Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Polské ministerstvo financí loni prodalo miliardy deviz a podpořilo zisky zlotého

Polské ministerstvo financí loni prodalo miliardy deviz a podpořilo zisky zlotého

20.05.2013 17:17

Zatímco Česká národní banka od září loňského roku hovoří o možností oslabení domácí měny pro podporu ekonomiky, Polsko loni svou měnu přímo podpořilo, když na trhu prodávalo cizí měnu za miliardy zlotých. Ukazuje to dnešní shrnutí devizových transakcí polského ministerstva financí.

Polské ministerstvo financí podle dnešních oficiálních statistik za loňský rok prodalo na devizovém trhu 6,5 miliardy eur. Šlo především o prostředky získané z fondů Evropské unie nebo výnosy z prodeje cizoměnových dluhopisů a konverze do domácí měny proběhla skrze státní banku Bank Gospodarstwa Krajowego.

Kurzovní riziko si Polsko loni dále zajistilo uzavřením devizových swapů s krátkou splatností (do dvou měsíců). Touto cestou si ministerstvo financí podle dnešní zprávy za rok 2012 vyměnilo 1,4 miliardy dolarů na 4,6 miliardy zlotých. Cílem transakcí bylo podle vyjádření ministerstva uspokojení výpůjčních potřeb státního rozpočtu.

Aktivita polského státu na devizovém trhu loni hrála do karet polskému zlotému. Ten za celý rok 2012 posílil vůči euru o 7,5 procenta, a k dolaru posílil dokonce o více než 9 procent. Česká měna oproti tomu loni vůči euru posílila o necelá tři procenta a k dolaru o necelých 5 procent.

Polské ministerstvo financí si dále zajistilo riziko pomocí úrokových swapů (IRS) o nominální hodnotě 12 miliard zlotých a se splatností až 10 měsíců. IRS je dlouhodobější instrument, který umožňuje řešit úrokové riziko pro investiční nebo úvěrové transakce v dlouhém období. Polsko tohoto instrumentu loni využilo ke přesunu dluhové zátěže. Dluhová služba za rok 2012 se navýšila o 490 milionů zlotých, zatímco dluhová služba pro letošní rok klesla o 501 milionů zlotých.

Vývoj kurzu zlotého a koruny vůči euru a dolaru za loňský rok

 měny CEE
 

(Zdroj: PAP, Bloomberg, Google, Reuters)


Čtěte více:

Guvernér ČNB Singer na Patria.cz: Po dně v tuto chvíli spíš kráčíme. Pozitiva slabší koruny převažují
24.04.2013 18:08
Mluvit o odrazu české ekonomiky ode dna by v současné chvíli mohlo být...
Posílení koruny zvýšilo riziko intervence, říká „negativní“ Credit Suisse
30.04.2013 12:23
Názor k horšímu na českou měnu podle včerejší zprávy mění stratégové C...
Credit Suisse s JPMorgan ve při o korunu: Oslabení na recesi nebo síla z dividend?
15.05.2013 16:19
Čerstvá data o neočekávaně silném poklesu české ekonomiky v prvním čtv...
Lízal (ČNB): Intervence na koruně je účinnější, záporné sazby nezvažujeme
20.05.2013 8:56
V současné situaci technicky nulových sazeb je pro měnovou politiku k...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
01.06.2026
15:32Pár úvah o dalším komoditním cyklu probíhajícím během AI boomu
15:11Rozpočet v květnu: hluboký deficit a ještě horší výhled
14:20Vládní dotace pro průmysl dosáhly nejvyšší úrovně od finanční krize
14:01Eisman: Jediná věc, která by ospravedlnila valuaci SpaceX
11:42Prezident znovu podpořil euro. Česko má být „u stolu, ne za dveřmi“
11:29Nvidia vyzývá AMD a Intel a s novým superčipem vstupuje na PC trh
11:01Růst průmyslu pokračuje, narušené dodávky už ale zvyšují náklady
10:54V Evropě lehká nervozita, v Americe pokračování optimismu o AI  
9:58Castlelake zvažuje převzetí easyJetu, akcie prudce rostou
9:12První velká akvizice pod Abelovým vedením. Berkshire kupuje developera Taylor Morrison za 6,8 miliardy USD
9:08Rozbřesk: Koruna vyčkává na inflaci a mzdy, nižší ceny ropy a averze k riziku pomáhá euru
8:56Explosia může změnit majitele, ČEZ pořádá Valnou hromadu a Nvidia útočí na trh s PC  
6:09Krugman: Po celním a íránském šoku se znatelně změnila očekávání a sentiment
31.05.2026
10:06Víkendář: Jak může umělá inteligence měnit chování investorů a ovlivňovat finanční stabilitu
30.05.2026
9:57Víkendář: Fakta jsou druhořadá, u lidí rozhodují emoce
29.05.2026
17:07Deflační poučení a smrt slepice, která snáší zlatá vejce
16:05Atraktivita stříbra je po loňské rally pryč. Vysoké ceny způsobily erozi poptávky, pokles může pokračovat
14:45SpaceX snižuje cílovou valuaci před IPO po zpětné vazbě investorů
13:19Perly týdne: Otevřené dveře pro růst zlata a elektrické Ferrari
11:44Braňo Soták k výsledkům Dellu: AI cyklus neřekl poslední slovo, poslední kvartály naznačují opětovnou akceleraci  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Čína - Obchodní bilance, mld. USD
8:00DE - Průmyslová výroba, y/y
16:00USA - Prodeje starších domů