Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Fed odložil

Fed odložil "trpělivost" stranou, agresivní normalizace však není ve hře

18.03.2015 20:01
Autor: Jan Šumbera, Patria Research

Americká centrální banka dnes po dvoudenním jednání oznámila, že se v rámci normalizační politiky vzdává svého „trpělivého“ postoje. Ke zvýšení sazeb tak hodlá přistoupit za situace dalšího zlepšení na trhu práce a dostatečné jistoty, že se inflace navrátí ke svému cíli v podobě 2 %. Fed je tak od nynějška de facto připraven zvýšit sazby na jakémkoliv z příštích zasedání, ačkoliv dubnový termín považuje za velice nepravděpodobný.

Již z výše uvedeného je patrné, že o započetí procesu normalizace nadále rozhodne vývoj reálné ekonomiky. Duální mandát Fedu v tomto směru pochopitelně vybízí k sledování výkonnosti trhu práce a posunu inflace směrem k vytyčeným cílům. Na trhu práce již několik měsíců pozorujeme příznivý trend snižující se míry nezaměstnanosti a klesajícího nevyužití kapacit, který ostatně již několikrát (dnešek nevyjímaje) kvitovala sama měnová autorita. Nedostatkem zůstává nepříliš překotný růst nominálních mezd (v únoru průměrná hodinová mzda stoupla meziročně o necelá 2 %). Nižší nominální růst mezd představuje riziko pro spotřebu domácností, které tvoří hnací motor americké ekonomiky. I proto se příznivý vliv nižších cen ropy zvyšující disponibilní důchod domácností (prozatím) nepřelévá dostatečně silně do reálné ekonomiky skrze spotřebu. S postupným poklesem nezaměstnanosti pod přirozenou úroveň (dle aktualizovaných odhadů Fedu letos míra nezaměstnanosti klesne do pásma 5 - 5,2 %) by však mělo dojít k akceleraci růstové dynamiky mezd. Pro domácnosti by takový vývoj představoval značné uklidnění a umožnil by přesun uspořených prostředků směrem ke spotřebě. Na konferenci k dnešnímu zasedání navíc šéfka Fedu Janet Yellen uvedla, že rychlejší růst mezd není podmínkou pro zvýšení sazeb. Za nedostatek na trhu práce lze také označit vyšší míru dlouhodobě nezaměstnaných (tvoří více než 30 % všech nezaměstnaných), u kterých dochází ke ztrátě pracovních návyků.

U inflace Fed nadále pozoruje zpomalení růstové dynamiky, které bude v ekonomice i nadále patrné. I proto Fed revidoval svůj prosincový odhad a počítá pro letošní rok s růstem cen (dle PCE) o 0,6 – 0,8 % namísto avizovaných 1 – 1,6 %. Ve střednědobém horizontu má však dojít k postupnému posunu ke 2 %nímu inflačnímu cíli, a to navzdory skutečnosti, že je očekávaný přechod oproti prosincové předpovědi pomalejší. K naplnění vytyčené mety pak dopomůže jak další zlepšení na trhu práce, tak také vymizení tranzitivního vlivu nižších cen ropy.

Jestřábím úvahám dnes nenahrálo ani zhoršení výhledu pro americké hospodářství. Fed se domnívá, že reálný hrubý domácí produkt letos čeká růst o 2,3 – 2,7 %. Ještě na konci loňského roku avizovala autorita 2,6 – 3 %. Důvodů můžeme hledat hned několik. Spotřeba zatím nevytěžila mnoho z pozitivního nákladového šoku, oživení na nemovitostním trhu zůstává pomalé a silnější dolar notně komplikuje dosažení kladnějšího příspěvku z mezinárodního obchodu. Pro vývozce totiž představuje negativní faktor, když relativně zdražuje jejich výrobky v očích zahraničních partnerů.

Celkově si tak dnešní vyjádření vysloužilo spíše holubičí nádech. Může za to ještě jedna zásadní informace. Fed v rámci aktualizované projekce pro letošní rok počítá s dosažením úrokové sazby na úrovni 0,625 % namísto původních 1,125 %. Jinými slovy tak dynamiku normalizačního procesu hodlá výrazně zpomalit a přehnanou agresivitu z jeho strany nemůžeme očekávat. Červnové zvyšování sazeb i nadále zůstává ve hře, což na konferenci uvedla také Janet Yellen, nicméně dnešní informace ukotvení očekávání na tomto termínu příliš nenahrály. Finanční trhy na zprávy reagovaly doslova učebnicově, když eurodolar připisuje výrazné zisky a šplhá na 1,075, výnosy na amerických dluhopisech klesají (10y pod 2 %) a americké akciové indexy připisují zhruba procento.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
25.04.2024
9:02Rozbřesk: Dnes se ukáže, jak Evropě Amerika utíká
8:52Moneta oznámila výsledky, Meta Platforms utratí o miliardu více na AI a futures jsou smíšené  
7:37Moneta dosáhla zisku 1,3 miliardy korun a je na dobré cestě doručit celoroční cíl
6:09Asijské akcie v éře dividend podle Fidelity
24.04.2024
21:44Preview výsledků Moneta Money Bank za první čtvrtletí 2024  
17:47Jaké výnosy dluhopisů by dolehly na akcie?
17:34Růst výnosů stupňuje důraz na dobré firemní výsledky. Na slábnoucím jenu roste napětí  
16:34Valná hromada akcionářů Komerční banky schválila hrubou dividendu 82,66 Kč na akcii
14:57Komentář analytika: AT&T překonává odhady zisku díky nárůstu počtu předplatitelů bezdrátového připojení  
14:30Boeing už nejde na přistání. Propad tržeb brzdí a krize kolem 737 MAX polevuje
13:34Technická analýza Netflix: Morning Star formace může odhalovat návrat k růstu  
13:043M FUND MSI SICAV a.s: Výroční finanční zpráva za rok 2023
12:58SAB Finance a.s.: Oznámení o výplatě podílu na zisku
11:46Obrovský zájem investorů o technologické IPO: Na trh jde Rubrik s Microsoftem v zádech
11:45Braňo Soták: ASM International překonala očekávání na všech úrovních a dává polovodičům tolik potřebnou vzpruhu  
11:34Muskovy plány zlepšily sentiment na trzích, další na řadě Meta  
11:09Jakub Blaha: Otřesné výsledky Tesly zažehnány zprávami o autonomii a cenově dostupném modelu  
10:37Komentář: Spotřebitelská nálada na vzestupu
9:18Komentář analytika: Spotify se "prošetřilo" k rekordnímu zisku  
9:11Rozbřesk: Proč Čína prudce zvyšuje zásoby kritických komodit?

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
14:30USA - HDP, q/q a
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.