Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Večerní show Fedu – faktory mluvící „pro“ započetí normalizace

Večerní show Fedu – faktory mluvící „pro“ započetí normalizace

17.09.2015 13:50
Autor: Jan Šumbera, Patria Research

Americká centrální banka večer přitáhne pozornost celé investorské obce. Oznámí totiž výsledky svého dvoudenního zasedání, na němž bude diskutováno nastavení měnové politiky. Klíčová otázka zní, zvedne či nezvedne Fed úrokové sazby? Pojďme se podívat na „pro a proti“ v rozhodování o započetí normalizace měnové politiky.

„Pro“:

1) Silný trh práce

Trh práce představuje v rámci duálního mandátu americké centrální banky jednu ze dvou klíčových oblastí zájmu. I proto sehrává v rozhodnutí o sazbách zásadní roli. Statistiky pak naznačují, že právě trh práce vysílá Fedu signály ospravedlňující započetí měnové normalizace. Míra nezaměstnanosti v srpnu sklouzla již na 5,1 % a pohybuje se tak v institucí avizovaném pásmu pro přirozenou úroveň (5 – 5,2 %). U mezd, které ovlivňují spotřební aktivitu domácností (tedy i druhou klíčovou oblast zájmu americké centrální banky v podobě inflace), pak v srpnu došlo ke zrychlení meziměsíční růstové dynamiky na 0,3 %. Jestliže pak na červencovém zasedání Fedu nepanovala mezi členy výboru shoda v otázce očekávané akcelerace růstu mezd, zmiňovaná statistika nahrává spíš jestřábí straně (jakkoliv je třeba vyhlížet potvrzení trendu). Sluší se nicméně podotknout, že nadále na trhu práce přetrvávají taktéž určité negativní faktory. Patří mezi ně například stále nízká míra participace sledující počet lidí zapojených na trhu práce.

2) Akcelerace hospodářského růstu


V zápisu z červencového zasedání Fedu zaznělo, že stávající tempo růstu hospodářství neodpovídá dřívějším projekcím. Někteří členové dokonce vyjádřili obavy, že by změnu nemuselo nabídnout ani druhé pololetí. I proto bude dnes velice zajímavé sledovat případné úpravy projekcí centrální banky pro hospodářský růst. Budiž nicméně pravdou, že klíčové číslo v podobě HDP ve druhém čtvrtletí vykázalo prudký skok z negativní hladiny prvního kvartálu značícího kontrakci k anualizované mezikvartální hodnotě 3,7 %. Hlavní měrou se o to přičinila spotřeba, ale také investice. Především spotřební aktivita má pak prostor k dalšímu navýšení. Nižší ceny ropy šetří peněženky spotřebitelů, pročež existuje prostor pro rozpouštění úspor (pro zajímavost míra úspor v červenci dosáhla 4,9 % osobních příjmů a dosahuje o desetinu vyšší hodnoty, než představuje průměr v novém tisíciletí). Nízkoúročené prostředí navíc vybízí k vyššímu využití dluhového financování domácnostmi, které může dále podpořit spotřebu. Prostor pak zůstává i s ohledem na historické hodnoty, kdy v novém tisicíletí průměrná hodnota dluhových splátek vůči disponibilnímu příjmu dosahuje 11,7 %, zatímco aktuálně domácnosti vydávají „pouhých“ 9,9 % svého příjmu na obsluhu dluhu.

Pro samotné rozhodnutí Fedu je pak klíčový pohled do budoucnosti (měnová politika by měla být takříkajíc akční, nikoliv reakční). Pokles míry nezaměstnanosti pod přirozenou úroveň skýtá další prostor pro akceleraci růstu mezd, což v kombinaci s rozpuštěním úspor umožňuje bobtnání spotřební aktivity. Tlak na investice způsobené osekáváním aktivity v ropném sektoru by měl v případě, že nedojde k dalšímu poklesu cen komodity, postupně odeznít, navíc zůstává při nízkých hypotečních sazbách prostor k růstu investic do bydlení (opět můžeme připomenout nižší průměrné dluhové splátky). Ve výsledku se tak blíží vrchol amerického hospodářského cyklu (příští popřípadě přespříští rok), což k úvahám o započetí „akčního“ procesu utažení měnové politiky vybízí.

3) Napětí finančních trhů


Pro Fed jsou finanční trhy důležitou proměnnou, neboť determinují spotřebitelskou důvěru, kapitálové příjmy i prosperitu samotných korporací (snazší přístup ke kapitálu podněcující investice, inovace), což ve výsledku doléhá na klíčovou složku HDP v podobě spotřeby, ale taktéž na investice. Ačkoliv to na první pohled působí paradoxně, může trhům zvýšení sazeb americké centrální banky pomoci. Neustálá nejistota obestírající očekávané rozhodnutí Fedu alespoň zčásti vymizí a zintenzivní tak důraz kladený na reálná hospodářská čísla. V tomto směru lze navíc rozhodnutí zvýšit sazby číst jako důkaz víry Fedu v sílu domácí ekonomiky. I proto ve výsledku může optimální scénář večerního rozhodnutí představovat zvýšení sazeb (ono potvrzení síly ekonomiky), doprovázené holubičími komentáři ohledně tempa dalšího utažení měnové politiky (odvrácení obav z prudké restrikce).

Vybrané faktory „proti“ zvýšení sazeb shrnuje článek ZDE.


Čtěte více:

Čekáni na Fed - trhy se soustředí za zítřejší klíčové hlasování FOMC
16.09.2015 16:55
Euro v odpoledních hodinách, podpořené poklesem spotřebitelských cen v...
Rozbřesk - Udeří dnes Fed a zvýší po 9 letech úroky? Šance jsou otevřené na obě strany
17.09.2015 9:10
Den F je tady. Tedy F jako Fed či jako FOMC. Neboli dlouho očekávané z...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
23.04.2024
14:19WEBINÁŘ za okamžik: Jak na DIP? A na čem čeští investoři letos nejvíce vydělali? 23. dubna od 16:00
14:07Moneta vyplatí z loňského zisku dividendy 4,6 miliardy, tedy devět korun na akcii
13:52Komentář analytika: Slabší prodeje Pepsico v Severní Americe byly kompenzovány silným růstem na mezinárodních trzích  
13:43Sázky na akcie staré ekonomiky pomohly fondu překonat benchmark
13:38MONETA Money Bank, a.s.: Uveřejnění informace z valné hromady 23. 4. 2024
12:36Prodej iPhonů v Číně v prvním čtvrtletí klesl nejvíce od roku 2020
11:28Česká národní banka příští týden podle Michla možná ještě sníží úrokové sazby
11:13České firmy by většinou uvítaly zavedení eura, ukázal průzkum Deloitte
10:55Světové ceny potravin by letos podle ekonomů z Oxford Economics měly klesnout
10:49Koruna nehledí na podpůrné komentáře, zatímco akcie ve světě se dál zvedají  
10:35Robustní ceny elektromobilů od Renaultu a nižší náklady kompenzují pomalejší poptávku na trhu
9:06Rozbřesk: Česko v pasti NIMBYsmu. Holub z ČNB preferuje snížení sazeb o 50bps
8:50ČNB nemusí se snižováním sazeb spěchat, v USA údajně hrozí prohloubení výprodejů a futures jsou zelené  
6:38FX Strategie: Fed zpomalí tempo kvantitativního utahování, a to přibrzdí dolar v krasojízdě. Přijde smršť důležitých makro-dat  
22.04.2024
17:32Téměř rekordní relativní nezájem o dluhopisy, akcie tančí na hudbu budoucnosti
16:48Techy se zvedají, ale Wall Street se nedaří nahrazovat páteční ztráty  
14:37Vstup na burzu by investiční firmu CVC mohl ocenit až na 15 miliard eur
13:32Týdenní výhled: Korporátní výsledky, nervozita kolem velkého techu. Nová data asi růst výnosů nezažehnají  
11:35Akcie se zvedají z pátečního propadu, sentiment však zůstává křehký  
11:18Český státní dluh v 1. čtvrtletí vzrostl o 109,9 mld. Kč na 3,221 bilionu Kč

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
9:30DE - PMI v průmyslu
10:00EMU - PMI v průmyslu
14:00HU - Jednání MNB, základní sazba
16:00USA - Prodeje nových domů