Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Země, kde zítra (zatím) znamená včera

Země, kde zítra (zatím) znamená včera

02.01.2013 17:28

Pokud se na dění v globální ekonomice podíváme s určitým nadhledem, zjistíme, že někde se skutečně podařilo dosáhnout neuvěřitelného pokroku ve stylu „zítra již znamená včera“. Za jednu z hlavních anomálií tohoto typu můžeme považovat nic menšího než největší ekonomiku světa. Před časem jsem zde rozebíral na trzích zaběhnutý mechanismus: Čím hůře ve světové ekonomice, včetně USA, tím lépe pro americké vládní dluhopisy a dolar. Jinak řečeno, čím horší situace v USA bude, o to více bude růst globální nejistota a o to více se budou investoři ze setrvačnosti stahovat k „bezpečným“ americkým aktivům. Celý mechanismus ale můžeme směle posunout ještě o úroveň výše.

Paul Krugman začal před časem propagovat myšlenku, že Spojeným státům by neuškodilo ani to, kdyby se od nich investoři skutečně odvrátili (mimo jiné by to znamenalo, že výše popsaný mechanismus jim škodí, ale i to je na delší diskusi). Nobelistou popisovaný mechanismus je v celku jednoduchý:

Sazby určuje Fed, odliv investorů z USA by se tedy projevil jen oslabováním dolaru, což by pro zemi znamenalo zvýšení konkurenceschopnosti a vyšší exporty. Dluhová zátěž by oslabením dolaru nevzrostla, protože americký dluh je denominován v dolarech. Pod oním „sazby určuje Fed“ si ale v logice uvedeného těžko představíme něco jiného než „Fed na trhu dluhopisů svými nákupy nahrazuje odrazené investory a to jak u krátkodobých, tak dlouhodobých obligací“. Pan Krugman dobře ví, proč uvedené popisuje technickým jazykem IS-LM modelu. Ten totiž zdaleka nevyvolává tolik emocí jako popis masivního přesunu dluhu US vlády od soukromých subjektů na Fed.

Abychom při posuzování této teze získali trochu perspektivy, podívejme se nejdříve na graf, který ukazuje, jaký podíl na celkovém obchodovaném objemu US vládních dluhopisů mají investice Fedu. V současné době lze o nějaké monetizaci, či financování americké vlády centrální bankou hovořit jen s notnou dávkou kreativity – podíl papírů držených Fedem na celku je cca 15 % a je menší než v roce 2000:

země

Popsanou Krugmanovu nezranitelnost Spojených států si tedy můžeme představit jako prudký růst modrého pole v grafu, který zajistí nízké sazby. Dolar by pak táhl dolů nějaký primární impulz ztráty důvěry a poté i snaha Fedu o fixaci sazeb – masivní růst jeho rozvahy. Jinak řečeno – náznak ztráty důvěry by okamžitě vyvolal ztrátu důvěry totální. Tedy další sebenaplňující se proroctví par excellence. Dokud je „zítra“ setrvačností stejné jako „včera“, vše jede zaběhnutým způsobem dál. Až je najednou vše jinak. Opět ale připomínám, že v Krugmanově verzi „jinak“ = „lépe“. Nechci se přidávat k dlouhé řadě chronických hledačů jeho chyb, jedna věc mi na celé úvaze přece jen hapruje:

Nyní jsou sazby na historických minimech, což ale můžeme interpretovat jako neschopnost Fedu oživit ekonomiku – tedy ne jako jeho zásluhu. Sazby jsou totiž nízko proto, že vládne nejistota a obavy z malého růstu a do určité míry i deflačních tlaků (což uznává sám nobelista). Úspěchem QE by bylo paradoxně to, kdyby se sazby ve vidině rychleji se oživující ekonomiky začaly zvedat. Naroubování této úvahy na tu Krugmanovu dává celé věci jiný rozměr. Že by nyní měl Fed na sazby minimální vliv (tj. rozhodující jsou investoři), v případě ztráty důvěry by ale Fed najednou hrál na dluhopisovém trhu rozhodující roli (investoři by byli vedlejší)?

Pozn.: Jiří Soustružník je aktivní investor a témata, o nichž píše, mohou souviset s jeho investicemi. Jeho sloupky nejsou poskytovány jako investiční doporučení. Autor je externím spolupracovníkem Patrie, jeho názory se nemusí vždy shodovat s názorem společnosti.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
25.04.2024
9:34Komerční banka, a.s.: Oznámení o přijatých usneseních na VH KB konané dne 24.4.2024
9:02Rozbřesk: Dnes se ukáže, jak Evropě Amerika utíká
8:52Moneta oznámila výsledky, Meta Platforms utratí o miliardu více na AI a futures jsou smíšené  
7:37Moneta dosáhla zisku 1,3 miliardy korun a je na dobré cestě doručit celoroční cíl
6:09Asijské akcie v éře dividend podle Fidelity
24.04.2024
21:44Preview výsledků Moneta Money Bank za první čtvrtletí 2024  
17:47Jaké výnosy dluhopisů by dolehly na akcie?
17:34Růst výnosů stupňuje důraz na dobré firemní výsledky. Na slábnoucím jenu roste napětí  
16:34Valná hromada akcionářů Komerční banky schválila hrubou dividendu 82,66 Kč na akcii
14:57Komentář analytika: AT&T překonává odhady zisku díky nárůstu počtu předplatitelů bezdrátového připojení  
14:30Boeing už nejde na přistání. Propad tržeb brzdí a krize kolem 737 MAX polevuje
13:34Technická analýza Netflix: Morning Star formace může odhalovat návrat k růstu  
13:043M FUND MSI SICAV a.s: Výroční finanční zpráva za rok 2023
12:58SAB Finance a.s.: Oznámení o výplatě podílu na zisku
11:46Obrovský zájem investorů o technologické IPO: Na trh jde Rubrik s Microsoftem v zádech
11:45Braňo Soták: ASM International překonala očekávání na všech úrovních a dává polovodičům tolik potřebnou vzpruhu  
11:34Muskovy plány zlepšily sentiment na trzích, další na řadě Meta  
11:09Jakub Blaha: Otřesné výsledky Tesly zažehnány zprávami o autonomii a cenově dostupném modelu  
10:37Komentář: Spotřebitelská nálada na vzestupu
9:18Komentář analytika: Spotify se "prošetřilo" k rekordnímu zisku  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
14:30USA - HDP, q/q a
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.