v relativně rychlém sestupu. 


USinfla
 
Z jádrových složek indexu se zvýšily ceny v dopravě o 0,4 procenta při výraznějším zdražení letecké přepravy. Ceny ubytování stouply o 0,3 procenta a ceny textilu o 0,2 procenta. Tento vývoj ale byl na druhé straně částečně kompenzován poklesem cen léků a zdravotnických potřeb o 0,5 procenta a zlevněním ojetých aut o 0,1 procenta. Ceny nových aut stagnovaly.

Data nepřinášejí žádné překvapení až na drobnou odchylku u volatilních položek. Inflace letos zvolňuje a vidíme také postupný pokles u jádrové inflace. Sílící spotřeba domácností tak zatím negeneruje výraznější inflační tlaky; růst mezd se pohybuje kolem 2 procent meziročně. Tlumené zůstávají také nákladové tlaky, když PPI roste o 1,7 procenta a růst jeho jádrové složky je letos velmi stabilní. Data tedy potvrzují, že cenový vývoj nevyvíjí tlak na utahování měnové politiky, a nedávají proto důvod ke změně očekávání o výsledku jednání Fedu.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
09.06.2026
12:05Banka of America vidí na trhu mnoho varovných signálů. Je čas vybírat zisky, tvrdí
11:14Zájem o AI se mísí s obavami ze souboje o kapitál. Akcie dnes převážně rostou  
11:05Průmyslová výroba v Německu poprvé od útoku na Írán vzrostla, zvýšil se i vývoz
10:47Raiffeisenbank a.s.: Výplata úrokového výnosu dluhopisu XS2348241048
10:15OpenAI podala žádost o vstup na burzu. S IPO zatím počítá na podzim
9:21Zisk Bezvavlasy.cz narostl v 1Q o 155 procent. Po dokončení transformace chce vytěžit synergie
8:51Rozbřesk: Revidujeme vzhůru výhled na sazby ČNB, zvýšení bude ve hře již v červnu
8:51ČEZ bojuje s Gazpromem, Apple posouvá Siri a OpenAI oficiálně zamíří na burzu  
5:54Arnott: Obří IPO SpaceX, OpenAI a dalších mění pravidla hry na burze a vysávají kapitál z trhu
08.06.2026
16:29PODCAST Týdenní výhled: Trojice problémů tížící trhy a rekordní IPO SpaceX  
15:19Nový „největší problém“, umělá inteligence a Fed
12:03AI teprve začíná, tvrdí Huang. Výprodej techu je podle něj šance na nákup  
11:25Míra nezaměstnanosti v Česku klesá. Ale jen opticky
11:09Zatímco v Evropě doznívá propad akcií, Amerika se po víkendu bude snažit zvednout  
10:39Růst japonské ekonomiky v prvním čtvrtletí po zpřesnění dat zrychlil méně
10:29Léky na obezitu míří za hranice USA. Eli Lilly a Novo Nordisk cílí na globální trh, klíčovou roli sehraje cena
10:08Průmyslová výroba v Česku v dubnu zrychlila meziroční růst na 1,5 procenta
9:30Největší italská banka Intesa nabídla 30,6 miliardy eur za domácího rivala Monte dei Paschi di Siena
9:19ČEZ, a.s.: Vnitřní informace: Elevion Group B.V. a Techem Energy Services GmbH podepsaly smlouvu o koupi 100% podílu ve společnosti Techem Solutions GmbH
9:18Rozbřesk: Rychlý růst cen nemovitostí v Česku asi zpomalí zejména v nejdražších lokalitách

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Čína - Obchodní bilance, mld. USD
8:00DE - Průmyslová výroba, y/y
16:00USA - Prodeje starších domů