Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Project Syndicate: Zrcadlový sál migrace

Project Syndicate: Zrcadlový sál migrace

18.09.2014 14:26

Protiimigrační politika podkopává na obou stranách Atlantiku demokracii a ničí životy. Evropské krajně pravicové nacionalistické strany získávají na síle, zatímco miliony přistěhovalců bez dokladů trpí ve stínu. Ve Spojených státech se prezident Barack Obama v obavách o schopnost své strany zachovat si kontrolu v Senátu rozhodl, že odloží imigrační reformu na dobu po listopadových volbách.

Tento přístup však může být nesprávný. Nový výzkum veřejného mínění provedený Německým Marshallovým fondem (GMF) totiž ukazuje, že protiimigrační smýšlení nepramení ze zakořeněné zášti, ale převážně z mylných informací.

Nejdůležitějším zjištěním výzkumu transatlantických trendů provedeného GMF je skutečnost, že obavy z přistěhovalců výrazně slábnou, pokud lidé dostanou k dispozici byť nejzákladnější fakta. Například na dotaz, zda v jejich zemi žije příliš mnoho přistěhovalců, odpovědělo kladně 38% dotazovaných Američanů. Když však bylo respondentům před položením této otázky sděleno, kolik cizinců v USA skutečně žije, jejich názory se výrazně proměnily: pouhých 21% z nich odpovědělo, že přistěhovalců je příliš mnoho.

Stejného výsledku bylo dosaženo i v dalších zemích. Ve Velké Británii uvedlo 54% respondentů, že přistěhovalců je příliš mnoho; u těch, kdo dostali informace o cizincích, klesl tento podíl na 31%. V Řecku se z 58% stalo 27%, v Itálii klesl podíl ze 44% na 22% a tak dále.

Jedinými zeměmi, kde se tento rozdíl neprojevil, byly buďto státy s velmi nízkou imigrací, jako je Polsko, nebo státy, kde probíhá otevřenější, informovanější a pokrokovější politická debata o přistěhovalectví, jako jsou Švédsko či Německo.

Mylné vnímání přistěhovalců

Další průzkumy odhalily mimořádně velké nepřesnosti ve vnímání přistěhovalců. V mnoha rozvinutých zemích se například veřejnost domnívá, že přistěhovalců žije v jejich zemi trojnásobně více, než odpovídá skutečnosti. Průměrný Brit věří, že 34% obyvatel Velké Británie tvoří cizinci; ve skutečnosti je to pouhých 11%.

Podobná zkreslení mizejí v zemích, kde se k problémům přistěhovalectví přistupuje otevřeně, rozumně se argumentuje a veškeré otázky se řeší s přesvědčením. Průměrný Švéd se například domnívá, že přistěhovalci představují 18% populace; skutečné číslo se blíží třinácti procentům. V důsledku toho není populismus v těchto zemích na vzestupu a politici hlavního proudu nehanobí menšiny a přistěhovalce.

To představuje silný důkaz, že debata a politika založené na realitě mohou od základu proměnit negativní politickou dynamiku vyvolanou migrací. Zároveň to naznačuje, že evropští politici hlavního proudu zajišťují svou neschopností zasvětit voliče do reality migrace podporu extremistickým stranám. Tato rána, kterou si politici zasazují sami, je mimořádně nebezpečná.

Výzkum transatlantických trendů zároveň ukazuje, že americkou veřejnost neznepokojuje legální migrace a že podle názoru zhruba dvou třetin respondentů se děti přistěhovalců dobře začleňují do jejich komunit. Tato zjištění by měla osmělit politiky k tomu, aby proaktivněji vytvářeli schůdné cesty pro legální migraci a pro politiku integrace migrantů.

Občan moudřejší politika

A i když přijde řeč na nezákonné přistěhovalce, vyjadřují sice američtí občané znepokojení, avšak k otázce řešení tohoto problému přistupují rozumněji než jejich političtí představitelé. Prostá většina Američanů oslovených GMF například uvedla, že by se nezákonným přistěhovalcům mělo umožnit získání legálního statusu.

Rovněž uvážlivý přístup k zasvěcování veřejnosti do dalších aspektů migrace by mohl přispět ke zmírnění protipřistěhovaleckých nálad. Nedávný průzkum provedený v několika zemích například ukazuje, že přistěhovalci jako celek ekonomicky přispívají svým komunitám více, než kolik si od nich berou. Podle německé studie vypracované Bertelsmannovou nadací, jejíž zveřejnění se plánuje na příští měsíc, dosahoval v roce 2012 čistý fiskální příspěvek jednoho přistěhovalce průměrné částky 3300 eur. Tyto údaje stavějí na hlavu konvenční názor, že přistěhovalci zatěžují veřejné služby.

Přistěhovalectví pochopitelně přináší komunitám skutečné problémy a může vést ke ztrátě pracovních míst a nižším mzdám pro domácí zaměstnance. I v tomto případě však hlavní problém představuje nedostatek pozornosti vůči těmto otázkám, a nikoliv samotná přítomnost přistěhovalců.

Například zaváděním razantní politiky rekvalifikace by se těmto nepříznivým dopadům čelilo účinněji než voláním po masových deportacích. To je jeden z důvodů, proč odbory, které se kdysi všeobecně stavěly proti přistěhovalectví, dnes mnohem více podporují opatření, jež by legalizovala pobyt dělníků bez dokladů a vytvořila další schůdné cesty pro migraci.

Informovaná veřejná debata je nezbytnou podmínkou fungování demokratického řádu. Bez ní začnou převažovat předsudky a populismus. Diskuse o přistěhovalectví nikdy nebude snadná, avšak budou-li její účastníci brát v úvahu fakta, může se stát méně tendenční a více uvážlivou.

Peter Sutherland je zvláštním zástupcem Organizace spojených národů pro otázky mezinárodní migrace a bývalým generálním ředitelem Světové obchodní organizace.

Copyright: Project Syndicate, 2014.
www.project-syndicate.org





Čtěte více:

Project Syndicate: Brazílie břichem vzhůru?
25.08.2014 13:04
Po letech působivého růstu se ekonomické vyhlídky Brazílie zdají stále...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
23.04.2024
22:02Wall Street má za sebou druhou rally v řadě; je to již definitivní návrat k růstu?  
17:56Akciová korekce, prudký obrat finančních podmínek a dopad akciového trhu na celou ekonomiku
17:36Vrací se důvěra ve výsledky? Techy vedou Wall Street vzhůru  
16:43Korekce na amerických akciích ještě neskončila, varují stratégové
14:19WEBINÁŘ za okamžik: Jak na DIP? A na čem čeští investoři letos nejvíce vydělali? 23. dubna od 16:00
14:07Moneta vyplatí z loňského zisku dividendy 4,6 miliardy, tedy devět korun na akcii
13:52Komentář analytika: Slabší prodeje Pepsico v Severní Americe byly kompenzovány silným růstem na mezinárodních trzích  
13:43Sázky na akcie staré ekonomiky pomohly fondu překonat benchmark
13:38MONETA Money Bank, a.s.: Uveřejnění informace z valné hromady 23. 4. 2024
12:36Prodej iPhonů v Číně v prvním čtvrtletí klesl nejvíce od roku 2020
11:28Česká národní banka příští týden podle Michla možná ještě sníží úrokové sazby
11:13České firmy by většinou uvítaly zavedení eura, ukázal průzkum Deloitte
10:55Světové ceny potravin by letos podle ekonomů z Oxford Economics měly klesnout
10:49Koruna nehledí na podpůrné komentáře, zatímco akcie ve světě se dál zvedají  
10:35Robustní ceny elektromobilů od Renaultu a nižší náklady kompenzují pomalejší poptávku na trhu
9:06Rozbřesk: Česko v pasti NIMBYsmu. Holub z ČNB preferuje snížení sazeb o 50bps
8:50ČNB nemusí se snižováním sazeb spěchat, v USA údajně hrozí prohloubení výprodejů a futures jsou zelené  
6:38FX Strategie: Fed zpomalí tempo kvantitativního utahování, a to přibrzdí dolar v krasojízdě. Přijde smršť důležitých makro-dat  
22.04.2024
17:32Téměř rekordní relativní nezájem o dluhopisy, akcie tančí na hudbu budoucnosti
16:48Techy se zvedají, ale Wall Street se nedaří nahrazovat páteční ztráty  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
    Nejčtenější zprávy týdne
    Nejdiskutovanější zprávy týdne
    Kalendář událostí
    ČasUdálost
    9:30DE - PMI v průmyslu
    10:00EMU - PMI v průmyslu
    14:00HU - Jednání MNB, základní sazba
    16:00USA - Prodeje nových domů