Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Vězňovo dilema a zkáza ropného kartelu?

Vězňovo dilema a zkáza ropného kartelu?

31.12.2014 13:00
Autor: Jan Šumbera, Patria Research

Včera jsme společně nahlédli na argumenty ve prospěch brzkého zotavení ceny ropy (blíže se s nimi čtenáři mohou seznámit ZDE). Dnes zkusíme rozvinout zcela opačnou linku a zmíníme argumenty v neprospěch budoucího návratu cen ropy k dřívějším úrovním.

V první části jsem logiku postupného růstu cen zakončili tvrzením, že pokles nabídky spojený s uzavíráním nekonvenční těžby může vrátit cenu ropy zpět do dřívější rovnováhy. Jenže je to právě nabídková strana, ve které můžeme hledat důvody, proč je teorie o brzkém reboundu v cenách chatrná.

V předchozích letech byla tvorba nabídky především v moci kartelu OPEC. Jeho faktický vůdce Saudská Arábie v případě potřeby reagoval utlumením těžby a vracel trh neustále do cenové rovnováhy. Stabilně tak dokázal cenu posouvat do jejího rovnovážného stavu (neuvažujeme výkyvy ceny dané změnou v poptávce). Jenže boom nekonvenční těžby situaci na trhu s ropou změnil.

Pokud by totiž Saudská Arábie použila podobnou strategii ve snaze vrátit ceny do původní rovnováhy i nyní, snadno by se mohlo stát, že by část její pozice přebrali ostatní těžaři. Rusko, ostatní členové OPEC i USA totiž čím dál více touží (především pak v prostředí nižších cen) po další části tržního podílu. S vyšším objemem dodávek partnerům by totiž i při nižší marži mohli generovat dostatečně vysoké příjmy. To si samotná Saudská Arábie samozřejmě dobře uvědomuje a už několikrát proto avizovala, že nabídku nesníží ani v případě dalšího poklesu cen ropy (jelikož se jedná o nákladově nejefektivnějšího těžaře, může zisky realizovat i při dalším propadu). I proto klíčový těžař, který dlouhodobě vyrovnával nabídkovou stranu fakticky na svou funkci rezignoval a nechává ceny ropy padat.

Zastánci reboundu by v tuto chvíli mohli namítnout, že neochota Saudů stlačit cenu ropy je pouze vychytralou strategií, v jejímž rámci by z trhu měli vymizet méně efektivní těžaři (břidlice), kteří tlačí na cenu. Jenže problémem této úvahy je, že investice do nekonvenčí těžby vedly k výraznému zadlužení amerických společností. Ty tak budou pravděpodobně ve snaze splácet své závazky ochotné nést i po delší dobu případné ztráty, jen aby naplnily pohledávky svých věřitelů. Saudská Arábie tak sice může zachováním nižší ceny ropy vyvinout dodatečný tlak na americké těžaře, ti však s ohledem na své závazky v brzké době nejspíš nepřistoupí na hromadné uzavírání svých (ač neprofitabilních) těžisek.

Kromě operačních překážek, existuje i další argument proti postupnému uzavírání nekonvenčních ložisek. Na břidlivocou těžbu je třeba nahlížet jako na technologii, která funguje na procesu učení se. I kdyby trh opustila řada neefektivních těžařů, postupné zdokonalování technologie těžby povede ke snížení break-even bodů těch ostatních a tlak na ceny bude ještě silnější. Ani krátkodobý úbytek hráčů na trhu tedy nemusí ceny na delší dobu posunout výše, neboť se postupně začne projevovat tlak efektivnějších nekonvenčních těžařů.

Z tohoto pohledu se pak zdá, že nekonvenční těžba nevede k vychýlení ceny ropy z rovnováhy, ale k její celkové změně. Ceny ropy tak sice mohou postupně vyšplhat o pár desítek dolarů výše, kde je tržní konsensy očekávájí, na vyšších, dřívějších úrovních se však usadí jen velice nepravděpodobně. Vstup nekonvenčních těžařů totiž rozbíjí základní pravidla dřívějšího monopolního postavení kartelu a tlačí na pokles realizovaných marží. V rámci „teorie her“ se tak rodí situace známá jako vězňovo dilema, v němž za současného stavu věcí existují pouze dvě východiska. Spolupracovat a utvořit novou kartelovou dohodu mezi OPEC a dalšími světovými těžaři, nebo hrát sám za sebe a nadále na trhu tlačit cenů ropy níže. Koncept teorie her z historie pak ukazuje, že mají hráči tendenci volit druhou variantu...


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
23.04.2024
17:56Akciová korekce, prudký obrat finančních podmínek a dopad akciového trhu na celou ekonomiku
17:36Vrací se důvěra ve výsledky? Techy vedou Wall Street vzhůru  
16:43Korekce na amerických akciích ještě neskončila, varují stratégové
14:19WEBINÁŘ za okamžik: Jak na DIP? A na čem čeští investoři letos nejvíce vydělali? 23. dubna od 16:00
14:07Moneta vyplatí z loňského zisku dividendy 4,6 miliardy, tedy devět korun na akcii
13:52Komentář analytika: Slabší prodeje Pepsico v Severní Americe byly kompenzovány silným růstem na mezinárodních trzích  
13:43Sázky na akcie staré ekonomiky pomohly fondu překonat benchmark
13:38MONETA Money Bank, a.s.: Uveřejnění informace z valné hromady 23. 4. 2024
12:36Prodej iPhonů v Číně v prvním čtvrtletí klesl nejvíce od roku 2020
11:28Česká národní banka příští týden podle Michla možná ještě sníží úrokové sazby
11:13České firmy by většinou uvítaly zavedení eura, ukázal průzkum Deloitte
10:55Světové ceny potravin by letos podle ekonomů z Oxford Economics měly klesnout
10:49Koruna nehledí na podpůrné komentáře, zatímco akcie ve světě se dál zvedají  
10:35Robustní ceny elektromobilů od Renaultu a nižší náklady kompenzují pomalejší poptávku na trhu
9:06Rozbřesk: Česko v pasti NIMBYsmu. Holub z ČNB preferuje snížení sazeb o 50bps
8:50ČNB nemusí se snižováním sazeb spěchat, v USA údajně hrozí prohloubení výprodejů a futures jsou zelené  
6:38FX Strategie: Fed zpomalí tempo kvantitativního utahování, a to přibrzdí dolar v krasojízdě. Přijde smršť důležitých makro-dat  
22.04.2024
17:32Téměř rekordní relativní nezájem o dluhopisy, akcie tančí na hudbu budoucnosti
16:48Techy se zvedají, ale Wall Street se nedaří nahrazovat páteční ztráty  
14:37Vstup na burzu by investiční firmu CVC mohl ocenit až na 15 miliard eur

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
9:30DE - PMI v průmyslu
10:00EMU - PMI v průmyslu
14:00HU - Jednání MNB, základní sazba
16:00USA - Prodeje nových domů