Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Čokoholici pozor: Dražší kakao se zakousne do cen čokolády

Čokoholici pozor: Dražší kakao se zakousne do cen čokolády

02.07.2015 16:59
Autor: Kristýna Zahradníková, Patria Online

Omezená nabídka kakaa vyhání ceny této komodity, která je klíčovou ingrediencí pro výrobu čokolády, vzhůru. Kakaový průmysl si však chce za každou cenu udržet své marže a tak se rostoucí ceny kakaa promítnou právě do cen čokolády pro běžné spotřebitele.

Ředitel Mezinárodní organizace pro kakao Jean-Marc Anga měl již v loňském roce pro milovníky sladké pochoutky zlověstný vzkaz: „Průmysl bude muset z důvodu strukturální nerovnováhy nabídky a poptávky na trhu s kakaem buď zmenšit tabulky čokolády, nebo zvýšit jejich ceny.“ Toto varování se stalo realitou. Cena kakaa trvale roste a výrobci čokolády tento trend přirozeně nezanechali bez odezvy.

Cocoa 5yr.png
Vývoj ceny kakaa za posledních pět let.

Dražší nebo méně
V zásadě na trhu s čokoládou převládají dva přístupy, jak se její producenti s vyšší cenou základní ingredience vypořádali. Buď zvýšili ceny anebo zmenšili balení. To alespoň vyplývá ze zprávy Euromonitoru. Není to ale zdaleka vše. Aby se nepřipravili o zisky, snaží se čokoládoví výrobci čokoholiky přimět k nákupu prémiových značek či takzvaných sáčků ke sdílení, jejichž obsahem bývají jednotlivě balené tabulky čokolády. Obě tyto kategorie totiž generují vyšší marže než klasická a standardně balená čokoláda.

Stoupající ceny komodit report Euromonitoru označil za jeden z klíčových faktorů menších ziskových marží u společností, které vyrábějí balené zboží. Cena za kilogram čokolády, která se pohybovala v Severní Americe v roce 2010 okolo 11 dolarů, je dnes o 27 procent vyšší a to na úrovni 14 dolarů. Producenti sladké pochoutky samozřejmě vyšší náklady přenášejí na spotřebitele. Nárůst cen čokoládových výrobků mohli zaznamenat zákazníci i v českých obchodech.

Jedním velmi efektivním způsobem, jak zvýšit cenu čokolády na kilogram jsou právě sáčky ke sdílení, tedy pytlíčky naplněné menšími čokoládovými tabulkami, které sice budí iluzi výhodné koupě, opak je však pravdou, jsou totiž dražší než standardně balená čokoláda. Na evropském trhu platí spotřebitelé 16 dolarů za kilo čokolády v sáčcích ke sdílení, za kilo klasicky balené tabulky čokolády je to o 25 procent méně, tedy 13 dolarů. Není překvapením, že je v zájmu zvyšování ziskové marže výrobců, aby zákazníci kupovali pytlíčky s jednotlivě balenou čokoládou. Pro zákazníky to přirozeně již tak výhodné není.

Volatilní komodity a producenti zboží
Dopady volatility cen komodit se dají zmírnit i změnou poměru ingrediencí. To je ale velmi riskantní krok, která by se nemusel společnostem vyplatit, může se totiž výrazně podepsat i na konečné chuti a textuře produktu. Výrobci „lepší“ čokolády úspěšně prosazují i jinou strategii vylepšování marží. Snaží se protlačit své prémiové produkty k širšímu spektru spotřebitelů, s tím, jak si kupující dopřávají sladké potěšení méně často. Společností, která úspěšně implementovala tuto strategii je například švýcarský Lindt.

Další skvělou fintou, která může ospravedlnit zvyšování cen je i získání certifikace od organizací poskytujících etické značení jako je Fairtrade nebo Rainforest Alliance. Získat takovou certifikaci je dost cenově náročné, lze tím tedy snadno ospravedlnit vyšší jednotkové ceny. Další cestou ke zmírnění dopadu zvyšování komoditních nákladů je zajištěním vlastních dodávek akvizicí producentů komodity. Tím se mohou společnosti ochránit před výraznými výkyvy v cenách. Některé společnosti již tuto strategii implementovaly. Jako příklad poslouží akvizice tureckého producenta lískových oříšků italským výrobcem Nutelly Ferrero v roce 2014 poté, co cena lískových oříšků, které jsou hlavní ingrediencí pro výrobu Nutelly, kvůli mrazům raketově vzrostla. Taková strategie může společnostem přinést větší jistotu s ohledem na dodavatelský řetězec. Výrobci nejen čokolády tak sníží komoditní rizika, náklady zpracování se stanou stabilnějšími a firmy tak získají větší prostor pro vyjednávání s maloobchodníky.

Zdroj: FT


Čtěte více:

Kakao: Propad ghanské produkce přinese na trh volatilitu
12.06.2015 11:54
Termín dodávek kakaových bobů z Ghany do Evropy připadá na počátek pří...
Americký trh práce skvělé výsledky nezopakoval, v červnu zklamaly hlavně mzdy
02.07.2015 14:47
Americký trh práce na tom v červnu nebyl zdaleka tak dobře jako v květ...

Váš názor
  • Všechno je jinak
    03.07.2015 6:34

    Tak to dopadá, když analytik jen převezme článek odjinud. Většina velkých výrobců provedla tento odporný trik: AFRICKOU kvalitní a chutnou surovinu NAHRADILA odpornou JIHOAMERICKOU surovinou. Taková upravená čokoláda má úplně jinou chuť. Pro ty co nepoznají rozdíl v chuti: Čokoládu vyrobenou z Jihoamerické suroviny poznáte tak, že cca 15-20 minut po pozření se vám udělá zle. Já dostanu křeče do břicha. Na jiné lidi to může působit rozdílně. Když srovnám chutě čokolád na českém trhu, mám dojem, že tenhle hnusný trik teď používají snad všichni výrobci. Takže moudra o tom, kdo má pytlíčky a kdo ne jsou podružné. Podstatné je, že velcí výrobci z Čechů a Moraváků zase dělají blbce.
    Detective
  • Češi v pohodě
    02.07.2015 17:24

    řetězce u nás dávno kakao.máslo z "čokolád" výrobce donutili vyměnit za palm.ztuž tuk a ten jde dolu, ale je fakt že i tak řetězce možná zdraží a bude výrobek ještě dražší než v Německu a páč většina Čechů netuší jak čokoláda chutná :o)) tak stačí napsat poslední šance koupit čoko za 20ku :o))
    Mike -Green D. is killing Europe
Aktuální komentáře
24.04.2024
11:46Obrovský zájem investorů o technologické IPO: Na trh jde Rubrik s Microsoftem v zádech
11:45Braňo Soták: ASM International překonala očekávání na všech úrovních a dává polovodičům tolik potřebnou vzpruhu  
11:34Muskovy plány zlepšily sentiment na trzích, další na řadě Meta  
11:09Jakub Blaha: Otřesné výsledky Tesly zažehnány zprávami o autonomii a cenově dostupném modelu  
10:37Komentář: Spotřebitelská nálada na vzestupu
9:18Komentář analytika: Spotify se "prošetřilo" k rekordnímu zisku  
9:11Rozbřesk: Proč Čína prudce zvyšuje zásoby kritických komodit?
9:06Evropa zahájí zeleně, akcionáři KB rozhodnou o dividendě  
8:29Tržby Tesly (+13 %) poprvé za čtyři roky klesly, zisk se snížil o 55 procent
6:15Invesco: Neobvyklé pravdy – Německá želva a americký zajíc
23.04.2024
22:02Wall Street má za sebou druhou rally v řadě; je to již definitivní návrat k růstu?  
17:56Akciová korekce, prudký obrat finančních podmínek a dopad akciového trhu na celou ekonomiku
17:36Vrací se důvěra ve výsledky? Techy vedou Wall Street vzhůru  
16:43Korekce na amerických akciích ještě neskončila, varují stratégové
14:19WEBINÁŘ za okamžik: Jak na DIP? A na čem čeští investoři letos nejvíce vydělali? 23. dubna od 16:00
14:07Moneta vyplatí z loňského zisku dividendy 4,6 miliardy, tedy devět korun na akcii
13:52Komentář analytika: Slabší prodeje Pepsico v Severní Americe byly kompenzovány silným růstem na mezinárodních trzích  
13:43Sázky na akcie staré ekonomiky pomohly fondu překonat benchmark
13:38MONETA Money Bank, a.s.: Uveřejnění informace z valné hromady 23. 4. 2024
12:36Prodej iPhonů v Číně v prvním čtvrtletí klesl nejvíce od roku 2020

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
10:00DE - Index podnikatelského klimatu Ifo
14:30USA - Objednávky zboží dlouh. spotřeby, m/m