Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Velká Británie: revize HDP ukázala na hlubší recesi, propad vede stavebnictví

Velká Británie: revize HDP ukázala na hlubší recesi, propad vede stavebnictví

24.05.2012 11:21

Výkon britské ekonomiky v prvních třech měsících roku zaznamenal větší pokles, než se kterým počítala dubnová čísla. Za sestupnou revizí stojí především hlubší propad stavební výroby. Údaje dodávají argumenty zastáncům obnovení kvantitativního uvolňování ze strany centrální banky země Bank of England. Britské hospodářství definitivně spadlo podruhé od vzniku finanční krize 2007 do recese a poprvé od 70. let otevřelo kapitolu takzvaného dvojitého dna.

Hrubý domácí produkt Velké Británii v prvním čtvrtletí klesl o 0,3 procenta mezičtvrtletně a o 0,1 procenta meziročně, oznámil dnes národní statistický úřad, který v dubnu odhadoval výši poklesu na 0,2 procenta q/q (stejně jako analytici v průzkumu Bloomberg), respektive meziroční stagnaci. Právě v meziročním srovnání se jedná o první pokles od čtvrtého kvartálu roku 2009.

K výrazné revizi čísel došlo v sektoru stavebnictví a to na 4,8% propad z dříve odhadovaných -3 %, stavební výroba tak oslabila nejvíce za poslední tři roky. Sektory výroby a služeb zůstaly bez revize. Růst spotřebitelských výdajů zpomalil ve čtvrtletí na 0,1 % z 0,4 % v předchozích třech měsících (očekávání 0,3 %), zatímco vládní výdaje rostly 1,6procentním tempem proti 0,5 % v předchozím čtvrtletí a zvýšily se tak nejrychleji za poslední čtyři roky, ačkoli trh očekával stagnaci. Hrubé investice klesly o 0,3 % vůči očekávání poklesu o 0,5 %; vývoz vzrostl o desetinu procenta při očekávaném poklesu o 0,3 %, zatímco dovozy překvapily 0,4procentním růstem při očekávání 0,1 %.

Ekonomika VB čelí mnoha výzvám, přičemž se navíc potýká s poklesem vládních výdajů. Mezinárodní měnový fond tento týden uvedl, že k obnovení růstu bude potřeba další uvolnění měnové politiky v zemi. „Pokud ekonomika zamíří ještě níže, nebo dojde ke zhoršení situace kolem Řecka, Bank of Englad bude muset k dalšímu QE přistoupit,“ míní ekonom IHS Global Insight Howard Archer.

Hlubší než očekávaný propad v úvodu roku zesílí tlak na vládu premiéra Davida Camerona, který čelí ostré kritice opozice kvůli jeho oddanosti k fiskální odpovědnosti navzdory probíhající recesi. Statistický úřad uvádí, že hrubý domácí produkt Británie se od 2Q 2010, kdy nastoupila Cameronova koaliční vláda k moci, vzrostl o 0,3 procenta. Poslední data však ukazují, že pokles pokračuje nadále, podle dubnových dat propadly maloobchodní tržby nejvýrazněji za dva roky.

Britská centrální banka předpokládá pokles ekonomiky ještě ve druhém čtvrtletí. Bank of England tento měsíc přerušila tříletý program stimulace ekonomiky prostřednictvím nákupů státních dluhopisů. Osm z devíti členů měnového výboru v květnu hlasovalo pro ponechání cíle objemu pro nákup vládních dluhopisů na 325 mld. GBP s tím, že odhaduje letos mírnější zpomalení inflace. Pouze jediný člen David Miles zvedl ruku pro posílení programu kvantitativního uvolňování o dalších 25 mld. GBP. Ekonomové nicméně čekají, že po posledních údajích o útlumu ekonomiky a poklesu inflace jej opět obnoví. 

 
(Zdroj: Bloomberg, čtk)


Čtěte více:

Britská ekonomika v 1Q dále klesala, nečekaně tak vstoupila zpět do recese
25.04.2012 11:24
Ekonomika Velké Británie podle dnes zveřejněných dat o vývoji hrubého ...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
02.06.2026
22:02Wall Street opět útočila na rekordy. AI infrastruktura žene trh vzhůru, polovodiče dominují  
17:46Kofole stouply v prvním čtvrtletí tržby o 13,7 % a provozní zisk o více než 15 %
17:06Měnící se hyperziskovost hyperscalerů
15:12Akcie Hewlett Packard Enterprise vystřelily po výsledcích o 30 procent. Tržby žene nákupní horečka
13:50ČEB, a.s.: Informace o vyplácení úrokových výnosů z emise dluhopisů
13:25Zlato letos padá, přitom ještě nedávno připomínalo technologické akcie  
12:52Alphabet chce získat na další investice do AI až 80 miliard dolarů. Zapojí se i Berkshire Hathaway
11:47Nejrizikovější tech akcie letí vzhůru. Analytici radí: vyberte zisky  
11:36Inflace v eurozóně překonala tři procenta. ECB je pod tlakem zvýšit sazby  
11:17UniCredit už si zajistila v Commerzbank více než 30procentní podíl
11:08Florida jako první stát USA zažalovala OpenAI, firma podle žalobců tajila rizika
10:45Průzkum ČSOB: Konflikt na Blízkém východě zchladil optimismus českých firem
10:02Šéf Nvidie označil Marvell Technology za další bilionovou společnost. Akcie poslal o 27 procent nahoru
8:57ČEZ schválil prodej části byznysu, HPE vystřelilo nahoru o 28 procent a Alphabet nabídne nové akcie  
8:43ČEZ, a.s.: Informace o změnách v dozorčí radě a ve výboru pro audit na základě výsledků jednání VH 1. 6. 2026
8:42Rozbřesk: Květnová inflace z eurozóny spustí odpočítávání do zasedání ECB, koruna vyčkává na inflaci a mzdy
8:36ČEZ, a.s.: Změna stanov společnosti
8:30ČEZ schválil rozdělení firmy. Nevýrobní aktivity půjdou do nové entity
8:27ČEZ, a.s.: Vnitřní informace - Optimalizace vlastnické struktury a governance Skupiny ČEZ
5:57FX Strategie: Rozhodnutí ECB může rozhýbat trhy, koruna dále vyčkává  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
0:00Čína - Obchodní bilance, mld. USD
8:00DE - Průmyslová výroba, y/y
16:00USA - Prodeje starších domů