Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Moody’s snížila hodnocení Komerční banky kvůli SocGen a oslabení tuzemské ekonomiky

Moody’s snížila hodnocení Komerční banky kvůli SocGen a oslabení tuzemské ekonomiky

26.06.2012 10:25, aktualizováno: 26.6. 13:38
Autor: Josef Němeček, Patria Finance

Aktualizováno

Ratingová agentura Moody’s Investors Service zhoršila dílčí hodnocení pětice dceřiných společností bankovní skupiny Société Générale včetně tuzemské Komerční banky. Stalo se tak návazně na zhoršení ratingu mateřské SocGen. Ta byla v minulém týdnu mezi 15 globálními bankami, které zastihla negativní revize ratingu ze strany Moody’s.

Moody’s v minulém týdnu zhoršila hodnocení dlouhodobých závazků SocGen a depozitní rating o jeden stupeň na „A2“ z „A1“. Rating finanční síly banky pak zhoršila také o jeden stupeň na „C-/baa2“ z „C-/baa1“. Výhledy uvedených ratingů jsou stabilní.

Návazně na tento krok přichází přehodnocení u pěti dceřiných společností: české Komerční banky (zahájeno 21. února), rumunské BRD – Groupe Societe Generale a tří ruských entit Rosbank, DeltaCredit Bank a Rusfinance Bank.

Moody’s uvedla, že zhoršené hodnocení dceřiných společností odráží sníženou schopnost skupiny SocGen plnit roli „podporovatele“ v rámci skupiny, což je ztělesněno zhoršením jejího vlastního ratingu, což dle názoru Moody’s oslabí finanční pozici lokáních entit. Nadto zmiňuje vliv zhoršujících se podmínek na lokálních trzích.

Komerční bance Moody’s zhoršila rating finanční síly BFSR o jeden stupeň na „C-/baa1“ z dosavadních „C/a3“, výhled ratingu je stabilní. Dlouhodobé hodnocení depozit na stupni „A2“, stejně jako krátkodobý rating, Moody’s potvrdila, výhled je „negativní“.

Krok zdůvodnila zhoršováním operativních podmínek banky na českém trhu, což podle ratingové agentury dopadne na tvorbu zisku a zatlačí na kvalitu aktiv. Zhoršení BFSR ratingu mateřské SocGen pak dle Moody’s představuje riziko pro finanční vazby v rámci skupiny.

Horší provozní podmínky

Moody’se se opírá o zpomalení tuzemské ekonomiky kvůli slabší poptávce po exportu ze strany partnerů v eurozóně. Pro celý rok 2012 Moody’s očekává stagnaci české ekonomiky, pracuje s výhledem EK na míru nezaměstnanosti na úrovni 7,2 %. „Přes silnou kapitálovou pozici Komerční banky s úrovní Tier1 ukazatele na 13,6 % ke konci 1Q12 a solidním profilem financování očekáváme, že zpomalení ekonomiky převáží tyto pozitivní faktory a vystupňuje tlak na špatné úvěry banky k růstu z úrovně 5,7 % na konci roku 2011,“ uvedla Moody’s.

Napojení na mateřskou SocGen

Za riziko pro Komerční banku považuje Moody’s také oslabení SocGen včetně jejích ratingů, což právě postihlo BFSR rating. „Konkurence v českém bankovním sektoru bude limitovat nárůst rizikově vážených aktiv, nákladové úspory na úrovni skupiny pak povedou k oslabení provozní úrovně,“ domnívá se Moody’s. Zdůrazňuje význam Komerční banky v rámci skupiny SocGen s 12,7% podílem na čistém zisku roku 2011. Na druhé straně Moody’s počítá v případě potíží Komerční banky s velmi vysokou pravděpodobností podpory ze strany vlády.

Co může zlepšit hodnocení

Výhled hlavního ratingu Komerční banky může být zlepšen na „stabilní“ z „negativního“ při zlepšení parametrů výkonnosti Komerční banky či zlepšení ratingu mateřské SocGen. Ke zhoršení naopak může dojít se zhoršením výkonnosti ve skupině či vyšším než očekávaným zhoršením provozních podmínek, uvádí Moody’s.

(Zdroj: Moody’s)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
09.06.2026
18:10Setrvačné akcie jsou opět v kurzu. Jak se chovají během nafukování a vyfukování bubliny?
16:49KKCG Financing a.s.: Oznámení o osmé výplatě úrokového výnosu
15:49Analytický radar: AI rally nekončí. Hardware bere vše, software krvácí a lano se začíná napínat
14:43Silná data z trhu práce mění očekávání. Trh začíná počítat s růstem sazeb  
12:05Banka of America vidí na trhu mnoho varovných signálů. Je čas vybírat zisky, tvrdí
11:14Zájem o AI se mísí s obavami ze souboje o kapitál. Akcie dnes převážně rostou  
11:05Průmyslová výroba v Německu poprvé od útoku na Írán vzrostla, zvýšil se i vývoz
10:47Raiffeisenbank a.s.: Výplata úrokového výnosu dluhopisu XS2348241048
10:15OpenAI podala žádost o vstup na burzu. S IPO zatím počítá na podzim
9:21Zisk Bezvavlasy.cz narostl v 1Q o 155 procent. Po dokončení transformace chce vytěžit synergie
8:51Rozbřesk: Revidujeme vzhůru výhled na sazby ČNB, zvýšení bude ve hře již v červnu
8:51ČEZ bojuje s Gazpromem, Apple posouvá Siri a OpenAI oficiálně zamíří na burzu  
5:54Arnott: Obří IPO SpaceX, OpenAI a dalších mění pravidla hry na burze a vysávají kapitál z trhu
08.06.2026
16:29PODCAST Týdenní výhled: Trojice problémů tížící trhy a rekordní IPO SpaceX  
15:19Nový „největší problém“, umělá inteligence a Fed
12:03AI teprve začíná, tvrdí Huang. Výprodej techu je podle něj šance na nákup  
11:25Míra nezaměstnanosti v Česku klesá. Ale jen opticky
11:09Zatímco v Evropě doznívá propad akcií, Amerika se po víkendu bude snažit zvednout  
10:39Růst japonské ekonomiky v prvním čtvrtletí po zpřesnění dat zrychlil méně
10:29Léky na obezitu míří za hranice USA. Eli Lilly a Novo Nordisk cílí na globální trh, klíčovou roli sehraje cena

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Čína - Obchodní bilance, mld. USD
8:00DE - Průmyslová výroba, y/y
16:00USA - Prodeje starších domů