Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Pozor na anomálii vysoké volatility a nízkých zisků

Pozor na anomálii vysoké volatility a nízkých zisků

28.08.2015 13:00
Autor: Redakce, Patria.cz

Investoři už dlouhé roky slyší, že návratnost je úzce spojená s rizikem. Historický vývoj tento názor v podstatě podporuje. Akciový trh, který prochází většími fluktuacemi než trh dluhopisový, v delším období vynáší více. Vztah mezi rizikem a návratností je také základem řady teorií týkajících se hodnoty finančních aktiv. A tento vztah samozřejmě dává smysl, protože pokud je něco rizikového, lidé si to většinou nekoupí bez toho, aby tím získali možnost velkých zisků.

Jak ale měřit rizikovost nějakého aktiva? Finanční teorie hovoří o tom, že riziko je ovlivněno obecnými faktory. Příkladem je pohyb celého trhu, na kterém je postaven model CAPM. To je nejpoužívanější nástroj a z něj pochází i výraz alfa (návratnost, která je vyšší než návratnost trhu) a beta (návratnost, která odpovídá návratnosti trhu). Tato teorie tvrdí, že můžete diverzifikovat své portfolio tak, že riziko bude ovlivněno pouze tím, jak se hýbe celý trh a ne pohybem jednotlivých součástí portfolia. Pokud například jedna akcie zkolabuje, ale dalších 39 z vašeho portfolia si povede dobře, nebude to mít významný dopad (pokud ona akcie netvoří příliš velkou část portfolia). To znamená, že rizikovost aktiva je dána tím, jak toto aktivum reaguje na pohyb celého trhu.

Se stejným konceptem pracuje většina dalších modelů oceňování aktiv včetně tzv. „multifaktorových“ modelů, které v posledních letech v praxi nahrazují model CAPM. I ostatní modely tedy počítají s tím, že specifické riziko daného aktiva je diverzifikací odstraněno. Je tu ale jeden problém: Tyto teorie nesedí na data. Ta totiž ukazují, že specifické riziko s návratností úzce souvisí. A navíc je tento vztah opačný, než bychom předpokládali. U akcií, které mají vysokou volatilitu, totiž pozorujeme horší návratnost než u akcií ostatních.

Finanční ekonomové si nad popsanou anomálií lámou hlavu už dlouho. Vše začalo v roce 2006, když Andrew Ang, Robert Hodrick, Yuhang Xing a Xiaoyang Zhang přišli s analýzou, která tvrdila: „Akcie s historicky vysokou volatilitou mají velmi nízkou návratnost.“ Tento jev podle nich nelze vysvětlit tradičními teoriemi a o tři roky později zmínění ekonomové navíc uvedli, že na stejné závěry poukazují i mezinárodní data.

Od zveřejnění zmíněné studie zkoušela její zarážející výsledky vysvětlit řada akademiků. Jedni poukazovali na to, že uvedené závěry je těžké využít v praxi. Jiní tvrdili, že krátkodobě sice vysoká volatilita skutečně souvisí s nízkou návratností, v delším období už ale platí, že vysoká volatilita jde ruku v ruce s vyšší návratností. I přesto jsou však původní závěry pro finanční teorii problémem. Ta se zakládá na konceptu efektivity trhů a na tom, že s vyšším rizikem souvisí vyšší návratnost. Minimálně se tedy zdá, že alespoň v krátkém období trhy moc efektivní nejsou. A pokud tuto anomálii nelze odstranit arbitráží, znamenalo by to, že ceny se od fundamentálních hodnot budou odchylovat i v delším období. Naše chápání toho, jak fungují trhy, dokonalé určitě není.

Autorem je ekonom Noah Smith.

Zdroj: Bloomberg

 


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
19.04.2024
17:46Jak na DIP? A na čem čeští investoři letos nejvíce vydělali? Zjistěte na webináři Patrie v úterý 23. dubna od 16:00
17:18Celkový akciový optimismus na úrovních z let 2001/2002. Posouvá se základní psychologické nastavení investorů?
16:46Poptávka po bezpečí slábne, ale investoři se zpět do akcií nehrnou  
16:37Český státní dluh v 1. čtvrtletí vzrostl o 109,9 mld. Kč na 3,221 bilionu Kč
14:31SAB Finance a.s.: Průběžné hospodářské výsledky za leden–březen/2024
13:24Perly týdne: Akcie a zlato za poslední desetiletí a co (ne)čekat od Applu i celého trhu
12:48Reuters: Německá vláda mírně zvýší odhad letošního růstu ekonomiky
11:24Jakub Blaha: Konec transparentnosti Netflixu zastínil obzvlášť dobré výsledky  
10:58Páteční dopoledne je červené, po přestávce se do hry opět vložil Blízký východ  
9:25Netflix reportoval nejlepší první kvartál od roku 2020. Překvapil počtem předplatitelů
9:07Rozbřesk: Proč je česká koruna odolnější vůči silnému dolaru?
8:43Akciové trhy zrudly pod tíhou obav z konfliktu na Blízkém východě, Netflix překvapil vysokým počtem platících uživatelů  
6:03Evercore: Hlavním příběhem je mimořádná odolnost ekonomiky
18.04.2024
22:02S&P 500 poklesl popáté v řadě; investoři čekají na Netflix  
17:45Růst cen akcií a cena za riziko
17:23DJIA dnes v čele a ECB se od Fedu neodpoutá  
15:59Deloitte: Cena nájemného v prvním čtvrtletí vzrostla o procento na 295 Kč/m2
15:20Lee: I kdyby sazby šly letos dolů jen jednou, pro akcie by to stále bylo dobré prostředí
12:56Vasle: Rozdílná měnová politika ECB a Fedu má své limity
11:52Výhled TSMC překonal odhady díky podpoře poptávky po AI čipech

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data