Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Tenze porostou, šetříme vodu

Tenze porostou, šetříme vodu

15.02.2016 17:45

Ve středu se dozvíme, jak se v USA vyvíjela lednová průmyslová výroba. Čeká se asi 0,3 – 0,4 % meziměsíční růst, což by mělo představovat znatelný obrat v nastaveném trendu. Už dlouhou řadu měsíců je totiž standardem spíše útlum průmyslové výroby a leden by tak mohl dávat základ určitému optimismu. Pokud ovšem bude zlepšení pouze odrazem přechodných faktorů, jak se domnívá například Commerzbank (hovoří o efektu nižších teplot), půjde jen o krok k ještě většímu pesimismu o měsíc později.

Příliš utaženo

Lednová průmyslová výroba tak podle všeho nerozlouskne současnou diskusi nad tím, jak hluboké jsou ve skutečnosti problémy americké ekonomiky. Už na podzim minulého roku jsem zde uvažoval nad tím, že podle některých významných indikátorů bude (už tehdy pravděpodobné) prosincové utažení monetární politiky Fedu předčasné. Bohužel se ukazuje, že americká i světová ekonomika do nového roku skutečně nevstupují nejlépe. A hlavně to vypadá, že nejde o vývoj zcela překvapivý, ale do značné míry jde o pokračování trendu nastaveného dříve. Následující graf ukazuje konkrétně, co mám na mysli:


eko USA.png

Černě je v grafu vyznačen vývoj indexu finančních podmínek, který sestavují v Goldman Sachs. Čím vyšší index je, tím utaženější podmínky jsou – tím více je ekonomika brzděna. Tato brzda od poloviny roku 2014 nabírá na síle. Pokud se ptáme proč, odpověď nám dají další křivky. Příčinou není vývoj výnosů desetiletých vládních dluhopisů (černě přerušovaně), naopak – tyto výnosy celkové podmínky uvolňovaly. K určitému utažení sice přispěl vývoj na akciovém trhu (červeně) a vývoj rizikových spreadů (modře), ale hlavní roli hrálo něco jiného. Byl to zeleně vyznačený dopad posilování dolaru ke koši měn.

V principu nám tedy graf neříká nic převratného, protože o silném dolaru všichni víme. Přece jen je ale zajímavé vidět, jak moc došlo k utažení finančních podmínek v USA a jak moc za to může právě dolar. Výraz měnové války nemám moc rád, radši hovořím o měnových potyčkách. Výše uvedené ale už válkou přece jen trochu zavání. Spojené státy v ní zatím v podstatě ustupovaly a nechaly si pasivně utáhnout svou politiku tím, že se „nebránily“ aktivnímu uvolňování politiky v eurozóně, Japonsku a jinde.

Z výše uvedeného by logicky plynulo, že Fed se bude alespoň svými slovy snažit o to, aby se zelená křivka pohnula výrazně směrem dolů. Z grafu je totiž jasné, že potenciál pro uvolnění podmínek jinde je velmi omezený – chleba se láme na dolaru. Vývoj v eurozóně a v Japonsku ale zatím nenapovídá, že by centrální banky těchto zemí byly nějak ochotny oplatit Američanům jejich „službičku“. Tenze porostou, předpovídačům měnových kurzů v takové situaci nezávidím.

Nehasit, nebude voda?

O tom, že prosincové zvednutí sazeb v USA je předčasné, hovořila řada ekonomů. Nešlo o to, že by někdo měl lepší křišťálovou kouli, než ti ostatní (i když výše uvedené křivky takovou koulí do značné míry vlastně jsou a hovořily jasně). Šlo o vážení rizik v prostředí nejistoty. Moc v této souvislosti nerozumím ani argumentům, které tvrdí, že sazby je nutno zvedat co nejdříve, aby byl vytvořen prostor pro jejich snížení ve chvíli, kdy udeří další recese. Tato recese (pravděpodobnost jejího vzniku) a zvedání sazeb spolu přece souvisí.

Uvedené logika je tedy stejná, jako kdybychom odmítali udržovat požár pod kontrolou hašením s tím, že kdyby se rozhořel, už nebude voda. Pokud přestaneme hasit, můžeme si být jisti, že se požár rozhoří. Ale argument zní „hlavně, že bude voda“ – sazby budou dost vysoko na to, aby bylo čím „hasit“ požár, který jsme nechali rozhořet. Monetární „voda“ navíc bude vždy – jde jen o ochotu využívání jejích nezvyklých zdrojů. Tím se ale už dostávám k tématu peněz z vrtulníků, kterému jsem se věnoval minule.


Čtěte více:

Světová banka: Tlak na ropu přetrvá v prvních dvou čtvrtletích 2016, pak dojde k oživení
15.02.2016 15:01
Ceny komodit mají v roce 2016 podle prognóz Světové banky oslabovat....
Ruský průmysl upadá i na začátku nového roku
15.02.2016 15:45
Ruský statistický úřad dnes odpoledne zveřejnil data o průmyslové prod...
Brazilská úvěrová krize se prohlubuje, real ale s růstem komodit posiluje
15.02.2016 15:53
Optimismus, který na počátku tohoto týdne doslova zaplavil globální tr...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
23.04.2024
22:02Wall Street má za sebou druhou rally v řadě; je to již definitivní návrat k růstu?  
17:56Akciová korekce, prudký obrat finančních podmínek a dopad akciového trhu na celou ekonomiku
17:36Vrací se důvěra ve výsledky? Techy vedou Wall Street vzhůru  
16:43Korekce na amerických akciích ještě neskončila, varují stratégové
14:19WEBINÁŘ za okamžik: Jak na DIP? A na čem čeští investoři letos nejvíce vydělali? 23. dubna od 16:00
14:07Moneta vyplatí z loňského zisku dividendy 4,6 miliardy, tedy devět korun na akcii
13:52Komentář analytika: Slabší prodeje Pepsico v Severní Americe byly kompenzovány silným růstem na mezinárodních trzích  
13:43Sázky na akcie staré ekonomiky pomohly fondu překonat benchmark
13:38MONETA Money Bank, a.s.: Uveřejnění informace z valné hromady 23. 4. 2024
12:36Prodej iPhonů v Číně v prvním čtvrtletí klesl nejvíce od roku 2020
11:28Česká národní banka příští týden podle Michla možná ještě sníží úrokové sazby
11:13České firmy by většinou uvítaly zavedení eura, ukázal průzkum Deloitte
10:55Světové ceny potravin by letos podle ekonomů z Oxford Economics měly klesnout
10:49Koruna nehledí na podpůrné komentáře, zatímco akcie ve světě se dál zvedají  
10:35Robustní ceny elektromobilů od Renaultu a nižší náklady kompenzují pomalejší poptávku na trhu
9:06Rozbřesk: Česko v pasti NIMBYsmu. Holub z ČNB preferuje snížení sazeb o 50bps
8:50ČNB nemusí se snižováním sazeb spěchat, v USA údajně hrozí prohloubení výprodejů a futures jsou zelené  
6:38FX Strategie: Fed zpomalí tempo kvantitativního utahování, a to přibrzdí dolar v krasojízdě. Přijde smršť důležitých makro-dat  
22.04.2024
17:32Téměř rekordní relativní nezájem o dluhopisy, akcie tančí na hudbu budoucnosti
16:48Techy se zvedají, ale Wall Street se nedaří nahrazovat páteční ztráty  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
9:30DE - PMI v průmyslu
10:00EMU - PMI v průmyslu
14:00HU - Jednání MNB, základní sazba
16:00USA - Prodeje nových domů