Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
8 rizik současného (akciového) světa

8 rizik současného (akciového) světa

20.10.2014 15:25
Autor: Michal Putna, Patria Online

Minulý týden jsme byli svědky silných výprodejů napříč světovými trhy. Změnu sentimentu může mít na svědomí více faktorů, proto přinášíme stručný seznam nejdůležitějších z nich, které mají navíc potenciál ovlivňovat dění i v příštích týdnech.

Ebola

Už dávno neplatí, že ebola děsí pouze obyvatele severní Afriky. Pacienti s krvácivou horečkou byli diagnostikováni v USA (Dalas) i v Evropě (Španělsko). Světová zdravotnická organizace pak vydala varování, že ebola může na severu Afriky vést až ke zhroucení některých států. Strach z šíření nemoci doléhá na aerolinky a přeshraniční spolupráci zejména s nejvíce zasaženými státy (Libérie, Siera Leone, Nigérie). Kontrolu vybraných letů od tohoto týdne zahájí také česká letiště.

Ze strachu z (šíření) eboly těží společnosti vyrábějící desinfekční a čistící prostředky. Například americká firma Clorox posílila za 6M o 7 % (a to navzdory výplachu z minulého týdne) s tím, jak se zvýšily tržby z prodeje desinfekčních prostředků o 28 % v uplynulém měsíci.

ISIS

Extrémisté z Islámského státu již několik měsíců okupují značnou část Iráku a také Sýrie, kde válčí o město Kobani, ležící na hranicích s Tureckem. USA a další země bojují proti ISIS cílenými leteckými útoky, turecká armáda přímou pozemní intervenci zatím odmítá. Postup ISIS způsobil novodobý exodus statisíců uprchlíků, kteří utíkají před islámskými radikály (hlavně do Turecka). Táhnoucí se konflikt již dnes pozornost trhů tolik nepřitahuje, navzdory skutečnosti, že se bojuje v oblasti důležité pro těžbu ropy. Jako podstatnější se jeví geopolitické následky probíhajících bojů a potenciální prosakování bojů do ceny ropy.

QE

Mezi USA a Evropou, resp. EMU se začínají rozevírat nůžky v nastavení měnových podmínek. Americký Fed končí s nákupy dluhopisů a připravuje se na novou fázi utahování šroubů měnové politiky. Otázkou zůstává, jak dlouhé bude mezidobí od ukončení QE a prvním zvýšením sazeb. Trhy proto bedlivě sledují každé vyjádření členů Fedu, které by mohlo odhalit načasování prvního růstu sazeb (zvyšování sazeb obecně akciím neprospívá, protože se snižuje jejich relativní výnosnost).

ECB naopak na svém předposledním zasedání sazby nečekaně snížila na nová historická minima, oznámila navíc nákupy jednoduchých ABS a odstartovala též program TLTRO. Boj ECB s nízkou inflací však zatím příliš úspěšný není, a proto je stále ve hře i zahájení klasického QE, tedy odkup dluhopisů. Politiku ECB nereflektuje pouze eurodolar a cenné papíry, ale rozdílné názory na řízení monetární politiky se dostávají i do politického diskursu. Německo, zejména kvůli historické zkušenosti s hyperinflací po WWI, tradičně usiluje o šetření v oblasti fiskální politiky a staví se kriticky k případnému evropskému QE. Naopak Francie a částečně také periferní země eurozóny preferují větší uvolněnost fiskální politiky, kterou nově podporuje i samotná ECB. Otázka využití nestandardních nástrojů ECB tedy vstupuje do politické arény, což většinou nevětší nic dobrého.

Dluhopisy evropské periferie

Silné výprodeje minulého týdne byly doprovázeny prudkým zvýšením rizikové marže u dluhopisů periferních zemí EU/EMU. Zejména výnos řeckých dluhopisů vystřelil po spekulacích, že řecká vláda by mohla v příštím roce opustit záchranný program MMF a EU a začít své dluhopisy prodávat přes trh. Tento nápad se ukázal jako silně nepravděpodobný, když se výnos 5Y vládního bondu minulý týden téměř zdvojnásobil až na úroveň 8 %. Se zhoršujícími se čísly přicházejícími z evropského průmyslu dochází k utlumování růstové dynamiky EU a v této situaci mohou být nové aukce státních dluhopisů (evropské periferie) rizikové.

Sankce proti Rusku

Rizikem nejen pro trhy a akciové tituly jsou také sankce Západu uvalené na Rusko kvůli jeho postupu na Ukrajině. Rusko v reakci zavedlo proti-sankce (například zákaz dovozu ovoce a zeleniny) a obchodní výměna mezi Ruskou federací a EU se tak značně zkomplikovala. Na sankce nejvíce reagoval ruský rubl, který vůči dolaru od začátku roku odepsal 20 %. Postižena je také ukrajinská ekonomika, která by měla v tomto roce klesnout o 6 %.

Levná ropa

Cena ropy (typu Brent) od počátku roku propadla o více než 22 % a aktuálně se pohybuje na úrovni 85 dolarů za barel. Levná ropa činí vrásky zemím exportujícím černé zlato (primárně Rusku, Venezuele, Nigérii, Bahrajnu, Ománu a Saudské Arábii), na druhou stranu její nízká cena zlevňuje náklady firmám i spotřebitelům.

V případě ruského hospodářství by při ceně 90 USD za barel mohlo dojít k poklesu ruské ekonomiky o 0,4 % (v příštím roce), při ceně 80 USD/barel by ruská ekonomika oslabila dokonce o 1,7 %.

Korekce na akciových trzích

Minulý týden jsme byli svědky prudkých výprodejů napříč světovými trhy. Akcie oslabily na všech hlavních trzích a dnešní obchodování se zatím odehrává také v záporném teritoriu. Na scénu se vrátila volatilita, když index VIX minulý týden poskočil až k hranici 31 b.

Investory často sledovaná technická úroveň 200denního průměru se u indexu S&P 500 nyní nachází nad trhem a je otázkou, zdali pokles z minulého týdne byl pouze krátkodobou korekcí, nebo začátkem změny trendu. Americké akcie jsou totiž na historických maximech a investoři již delší dobu nějakou formu korekce očekávají. Graf ukazuje pětiletý vývoj indexu S&P 500 a 200denního průměru, přičemž období, kdy trh poklesl pod 200D MVA, byla spojena s akciovým propadem.

sp 500

Snížený globální růst

Mezinárodní měnový fond vydal na začátku října novou prognózu, ve které snížil odhad globálního ekonomického růstu pro příští rok na 3,8 % z 4 %. Tento rok by mělo světové hospodářství připsat 3,3 %. Obavy vyvolává také kondice čínské ekonomiky, která je zodpovědná za většinu poptávky po světových komoditách. Čínský stimulační balíček se zatím nejeví jako příliš účinný a je pravděpodobné, že čínské hospodářství poroste pomaleji, než naplánovaným 7,5% tempem. Zítra budou zveřejněny údaje o čínském HDP za 3Q14 a odhady analytiků (agentura Bloomberg) počítají s 7,2% meziročním růstem.




Čtěte více:

IPO Watch – tento týden bude skromný
20.10.2014 11:08
Tento týden přibyly na seznam plánovaných IPO dvě společnosti a to jed...
Lízal (ČNB): Cenová stabilita versus stabilita cen
20.10.2014 14:15
Cenová stabilita a stabilita cen. To zní jako prašť nebo uhoď. A často...
Dlouhodobé investiční příležitosti: Banky budou i po testech ECB lákadlem
20.10.2014 12:30
Tým analytiků Patria Direct přistoupil před blížícími se zátěžovým...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
16.04.2024
17:48Inflace a sazby v letošním roce – scénář od Bank of America
17:21Stres z výnosů pokračuje a brání akciím se zvednout, banky sentiment nezlepšily  
16:06MMF: Česká ekonomika letos poroste o 0,7 %, světová více než čtyřnásobným tempem
15:45Komentář analytika k Morgan Stanley: Oživení investičního bankovnictví a rostoucí příjmy ze správy majetku  
14:20RMS Mezzanine, a.s.: Přijetí nového úvěru od společnosti JTPEG INVESTMENTSFUND I SICAV, a.s.
14:20ÚOHS povolil skupině Colt CZ nákup výrobce munice Sellier&Bellot
13:56Morgan Stanley (+3 %) posiluje obraz silných výsledků amerických bank díky tradingu i správě aktiv
13:19Obchodníci Bank of America podpořili výsledky, čistý zisk za 1Q skončil v souladu s očekáváním
12:08Důvěra investorů v německou ekonomiku se zlepšila více, než se čekalo
12:06Akcie, které jsou tento týden po výsledcích připravené na divokou jízdu  
11:23Dnešní trhy: Čína nedokáže vyvážit zklamání z amerických sazeb  
9:34Microsoft investuje do AI firmy G42 ze Spojených arabských emirátů
9:05Rozbřesk: Geopolitika opět v centru pozornosti, koruna odolává vyšším sazbám v zahraničí
8:46Avast nesouhlasí s pokutou za neanonymizované údaje, čínská data přinesla smíšený obrázek o ekonomice a evropské futures jsou temně rudé  
8:32Čínská ekonomika ve čtvrtletí meziročně stoupla o 5,3 pct, předčila očekávání
6:35Siegel: Momentum může stále nahrávat velkým technologiím, nakonec se ale projeví valuační diskonty jiných firem
15.04.2024
22:02Wall Street zahájila týden obdobně jako zakončila ten minulý  
17:10Funguje to, ale s použitelností je to horší…
17:05Investoři se začínají víc bát Fedu než Íránu  
16:20Strážce internetového bezpečí Avast dostal pokutu za neoprávněné předávání osobních údajů

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
4:00Čína - HDP, y/y
4:00Čína - Maloobchodní tržby, y/y
4:00Čína - Průmyslová výroba, y/y
11:00DE - Index očekávání ZEW
14:30USA - Počet nově zahájených staveb
15:15USA - Průmyslová výroba, m/m