Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Deriváty a eurokrize

Deriváty a eurokrize

23.04.2014 14:28
Autor: Redakce, Patria.cz

Práce analytika dluhopisových trhů je od počátku krize v eurozóně složitá. Musí klientům vysvětlovat každý pohyb rizikových spreadů, možnými příčinami mohou být například obavy z vývoje veřejných financí zemí na periferii, zhoršující se ekonomický fundament, riziko finančního systému, či špatná koordinace kroků jednotlivých evropských institucí. Při zpětném pohledu je přitom zarážející, jak těžké je dát dohromady pohyb spreadů a vývoj fundamentu. K prudkému růstu spreadů došlo totiž na pozadí jen postupně se zhoršující ekonomické situace. Například ve Španělsku dosahoval ještě v roce 2009 poměr veřejného dluhu k HDP méně než 60 %. Italský primární přebytek implikoval, že kdyby sazby zůstaly nízko, na stabilizaci služby dluhu by stačil jen mírný rozpočtový posun. Jen postupné bylo zhorošování situace v bankovním sektoru, či nezaměstnanosti.

Uvedené naznačuje, že svou roli hrály i nefundamentální faktory, které celkový šok zhoršily. Analýzy zaměřující se na toto téma obvykle předpokládají, že citlivost rizikových spreadů se prudce zvýšila po roce 2008. Není ale úplně jasné, zda k růstu spreadů přispěly pouze vnější proměnné a zejména zhoršující se fiskální situace. Existují teorie, které hovoří o amlifikační dynamice cen aktiv, včetně cen na trzích vládních dluhopisů. Příkladem je pokles cen aktiv, který je násoben likvidiačními prodeji vyvolanými změnami hodnot portfolií. I malé šoky pak mohou vyvolávat velké pohyby cen aktiv.

Naše analýza potvrzuje, že existuje zpětná vazba mezi bankami a trhem vládních dluhopisů. Pokud se zhoršuje riziko bve finančním sektoru, roste averze k riziku u dluhopisových investorů a celkový šok se zvětšuje a má dopad na rizikové spready. Data ukazují, že tento efekt začal fungovat na podzim roku 2010. Tento vývoj je patrný z vývoje na trhu CDS kontraktů finančních institucí. Jejich spready klesaly z vrcholu roku 2009 do první poloviny roku 2010, opětovný růst nastal na podzim roku 2010. Druhého vrcholu bylo dosaženo v roce 2012, když riziko spojené s vládními dluhopisy v rozvahách bank ohrozilo celou eurozónu.

Mezinárodní měnový fond s tvrzením o destabilizujícím vlivu trhu CDS nesouhlasí. Říká například, že „empirické analýzy nepodporují negativní vnímání vlivu CDS“. Podle nás se ale MMF dívá na špatné místo a používá neadekvátní nástroje. Existuje i názor, že zavedení standardizovaných CDS kontraktů na hypotéční trh v roce 2005 vyvolalo jeho propad. Tyto deriváty totiž umožnily zapáčené sázky na pokles trhu. Podobně zafungoval trh s CDS evropských korporací v roce 2004, kdy byl sestaven index Europe i-Traxx. I zde měli mědvědi novou příležitost k zapáčeným sázkám poté, co trh dosáhl vrcholu. To znásobilo propad cen finančních titulů a posílilo zpětnou vazbu mezi bankami a vládními dluhopisy.

Uvedené je výtahem z „Watch the indices! Derivatives and the Eurozone sovereign debt crisis“, autory jsou Anne-Laure Delatte, Julien Fouquau, Richard Portes.

(Zdroj: VOX)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
24.04.2024
21:44Preview výsledků Moneta Money Bank za první čtvrtletí 2024  
17:47Jaké výnosy dluhopisů by dolehly na akcie?
17:34Růst výnosů stupňuje důraz na dobré firemní výsledky. Na slábnoucím jenu roste napětí  
16:34Valná hromada akcionářů Komerční banky schválila hrubou dividendu 82,66 Kč na akcii
14:57Komentář analytika: AT&T překonává odhady zisku díky nárůstu počtu předplatitelů bezdrátového připojení  
14:30Boeing už nejde na přistání. Propad tržeb brzdí a krize kolem 737 MAX polevuje
13:34Technická analýza Netflix: Morning Star formace může odhalovat návrat k růstu  
13:043M FUND MSI SICAV a.s: Výroční finanční zpráva za rok 2023
12:58SAB Finance a.s.: Oznámení o výplatě podílu na zisku
11:46Obrovský zájem investorů o technologické IPO: Na trh jde Rubrik s Microsoftem v zádech
11:45Braňo Soták: ASM International překonala očekávání na všech úrovních a dává polovodičům tolik potřebnou vzpruhu  
11:34Muskovy plány zlepšily sentiment na trzích, další na řadě Meta  
11:09Jakub Blaha: Otřesné výsledky Tesly zažehnány zprávami o autonomii a cenově dostupném modelu  
10:37Komentář: Spotřebitelská nálada na vzestupu
9:18Komentář analytika: Spotify se "prošetřilo" k rekordnímu zisku  
9:11Rozbřesk: Proč Čína prudce zvyšuje zásoby kritických komodit?
9:06Evropa zahájí zeleně, akcionáři KB rozhodnou o dividendě  
8:29Tržby Tesly (+13 %) poprvé za čtyři roky klesly, zisk se snížil o 55 procent
6:15Invesco: Neobvyklé pravdy – Německá želva a americký zajíc
23.04.2024
22:02Wall Street má za sebou druhou rally v řadě; je to již definitivní návrat k růstu?  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
14:30USA - HDP, q/q a
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.