Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
BRIC protipóly: Čína a Brazílie

BRIC protipóly: Čína a Brazílie

15.07.2013 11:29
Autor: Redakce, Patria.cz

Růst brazilské ekonomiky byl v posledních letech zklamáním. V roce 2010 překročil 7 %, následující rok ale dosáhl jen 2,7 % a v roce 2012 dokonce pouze 0,9 %. I kdyby se letos dostavilo oživení a růst se pohyboval kolem 3 %, stále to bude pod 4 %, na která byla Brazílie zvyklá během posledních deseti let. Spotřeba domácností ale zůstává i přes uvedená čísla odolná, příčinou jsou rostoucí příjmy, situace na trhu práce a dostupnost spotřebitelských úvěrů. Investice jsou naopak slabé, platí to zejména ve výrobním sektoru. Příčinou jsou zejména rostoucí náklady práce, silná měna a nedostatek reforem zaměřených na zvýšení produktivity. Brazílie také možná vykazuje symptomy tzv. „holandské nemoci”.
 
Kombinace silné poptávky domácností a slabých investic dříve či později donutí vládu k tomu, aby si vybrala mezi vyšší inflací a nižším růstem. Vysoká zaměstnanost a rostoucí příjmy doposud udržují podporu vlády na vysoké úrovni, a to i přes nedávnou vlnu nepokojů. Zdá se však, že vláda už chápe, že vyšší investice jsou pro udržení zaměstnanosti a růstu nezbytné. Snaží se tak o podporu půjček, zvyšování investic ze strany veřejného sektoru a snižování nákladů práce omezením jejího zdanění. Doposud však tyto kroky růst investic v ekonomice nevyvolaly.

Růst čínské ekonomiky dříve převyšoval 10 %, nyní klesl na úroveň 8 %. Ekonomika je tažena exporty a kapitálovými investicemi, což se stále více podepisuje na kvalitě životního prostředí. Zvyšuje to také její citlivost na externí šoky a potenciálně nebezpečné pokusy o fiskální stimulaci. Vyšší váha spotřeby a služeb v ekonomice by pak zvyšovala zaměstnanost a politické vedení má tak bezesporu silnou motivaci ke změně růstové strategie.

Spotřeba čínských domácností již nyní rychle roste, jejich příjmy ale leží relativně k HDP nízko. Vysoko se naopak nachází míra úspor ve vládním i soukromém sektoru. U domácností jde o odraz nedostatečně rozvinutého systému sociální podpory, který nutí domácnosti k hromadění preventivních úspor. Finanční represe pak přináší jejich velmi nízké zhodnocování. Čína se snaží o zvýšení spotřeby řadou opatření, mezi která patří posílení systému sociálního zabezpečení, změna daňového systému a posílení měnového kurzu.

Strukturální rozdíly mezi Brazílií a Čínou jsou pozoruhodné. V Brazílii nemají domácnosti motivaci ke spoření, široký systém sociálního a penzijního zabezpečení vede k tomu, že lidé namísto spoření utrácejí. V Číně je problém přesně opačný. V Brazílii firmy čelí vysokému nákladu kapitálu, protože úspory jsou nízko. V Číně má korporátní sektor přístup k levným financím generovaným vysokými úsporami a finanční represí. Kurz měny je v Brazílii nadhodnocený, což snižuje motivaci k investicím do exportních odvětví. V Číně byl kurz alespoň donedávna podhodnocen, což zmíněné investice podporovalo. A podobných rozdílů bychom našli více. Ani jedna země zatím nebyla ve snaze o změnu nijak agresivní. Pravdou je však také to, že spotřeba, investice a úspory se mění jen pomalu a promlouvají do nich i faktory, jako je demografický vývoj a postoje společnosti. To ovšem neznamená, že vládní politika na ně nemá vliv.

(Zdroj: Deutsche Bank)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
23.04.2024
12:36Prodej iPhonů v Číně v prvním čtvrtletí klesl nejvíce od roku 2020
11:28Česká národní banka příští týden podle Michla možná ještě sníží úrokové sazby
11:13České firmy by většinou uvítaly zavedení eura, ukázal průzkum Deloitte
10:55Světové ceny potravin by letos podle ekonomů z Oxford Economics měly klesnout
10:49Koruna nehledí na podpůrné komentáře, zatímco akcie ve světě se dál zvedají  
10:35Robustní ceny elektromobilů od Renaultu a nižší náklady kompenzují pomalejší poptávku na trhu
9:06Rozbřesk: Česko v pasti NIMBYsmu. Holub z ČNB preferuje snížení sazeb o 50bps
8:50ČNB nemusí se snižováním sazeb spěchat, v USA údajně hrozí prohloubení výprodejů a futures jsou zelené  
7:40WEBINÁŘ už dnes: Jak na DIP? A na čem čeští investoři letos nejvíce vydělali? 23. dubna od 16:00
6:38FX Strategie: Fed zpomalí tempo kvantitativního utahování, a to přibrzdí dolar v krasojízdě. Přijde smršť důležitých makro-dat  
22.04.2024
17:32Téměř rekordní relativní nezájem o dluhopisy, akcie tančí na hudbu budoucnosti
16:48Techy se zvedají, ale Wall Street se nedaří nahrazovat páteční ztráty  
14:37Vstup na burzu by investiční firmu CVC mohl ocenit až na 15 miliard eur
13:32Týdenní výhled: Korporátní výsledky, nervozita kolem velkého techu. Nová data asi růst výnosů nezažehnají  
11:35Akcie se zvedají z pátečního propadu, sentiment však zůstává křehký  
11:18Český státní dluh v 1. čtvrtletí vzrostl o 109,9 mld. Kč na 3,221 bilionu Kč
10:58Trhy mohou absorbovat geopolitická rizika, ale jen do určité míry
9:09Rozbřesk: Revize neutrální sazby ČNB se blíží - co čekat?
8:56ČEZ zažaloval ČNB kvůli milionové pokutě, na řadu přijdou tento týden výsledky big techu a futures jsou zelené  
8:53Bitcoin prošel dalším halvingem. Silný vliv na jeho cenu má letos spuštěné obchodování s ETF

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
9:30DE - PMI v průmyslu
10:00EMU - PMI v průmyslu
14:00HU - Jednání MNB, základní sazba
16:00USA - Prodeje nových domů