Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Úvahy o německých akciích – s obavami na východ

Úvahy o německých akciích – s obavami na východ

18.08.2014 17:45

Tříletá návratnost německých akcií byla ještě donedávna v podstatě stejná jako návratnost akcií amerických. Zatímco u těch druhých můžeme nyní hovořit o korekci, která se možná zase pomalu otáčí směrem nahoru, německé akcie trpí znatelně více a o jednoznačném obratu zatím těžko hovořit (viz první graf). Přirozeně můžeme vinit geopolitický vývoj, ale i bez něj tu jsou pádné důvody, proč bychom tím neměli být překvapeni.

sou1

Zdroj: Bloomberg

Jaká je nyní vlastně relativní valuace německých a amerických akcií? Srovnávat přímo PE trhů v různých zemích je dost ošemetné, musíme k tomu udělat alespoň pár základních výpočtů. Dividendový výnos DAX je nyní asi 3,2 % (poměr hodnoty indexu a dividend P/D je tedy 31,25). PE DAXu je 13. Výplatní poměr POR – poměr dividend a zisků je tedy 41 %. Bezrizikové výnosy jsou v Německu kolem 1 % (důležité téma – viz níže), pokud by riziková prémie tohoto trhu dosahovala 6 %, požadovaná návratnost je u DAXu 7 %. Na dosažení P/D 31,25 tedy při této požadované návratnosti potřebujeme dlouhodobý růst dividend ve výši 3,8 %. Jinak řečeno, při současných cenách na německém trhu investoři (alespoň implicitně) čekají, že dividendy porostou dlouhodobě o 3,8 % ročně (nominálně).

Nyní ta samá úvaha u amerických akcií: PE indexu S&P je kolem 15. POR dosahuje asi 32 %, P/D je tedy 46,8. Bezrizikové výnosy jsou v USA na 2,5 %, rizikovou prémii můžeme nastavit na 5,5 % (tedy o 0,5 procentního bodu níže než v Německu). Celková požadovaná návratnost S&P by tak byla na 8 %. Na zmíněné PD pak potřebujeme dlouhodobý růst dividend ve výši 5,8 %. Současná valuace amerických akcií tedy implikuje, že dlouhodobý růst dividend by zde měl být o cca dva procentní body výše než na německém trhu. V podstatě to odpovídá intuici, podívejme se ještě na pár konkrétních čísel:

Podle Commerzbank by měl reálný růst americké ekonomiky v následujícím roce dosáhnout 2,9 %, inflace 2 %. U německé ekonomiky to je 2 % a 2,1 %, popř. u eurozóny 1,2 % růst a 1,1 % inflace. Onen růstový spread implikovaný vakačními násobky tak v podstatě odpovídá rozdílu v očekávaném (2015) nominálním růstu americké ekonomiky (cca 5 %) a ekonomiky Německa/eurozóny (cca 2,3 - 4 %). Což nemusí nutně značit, že popsaná relativní valuace je správná – růst zisků a dividend obchodovaných společností má často jen velmi volnou vazbu na růst domácí ekonomiky (a navíc předpokládáme, že rok 2015 je dlouhodobě reprezentativní). I tak ale myslím, že můžeme říci, že jsme nedetekovali nějakou podivnou tržní anomálii. Relativní (!) valuace obou trhů dávají smysl. To ale nic neříká o číslech absolutních – PE obou trhů jsou stále poměrně dost vysoko (minimálně relativně k nedávné historii) na to, abychom mohli hovořit o plošné atraktivitě. Ale ne dost vysoko na to, abychom hovořili o plošné bublině – to konec konců ukazují i ony implikované růsty.

sou2

 

Zdroj: Commerzbank

V níže uvedeném grafu je rozdíl mezi dividendovým výnosem německých akcií a výnosy korporátních dluhopisů s ratingem BBB. Dividendové výnosy jsou nyní cca o jeden procentní bod výše než výnosy zmíněných obligací. Zatímco výše jsme na evidentní anomálii nenarazili, onen procentní bod adeptem na anomálii je. Většinou totiž byla situace opačná – výnosy dluhopisů byly vyšší (rozdíl záporný). Vyznačený čtrnáctiletý průměr například ukazuje, že dividendový výnos „má být“ asi 1,5 procentního bodu pod výnosy dluhopisů. Jinak řečeno, při daných dividendách by podle tohoto měřítka měly být ceny akcií výše (dividendový výnos níže). Nebo by samozřejmě měly klesnout ceny dluhopisů a zvýšit tím jejich výnosy (a posunout křivku v grafu dolů). Je tedy možné, že namísto údajné levnosti akcií se tu bavíme o drahotě korporátních dluhopisů.

Podobná porovnávání jsou dost ošidná a podle mne nejde o anomálii ani zde. Pohled do hlubší historie by možná ukázal mnohem pestřejší obrázek (jako je tomu v třeba v USA). A jsme v dost specifickém ekonomickém prostředí. Významné je například to, že rozvahy společností jsou obecně dost silné (pravděpodobnost defaultu nízká, dluhopisové spready právem relativně nízké). Ale růstový výhled je zároveň utlumený a ceny akcií tudíž relativně nízko (dividendové výnosy relativně vysoko – ve srovnání s výnosy dluhopisů). Grafem popsaný mustr podle mne vlastně přesně sedí na prostředí nízkého rizika, ale zároveň nízkého růstu – nového neutrálu, chcete – li. Jinak řečeno, tento obrázek není zrovna to, co by mě kvapem lákalo na německý trh (čímž nechci říci, že tam nejsou zajímavé společnosti).

sou3

Výnosy desetiletých německých vládních dluhopisů klesly na úroveň 1 %. ECB žádné německé dluhopisy nenakupuje. To se asi bude zdát jako naprosto zbytečné tvrzení. Možná. Ale uvědomme si, jak rozšířený je (stále) názor, že výnosy amerických vládních dluhopisů jsou v pokrizových letech snižovány na „nepřirozeně“ nízké úrovně tím, že tyto dluhopisy nakupuje v rámci QE Fed. Před podobným pohledem (a před jeho investičními implikacemi) zde dlouhodobě varuji. Vývoj na německých bundech tak nejdříve využiji jako další možnost toto varování zopakovat. Vše je obráceně:

Pokud je QE úspěšné, výnosy dluhopisů neklesají, naopak rostou, protože se zlepšuje růstový a inflační výhled. Pokud naopak výnosy dluhopisů klesají, není to zásluha politiky centrální banky, ale její neschopnost - její „vina“. Jinak řečeno, její politika je neefektivní a proto jdou výnosy dluhopisů dolů. Právě na německých dluhopisech je tento mechanismus jasně patrný. Pokud jsou výnosy dluhopisů „nepřirozeně“ nízko, hovoříme maximálně o přirozenosti ve vztahu k růstu a zaměstnanosti – jsou příliš nízko a to samé pak platí o výnosech. Takovou nepřirozeností je centrální banka skutečně vina. Platí, pokud tedy nepatříme k těm, kteří se domnívají, že s tím stejně nemůže nic dělat. Tedy mimochodem k těm, kteří nesouhlasí s Friedmanem.

Vypovídající je následující graf, který ukazuje rozdíl ve výnosech německých a japonských vládních obligací. Ty dvouleté nyní vynáší v podstatě stejně (rozdíl je nulový). Výnosy těch desetiletých se dlouhodobě přibližují a rozdíl je nyní znatelně pod 1 procentním bodem.

sou4

Zdroj: Natixis

Graf je takovou rychlou odpovědí na úvahy o tom, zda riziko japonizace Evropy roste, či naopak klesá. Správně je jednoznačně „a“ a čtenář se tak může úvahou vrátit k onomu hrubému porovnání valuace amerického a německého trhu. Já na konec zmíním jeden paradox, který zde jasně vyplouvá na povrch:

Tvrdí se, že Japonsko už léta provádí QE a nikam to nevedlo. Neprovádělo ho ale tím správným způsobem, naději má až to rozjeté v rámci Abenomie (protože má rozhodující „detaily“). Jinak řečeno, BoJ postupovala dlouho nerozhodně, což skončilo tím, že nakonec musí podnikat skutečně razantní a netradiční politiku. Pokud skutečně probíhá japonizace eurozóny, může si podobnou cestu dost dobře zopakovat ECB. Díky její současné opatrnosti se tak z ní nakonec stane nejagresivnější centrální banka vyspělých ekonomik (pokud bude ještě existovat). Ale zatím nebylo v Evropě prolito ještě dost nezaměstnanosti, já tu tvořím jen finance fiction a německé akcie hledí na východ – v tom lepším případě jen na čas na Rusko, v tom horším až do Japonska.



Pozn.: Jiří Soustružník je aktivní investor a témata, o nichž píše, mohou souviset s jeho investicemi. Jeho sloupky nejsou poskytovány jako investiční doporučení. Autor je externím spolupracovníkem Patrie, jeho názory se nemusí vždy shodovat s názorem společnosti.

 

 


Čtěte více:

PMI v eurozóně, americká inflace, výsledky na pražské burze... týdenní výhled
18.08.2014 11:56
Tento týden nás čekají další měkké indikátory z eurozóny a USA. Jako v...
George Soros o 600 % navýšil objem svých medvědích pozic
18.08.2014 14:45
Soros Fund Management, který spravuje aktiva miliardáře George Sorose,...
Ruské sankce mohou stát české potravináře až 300 mil. korun
18.08.2014 14:40
Čeští vývozci zemědělských komodit a potravin kvůli sankcím na vývoz...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
23.04.2024
22:02Wall Street má za sebou druhou rally v řadě; je to již definitivní návrat k růstu?  
17:56Akciová korekce, prudký obrat finančních podmínek a dopad akciového trhu na celou ekonomiku
17:36Vrací se důvěra ve výsledky? Techy vedou Wall Street vzhůru  
16:43Korekce na amerických akciích ještě neskončila, varují stratégové
14:19WEBINÁŘ za okamžik: Jak na DIP? A na čem čeští investoři letos nejvíce vydělali? 23. dubna od 16:00
14:07Moneta vyplatí z loňského zisku dividendy 4,6 miliardy, tedy devět korun na akcii
13:52Komentář analytika: Slabší prodeje Pepsico v Severní Americe byly kompenzovány silným růstem na mezinárodních trzích  
13:43Sázky na akcie staré ekonomiky pomohly fondu překonat benchmark
13:38MONETA Money Bank, a.s.: Uveřejnění informace z valné hromady 23. 4. 2024
12:36Prodej iPhonů v Číně v prvním čtvrtletí klesl nejvíce od roku 2020
11:28Česká národní banka příští týden podle Michla možná ještě sníží úrokové sazby
11:13České firmy by většinou uvítaly zavedení eura, ukázal průzkum Deloitte
10:55Světové ceny potravin by letos podle ekonomů z Oxford Economics měly klesnout
10:49Koruna nehledí na podpůrné komentáře, zatímco akcie ve světě se dál zvedají  
10:35Robustní ceny elektromobilů od Renaultu a nižší náklady kompenzují pomalejší poptávku na trhu
9:06Rozbřesk: Česko v pasti NIMBYsmu. Holub z ČNB preferuje snížení sazeb o 50bps
8:50ČNB nemusí se snižováním sazeb spěchat, v USA údajně hrozí prohloubení výprodejů a futures jsou zelené  
6:38FX Strategie: Fed zpomalí tempo kvantitativního utahování, a to přibrzdí dolar v krasojízdě. Přijde smršť důležitých makro-dat  
22.04.2024
17:32Téměř rekordní relativní nezájem o dluhopisy, akcie tančí na hudbu budoucnosti
16:48Techy se zvedají, ale Wall Street se nedaří nahrazovat páteční ztráty  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
10:00DE - Index podnikatelského klimatu Ifo
14:30USA - Objednávky zboží dlouh. spotřeby, m/m