Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Akcie: Bublina a do deseti let dvojnásobek?

Akcie: Bublina a do deseti let dvojnásobek?

12.09.2014 17:49

Zatímco americké akcie se z prázdninového zaváhání docela slušně vzpamatovaly, akcie v Evropě jsou na tom o něco hůře. Překvapovat by nás to nemělo – ani u jedněch sice nelze hovořit o nějakých jednoznačně bublinových valuacích, ale v Evropě investoři sázeli na hodně růžový vývoj. A růžová barvou léta nebyla a podzimu pravděpodobně nebude.

Z pohledu několika let si ale obě skupiny akcií vedou stále výjimečně dobře. Je tak trochu s podivem, že (alespoň podle mého čistě subjektivního názoru) nyní poněkud utichla ještě před nedávnem dosti silná vlna varování před bublinou. Čtenáři mých příspěvků ví, že spíše než s fundamentem jí spojuji s tím, že zkázopravectví už nebylo udržitelné na poli inflace, proroci se tak přesunuli k něčemu jinému – k cenám aktiv. Tím nechci říci, že na místě není opatrnost, ale o tom toto není.

CAPE věští bublinu. Už skoro 30 let


Populární věšteckou koulí pesimistů je už dlouhá léta ukazatel CAPE, který profesor Robert Shiller vytvořil jako o cyklus očištěné PE. Těch let je dokonce tolik, že budí podezření, že možná není něco špatně s trhy, ale s CAPE. To se totiž nad dlouhodobým průměrem (jako primitivním indikátorem „správné“ valuace) pohybuje cca od druhé poloviny 80. let. V principu to nemusí znamenat nic – proč by nemohly být akcie předražené v kuse i několik desetiletí? I kdyby tomu tak ale bylo, musíme CAPE vyloučit jako nástroj byť hrubého timingu trhu (jak podotýká i prof. Shiller). Čekat třicet let na korekci by asi bylo dost extrémní investiční strategií. Sám ale nedávám CAPE, respektive jeho porovnávání s ultradlouhodobými průměry, moc velkou váhu ani z čistě fundamentálního hlediska. Důvody jsou následující:

CAPE stejně jako jiné valuační měřítko ovlivňuje požadovaná návratnost (bezrizikové sazby a rizikové prémie) a očekávaný růst cash flow. Vše se mění jak s cyklem (což CAPE částečně filtruje), ale i strukturálně. Dnes nemáme „průměrné“ sazby a prémie a ani očekávaný růst - je pro to dobrý fundamentální důvod a tedy i pro to, aby CAPE nebylo na průměru od roku 1880. K tomu se přidává problém s jedním písmenem v jeho názvu. C, A a P to být nemohou, na nich není co rozporovat. Na E toho je ale hodně. Jinak řečeno, E, neboli zisky, dnes nejsou to, čím bývaly před deseti, padesáti, sto lety. Příčina je jednoduchá – zisky jsou názorem účetních, regulátorů, atd. A tyto názory se mění, s čímž se mění způsob odpisů, opravné položky, tvorba rezerv, atd.

Do deseti let reálný dvojnásobek


CAPE je i přes uvedené stále velmi zajímavé měřítko, jeho jednoduchost je ale zároveň jeho slabou stránkou. S ním tedy vlastně žádný problém není, jen s tím, že od něj chceme příliš mnoho. Na této hraně nedávno balancoval i Brad DeLong (pro detaily viz Under What Circumstances Should You Worry That the Stock Market Is “too High”?: The Honest Broker for the Week of August 16, 2014). Nechci zde ale rozebírat jeho názor na možné nadhodnocení trhu. Rozšířit svou dnešní úvahu chci tím, co jeho hry s čísly říkají ohledně očekávané návratnosti akcií v následujícíh letech: Vztah mezi CAPE v čase t a návratností akcií v následujícím měsíci není žádný, to samé platí o návratnosti roční. Co když ale porovnáme CAPE a návratnost desetiletou? Objeví se následující:

1

Zdroj:Brad DeLong

Na ose x je CAPE, na ose y kumulovaná návratnost za deset let po „naměření“ CAPE (např. hodnota 0,69 znamená, že hodnota akcií se reálně zdvojnásobila, při 1,4 vzrostla čtyřikrát atd.). To, co se nám objevilo, bych charakterizoval jako společná špička se třemi ocasy dolů. Ty se s časem posouvají doprava (možná to souvisí s oněmi změnami v E) – ta samá změna CAPE vyvolává stále menší změnu návratnosti. Pokud by tedy nyní byla relevantní implikovaná křivka ta úplně vpravo, při současném CAPE kolem 25 jsme někde kolem onoho desetiletého zdvojnásobení reálné hodnoty peněz investovaných do akcií. To odpovídá asi 7,2 % reálné návratnosti ročně. Pokud se na to podíváme z hlediska požadované návratnosti: bezrizikové výnosy jsou nyní kolem 2,5 %, riziková prémie kolem 5,5 %, nominální požadovaná návratnost tedy kolem 8 %, reálná opět není zase tak daleko od 7 %. Hezky to na sebe sedí. A asi to bude vše nakonec jinak. Pointa je možná v tom, že zrovna tak, jak věříme věšteckému potenciálu CAPE ohledně budoucích zisků, bychom mu měli věřit ohledně toho, zda nám pod nohama něco bublá, či ne. Pokud bublina, tak do deseti let dvojnásobek. Nebo ani jedno.

Pozn.: Jiří Soustružník je aktivní investor a témata, o nichž píše, mohou souviset s jeho investicemi. Jeho sloupky nejsou poskytovány jako investiční doporučení. Autor je externím spolupracovníkem Patrie, jeho názory se nemusí vždy shodovat s názorem společnosti.




Čtěte více:

Pozvánka na levné pivo – Carlsberg
09.09.2014 17:16
Zdá se mi, že nabídka levných piv v obchodech stále sílí a špatný tak ...
Slibujeme, že nedodržíme, co jsme slíbili
10.09.2014 17:50
Čtenáře, kteří se ovlivněni nadpisem těší na nějaké dílo ve stylu „pro...
Nejvíce podhodnocená akcie: Goodyear
11.09.2014 17:45
Poměrně vysoko se na červnovém seznamu nejpodhodnocenějších akcií od G...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
19.04.2024
22:01Propadu na technologiích vévodil Netflix a Nvidia  
17:46Jak na DIP? A na čem čeští investoři letos nejvíce vydělali? Zjistěte na webináři Patrie v úterý 23. dubna od 16:00
17:18Celkový akciový optimismus na úrovních z let 2001/2002. Posouvá se základní psychologické nastavení investorů?
16:46Poptávka po bezpečí slábne, ale investoři se zpět do akcií nehrnou  
16:37Český státní dluh v 1. čtvrtletí vzrostl o 109,9 mld. Kč na 3,221 bilionu Kč
14:31SAB Finance a.s.: Průběžné hospodářské výsledky za leden–březen/2024
13:24Perly týdne: Akcie a zlato za poslední desetiletí a co (ne)čekat od Applu i celého trhu
12:48Reuters: Německá vláda mírně zvýší odhad letošního růstu ekonomiky
11:24Jakub Blaha: Konec transparentnosti Netflixu zastínil obzvlášť dobré výsledky  
10:58Páteční dopoledne je červené, po přestávce se do hry opět vložil Blízký východ  
9:25Netflix reportoval nejlepší první kvartál od roku 2020. Překvapil počtem předplatitelů
9:07Rozbřesk: Proč je česká koruna odolnější vůči silnému dolaru?
8:43Akciové trhy zrudly pod tíhou obav z konfliktu na Blízkém východě, Netflix překvapil vysokým počtem platících uživatelů  
6:03Evercore: Hlavním příběhem je mimořádná odolnost ekonomiky
18.04.2024
22:02S&P 500 poklesl popáté v řadě; investoři čekají na Netflix  
17:45Růst cen akcií a cena za riziko
17:23DJIA dnes v čele a ECB se od Fedu neodpoutá  
15:59Deloitte: Cena nájemného v prvním čtvrtletí vzrostla o procento na 295 Kč/m2
15:20Lee: I kdyby sazby šly letos dolů jen jednou, pro akcie by to stále bylo dobré prostředí
12:56Vasle: Rozdílná měnová politika ECB a Fedu má své limity

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data