Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Sukuk, Murabahah? Neznáte? Učte se! Muslimský finanční svět láká stále více západních institucí

Sukuk, Murabahah? Neznáte? Učte se! Muslimský finanční svět láká stále více západních institucí

14.10.2014 14:35
Autor: Pavel Petr, Patria Online

V červnu se Británie stala vůbec první nemuslimskou zemí, kde došlo k vydání sukuk-u, islámského ekvivalentu dluhopisu (samotné slovo je množné číslo slova sakk, které znamená kontrakt nebo listina).

Hongkongská instituce vydala podobný instrument v září a vláda Lucemburska a Jižní Afriky bude pokračovat později tento rok. Minulý měsíc Goldman Sachs vydala islámský dluhopis a předtím před koncem roku 2013 také Bank of Tokyo-Mitsubishi. A Société Générale, původem francouzská banka, pravděpodobně udělá to samé velmi brzy. Všechny tyto instituce zajímá jen jedno – jak proniknout na islámský finanční trh čítající 2 triliony dolarů. Ale co je islámský trh nebo islámské financování? Co vyvolalo zájem nemuslimských zemí a společností?

Všeobecně se dá říci, že islámské finanční produkty se musí navíc od těch ostatních vyrovnat se systémem muslimských zákonů a regulí známých jako sharia. Muslimové považují např. vepřové, alkohol, hazard a pornografii za haram. Islámské investice musí zůstat čisté od těchto věcí, které jsou haram. Korán také vehementně zakazuje lichvu. Debata, co přesně je a není lichva je dalekosáhlá (a vedla k růstu separátního sektoru tzv. sharia-compliance poradců – náboženských učenců, kteří ohodnocují akceptovatelnost finančních produktů a inovací). Ale v praxi to vedlo u většiny islámských finančních produktů k tomu, že se vyhýbají platbě nebo počítání úroků. Tedy sukuk a islámské hypotéky musí být strukturovány jiným způsobem než ty konvenční. Namísto přijímání úrokových plateb za půjčené peníze, podobně jako v klasickém dluhopisu, sukuk opravňuje vlastníka k částečnému vlastnictví aktiva; ten pak dostává příjem jak ze zisku generovaného aktivem tak i třeba z pronájmu. V islámské hypotéce banka koupí dům za tržní cenu pro klienta a ten si ho může postupně koupit od banky formou splátek za předem smluvenou cenu, která je vyšší než tržní cena. To je nazýváno murabahah. Nebo může platit měsíční nájemné navýšené o část původní ceny domu, dokud nevlastní kompletně celý dům (to je označováno jako ijara).

Islámský finanční systém také jinak pojímá riziko; spekulace, neboli maysir (stejné slovo je používáno pro hazard) a nejistota (gharar) jsou také považovány za haram. Tato pravidla vedou k eliminaci derivátů, opcí a futures kontraktů, tedy všech které obsahují velké množství spekulování o budoucích událostech (tato pravidla pomohla islámským bankám nejvíce, když zbytek světa se prohýbal pod vlnami nestability na finančních trzích, islámské banky z celého trhu vybruslily v lepší kondici než ostatní, ale jejich silná expozice k nemovitostem jim také uštědřila pěkný políček). Islámský finanční svět má zamlžený pohled na operace, které nejsou založené na hmotných aktivech. Islámské principy sdílení rizika vylučují naše konvenční pojištění ze hry, protože bývá nabízeno společnostmi spíše ku prospěchu akcionářů nikoliv pojištěných. V islámském pojištění (takaful) se neplatí klasické pojistné pojišťovně, ale pojištěný přispívá do sdíleného fondu, který řídí manažer, a firma dostane jakýkoliv zisk plynoucí z fondu.

Tyto nástroje se možná zdají podivné, ale například v Británii jsou čím dál tím víc populární. Britský sukuk přilákal více než 2,3 mld. GBP v objednávkách. Hongkongská miliardová emise přilákala více jak 4,7 mld. USD v objednávkách. Skoro 2/3 pocházely z muslimského světa. Ať už si myslíte, že investoři hodily svoje peníze do sukuk-u jen tak nebo proto, aby se cítili multikulturně – udělali to, protože přináší výnos 2,005 % v dolarech denominovaném produktu. Jinými slovy do produktu, kde výnos je o 23 bazických bodů výše nad pětiletým americkým dluhopisem.

Sekundární trh je fakticky dost malý, investoři většinou koupí a drží islámské finanční produkty místo toho, aby je obchodovali sem a tam. Ať už máte slabost pro nové věci nebo ne. Islámské finanční trhy – zvláště sukuk, rostou průměrně za rok 35 % od roku 2002 do roku 2012. A to nelze přehlížet ať už je vaše vyznání jakékoliv. Začaly tak být atraktivní nejen pro nábožensky založené investory, ale pro všechny investory, kteří mají rádi investice do průzračně jasných produktů.

Zdroj: The Economist


Čtěte více:

IPO Watch: Zayo Group Holdings - architekt internetu a dalších sedm titulů
13.10.2014 15:00
Týden se s týdnem sešel od posledního uveřejnění IPO Watch. Pro tento ...
Největší víra v kapitalismus panuje ve… Vietnamu
14.10.2014 9:30
Časy se mění a kapitalistická víra s nimi. Tradiční bašta ekonomického...
Ebola: Kde hrozí největší riziko? Predikce do konce října 2014
14.10.2014 11:00
Obavy z eboly se rozšířily do USA a Evropy s tím, jak byli diagnostiko...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
16.04.2024
16:06MMF: Česká ekonomika letos poroste o 0,7 %, světová více než čtyřnásobným tempem
15:45Komentář analytika k Morgan Stanley: Oživení investičního bankovnictví a rostoucí příjmy ze správy majetku  
14:20RMS Mezzanine, a.s.: Přijetí nového úvěru od společnosti JTPEG INVESTMENTSFUND I SICAV, a.s.
14:20ÚOHS povolil skupině Colt CZ nákup výrobce munice Sellier&Bellot
13:56Morgan Stanley (+3 %) posiluje obraz silných výsledků amerických bank díky tradingu i správě aktiv
13:19Obchodníci Bank of America podpořili výsledky, čistý zisk za 1Q skončil v souladu s očekáváním
12:08Důvěra investorů v německou ekonomiku se zlepšila více, než se čekalo
12:06Akcie, které jsou tento týden po výsledcích připravené na divokou jízdu  
11:23Dnešní trhy: Čína nedokáže vyvážit zklamání z amerických sazeb  
9:34Microsoft investuje do AI firmy G42 ze Spojených arabských emirátů
9:05Rozbřesk: Geopolitika opět v centru pozornosti, koruna odolává vyšším sazbám v zahraničí
8:46Avast nesouhlasí s pokutou za neanonymizované údaje, čínská data přinesla smíšený obrázek o ekonomice a evropské futures jsou temně rudé  
8:32Čínská ekonomika ve čtvrtletí meziročně stoupla o 5,3 pct, předčila očekávání
6:35Siegel: Momentum může stále nahrávat velkým technologiím, nakonec se ale projeví valuační diskonty jiných firem
15.04.2024
22:02Wall Street zahájila týden obdobně jako zakončila ten minulý  
17:10Funguje to, ale s použitelností je to horší…
17:05Investoři se začínají víc bát Fedu než Íránu  
16:20Strážce internetového bezpečí Avast dostal pokutu za neoprávněné předávání osobních údajů
15:40Týdenní výhled: Boje na Blízkém východě zatím dál neeskalují, čínská data naznačí, jak je to s plněním plánu  
15:03Sreality.cz: V Praze se nejrychleji vrátí investice do malých bytů

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
4:00Čína - HDP, y/y
4:00Čína - Maloobchodní tržby, y/y
4:00Čína - Průmyslová výroba, y/y
11:00DE - Index očekávání ZEW
14:30USA - Počet nově zahájených staveb
15:15USA - Průmyslová výroba, m/m