Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Morgan Stanley prověřuje obchody s akciemi Facebooku, části investorů asi vrátí peníze

Morgan Stanley prověřuje obchody s akciemi Facebooku, části investorů asi vrátí peníze

24.05.2012 10:04

Banka Morgan Stanley, která byla hlavním manažerem emise akcií Facebooku, zřejmě zpětně sníží cenu akcií, kterou v první den obchodování zaplatili někteří drobní investoři. Okolnostmi problémového vstupu Facebooku na trh se mezitím začal zabývat výbor amerického Kongresu. Na společnost, manažery emise i burzovního operátora Nasdaq se v souvislosti s provedením IPO snesla vlna žalob.

Banka Morgan Stanley dnes makléřským společnostem sdělila, že zkoumá každou transakci s akciemi Facebooku a že provede cenovou úpravu pro ty drobné investory, kteří během prvního obchodního koupili akcie Facebooku za příliš vysokou cenu. Těm investorům pak banka vrátí rozdíl mezi nejlepší možnou a realizovanou cenou. Banka, která je hlavním manažerem emise, existenci interního dokumentu potvrdila.

"Všechny příkazy nyní kontrolujeme a zkoumáme, zda byly vypořádány za nejlepší možnou cenu. Očekáváme, že v některých případech cenu změníme. Nejprve budou zpracovány pokyny, u nichž bude změna nejvýraznější," uvedla Morgan Stanley v instrukcích pro svých více než 17.000 makléřů. Celý proces má trvat několik dnů.

Akcie Facebooku po pátečním vstupu na burzu propadly k úternímu závěru o více než 22 procent z upisovací ceny 38 dolarů, třetí den obchodování uzavřely na rovných 31 USD. K obratu došlo ve středu, kdy akcie začaly paradoxně zpevňovat a seanci uzavřely o více než tři procenta výše na rovných 32 dolarů za akcii. 

 
Burzovní operátor Nasdaq OMX čelí žalobě investora, který ho obviňuje z nedbalosti při manipulaci s objednávkami na akcie Facebook při pátečním vstupu společnosti na technologickou burzu. Po primární nabídce akcií FB měl Nasdaq způsobit škody investorům. Kromě toho byla podána také občanská žaloba proti Facebooku, jeho zakladatelovi Marku Zuckerbergovi a bance Morgan Stanley, která byla manažerem emise, kvůli údajnému porušení zákona o cenných papírech.

Mimo technických problémů, které provázely úvod obchodování a způsobily, že některé nákupní objednávky nebyly uspokojeny včas nebo vůbec, se objevily navíc informace, že analytik banky Morgan Stanley těsně před vstupem akcií Facebooku na trh výrazně zhoršil výhled tržeb firmy. Důvodem měl být rychlý přechod uživatelů sociální sítě na mobilní přístroje, kterému se společnost musí teprve přizpůsobit. Facebook je dokonce obviněn, že o zhoršení výhledu svých tržeb manažery emise sám požádal. Morgan Stanley o změně prognózy informovala jen vybrané klienty, za což se na ni snesla vlna kritiky. JPMorgan Chase a Goldman Sachs, další upisovatelé emise v odpověď na varovnou zprávu pro SEC údajně také revidovali své odhady. Všechny tři banky se k revizi prognóz odmítly nejprve vyjádřit, v úterý se Morgan Stanley ohradila proti obvinění s tím, že „postupovala stejně jako u jiných IPO“.

Vstupem firmy na trh se zabývají i nejvyšší regulační orgány v USA, což je pro tyto případy Komise pro cenné papíry a burzy (SEC) a Regulační úřad pro finanční sektor (FINRA). Nejnověji se dnes do případu vložil bankovní výbor amerického Senátu. Hodlá se setkat jak s regulátory, tak se zástupci Facebooku. Zatím ale věc nebude oficiálně vyšetřovat, schůzka má mít jen informativní charakter. Výbor uvedl, že se o případ začal zajímat na základě informací, které se o vstupu akcií Facebooku na trh objevily v médiích.

(Zdroj: ČTK, Reuters, AP, Bloomberg)


Čtěte více:

Facebook IPO - Detaily, rizika a příležitosti, ocenění (Patria zahajuje pokrývání)
11.05.2012 18:27
Dominantní světová sociální síť Facebook se chystá na dlouho očekávano...
Pachuť obřího IPO: žaloby na Nasdaq, Facebook a Morgan Stanley
23.05.2012 11:47
Euforii kolem vstupu největší světové sociální sítě na veřejný trh ryc...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
03.06.2026
12:07CSG získal kontrakty za desítky milionů eur na dodávky zapalovačů munice
11:28Zatímco Írán obnovuje útoky, Trump znovu šermuje cly a čekají nás zajímavé výsledky  
10:05SpaceX: rekordní IPO za 75 miliard dolarů po 135 dolarech za kus
9:36OECD snížila odhad letošního růstu světové ekonomiky, Česko má růst o 1,9 %
8:52Rozbřesk: ECB signalizačně zvýší úrokové sazby
8:47Trumpova cla znovu na scéně, IPO má SpaceX přinést 75 miliard dolarů, Evropa otevře poklesem  
6:03Hedgeové fondy nakupují akcie nejrychleji za půl roku. Přestávají být opatrné a navyšují riziko  
02.06.2026
22:02Wall Street opět útočila na rekordy. AI infrastruktura žene trh vzhůru, polovodiče dominují  
17:46Kofole stouply v prvním čtvrtletí tržby o 13,7 % a provozní zisk o více než 15 %
17:06Měnící se hyperziskovost hyperscalerů
15:12Akcie Hewlett Packard Enterprise vystřelily po výsledcích o 30 procent. Tržby žene nákupní horečka
13:50ČEB, a.s.: Informace o vyplácení úrokových výnosů z emise dluhopisů
13:25Zlato letos padá, přitom ještě nedávno připomínalo technologické akcie  
12:52Alphabet chce získat na další investice do AI až 80 miliard dolarů. Zapojí se i Berkshire Hathaway
11:47Nejrizikovější tech akcie letí vzhůru. Analytici radí: vyberte zisky  
11:36Inflace v eurozóně překonala tři procenta. ECB je pod tlakem zvýšit sazby  
11:17UniCredit už si zajistila v Commerzbank více než 30procentní podíl
11:08Florida jako první stát USA zažalovala OpenAI, firma podle žalobců tajila rizika
10:45Průzkum ČSOB: Konflikt na Blízkém východě zchladil optimismus českých firem
10:02Šéf Nvidie označil Marvell Technology za další bilionovou společnost. Akcie poslal o 27 procent nahoru

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Čína - Obchodní bilance, mld. USD
8:00DE - Průmyslová výroba, y/y
16:00USA - Prodeje starších domů