Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Banky čekají bilionové ztráty, pokud dluhopisové výnosy vyskočí, varuje BIS

Banky čekají bilionové ztráty, pokud dluhopisové výnosy vyskočí, varuje BIS

24.06.2013 13:40
Autor: Václav Trejbal, Patria Online

Situace na dluhopisových trzích je velmi vážná. Neschopnost vlád vypořádat se velkým zadlužením by spolu s rychlým růstem výnosů mohla investory – mezi nimi hlavně banky – připravit o biliony dolarů, uvádí se ve výroční zprávě Banky pro mezinárodní platby v Basileji (BIS). Ta krom vlád kritizuje i firmy a domácnosti, které prý nevyužily oddechový čas poskytnutý centrálními bankami při extrémním uvolnění měnové politiky v posledních čtyřech letech. Levné peníze pumpované do finančního systému podle BIS spíš než reformy vytvořily potenciál pro další potíže.

BIS byla jedna z mála organizací, které správně předpověděly příchod globální finanční krize v roce 2008. Od té doby se výnosy státních dluhopisů sesunuly na historická minima (a ceny, jdoucí v protipohybu, vyšplhaly na maxima). Investoři si k obligacím našli cestu skrze snahu o maximální omezení rizika, fondy a jiní institucionální investoři museli zvýšit jejich držbu na příkaz regulátorů a centrální banky se s pomocí nákupů dluhopisů snažily oživit ekonomiky ochromené následky krize.

Poté, co se rozšířily spekulace o postupném konci měnové stimulace ve Spojených státech, se výnosy tamních státních dluhopisů vydaly střemhlav vzhůru. U desetileté obligace se výnos během dvou měsíců zvýšil o necelé procento! Podle BIS by plošný růst sazeb o 3 % majitele amerických dluhopisů všech splatností (bez započtení Fedu) připravil o bilion dolarů, neboli o 8 % amerického HDP.

Podobně rekordní ztráty by mohly potkat investory v dalších rozvinutých ekonomikách, zejména ve Francii, Itálii, Japonsku a Velké Británii. „Jelikož největší ztráty ponesou domácí a zahraniční banky, růst úrokových sazeb, pokud nebude proveden s velkou péčí, představuje riziko pro stabilitu finančního systému,“ uvádí se ve zprávě BIS s tím, že centrální banky by při budoucím zvyšování sazeb a utahování měnové politiky měly svůj postup koordinovat.

Fed minulou středu předpověděl, že americká ekonomika letos vykáže růst o 2,3 až 2,6 procenta, v příštím roce pak očekává zrychlení na 3,0 až 3,5 procenta. Míra nezaměstnanosti se podle Fedu v závěru příštího roku bude pohybovat od 6,5 do 6,8 procenta. Letos v květnu byla nezaměstnanost v USA na 7,6 procenta. Pokud se bude ekonomika vyvíjet podle předpokladů, začne Fed zřejmě už v letošním roce omezovat nákupy dluhopisů a do poloviny příštího roku je zcela zastaví, prohlásil šéf Fedu Ben Bernanke. Fed drží od konce roku 2008 základní úrok téměř na nule a nehodlá jej zvyšovat, dokud míra nezaměstnanosti v USA neklesne pod 6,5 procenta. Podle 44 % ekonomů oslovených agenturou Bloomberg omezí Fed rozsah měsíčních stimulačních nákupů z 85 mld. USD na 65 mld. USD už na zářijovém zasedání.

Už před oznámením Fedu začal hromadný odliv investorů z dluhopisů. Podle údajů Thomson Reuters v průběhu předminulých dvou týdnů investoři z obligačně orientovaných fondů stáhli rekordních 18 mld. USD. Prostředky podle dostupných údajů putují do fondů peněžního trhu. Statistika konzultantské společnosti Investment Company Institute prozrazuje, že do fondů peněžního trhu zaměřujících se na drobné investory v týdnu do 12. června přiteklo 11 mld. USD, což je největší přírůstek od začátku roku.

BIS připustila, že zmiňovaný nárůst výnosů o 3 % je v průběhu několika měsíců nepravděpodobný, připomněla však, že není nemožný. V roce 1994 výnosy v rozvinutých ekonomikách vzrostly o 2 %.

Banka se také ve zprávě postavila na obhajobu úsporných opatření a popřela teze o jejich kontraproduktivitě. Zadlužené státy prý musí zdvojnásobit úsilí o nastolení udržitelného kurzu veřejných financí, jelikož růst ekonomiky samotný spásu nepřinese. „Půjčování si rok co rok není lékem,“ uvádí autoři zprávy.

Fiskální reformy jsou nutné obzvlášť tváří v tvář stárnutí populace a očekávaným zvýšeným nákladům na penze, zdravotnictví a sociální služby. BIS poznamenává, že dluh států, firem i domácností od roku 2007 dál vzrostl, a navíc se navzdory poklesu úrokových sazeb zvedly náklady na jeho financování.

(Zdroje: CNBC, BIS, Reuters)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
25.04.2024
15:13Hermes vzdoruje zpomalení prodeje luxusního zboží, akcie však s dobrými výsledky dopředu počítaly  
12:50Deusche Bank s nejlepšími čísly od roku 2013. Zpět v čele ziskovosti investiční bankovnictví
12:09Sazby výš po delší dobu a trh zralý na další korekci?
11:37Miliardáři by podle ministrů G20 měli platit dvouprocentní majetkovou daň
11:08Těžařská firma BHP chce rivala Anglo American, vznikl by největší producent mědi
11:02Jak jsou na tom velké techy? Meta nalomila důvěru investorů  
10:24Meta navyšuje výdaje na AI. Investoři se ale obávají, zda se vynaložené peníze vrátí
10:18JTPEG Croatia Financing I, a.s.: Zveřejnění Roční finanční zprávy emitenta za rok 2023
10:12MONETA Money Bank, a.s.: Uveřejnění vnitřní informace
9:34Komerční banka, a.s.: Oznámení o přijatých usneseních na VH KB konané dne 24.4.2024
9:02Rozbřesk: Dnes se ukáže, jak Evropě Amerika utíká
8:52Moneta oznámila výsledky, Meta Platforms utratí o miliardu více na AI a futures jsou smíšené  
7:37Moneta dosáhla zisku 1,3 miliardy korun a je na dobré cestě doručit celoroční cíl
6:09Asijské akcie v éře dividend podle Fidelity
24.04.2024
21:44Preview výsledků Moneta Money Bank za první čtvrtletí 2024  
17:47Jaké výnosy dluhopisů by dolehly na akcie?
17:34Růst výnosů stupňuje důraz na dobré firemní výsledky. Na slábnoucím jenu roste napětí  
16:34Valná hromada akcionářů Komerční banky schválila hrubou dividendu 82,66 Kč na akcii
14:57Komentář analytika: AT&T překonává odhady zisku díky nárůstu počtu předplatitelů bezdrátového připojení  
14:30Boeing už nejde na přistání. Propad tržeb brzdí a krize kolem 737 MAX polevuje

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
14:30USA - HDP, q/q a
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.