Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Nový předseda čínské Komise pro cenné papíry to nebude mít s reformami systému jednoduché

Nový předseda čínské Komise pro cenné papíry to nebude mít s reformami systému jednoduché

24.02.2016 14:20
Autor: Pavel Daniel

Čína má nového předsedu Komise pro cenné papíry - China Securities Regulatory Commission (CSRC). Minulý týden stanul v čele regulátora Liu Shiyu, který působil i v centrální bance Číny a má zkušenosti i z bankovního sektoru. Podle ekonomů má před sebou těžký úkol – zlepšit vnímání investorů o čínském kapitálovém trhu, a to nejen u milionů drobných akcionářů, kteří se spálili v nedávných kolapsech akciového trhu, ale také u institucionálních investorů.

Důvod změny v čele kapitálového regulátora? Hlavní čínské akciové indexy ze svých maxim, dosažených v červnu 2015, oslabily téměř o 50 procent a turbulence na trzích, které to způsobily, jsou připisovány chybám několika regulačních orgánů. Proto některé komentáře vysvětlují výměnu v čele CSRC, kdy Liu Shiyu nahradil Xiao Ganga, za nutný krok. Věc má ale háček – jak si všimla například agentura Reuters, Liu Shiyu nemá v oboru obchodování s cennými papíry žádné zkušenosti, podobně jako řada jeho předchůdců. Z jeho životopisu vyplývá, že se narodil na venkově ve východní provincii Jiangsu v roce 1961, vystudoval prestižní Tsinghua University, kde graduoval z inženýrství a ekonomie a ještě do minulého týdne byl předsedou Agricultural Bank of China.   

Stejný trh, ale jiný regulátor

„Nové koště dobře mete," řekl ale ke jmenování nového předsedy kapitálového regulátora v Číně Zhao Yayun, vedoucí vědecký pracovník v Chongyang Institute for Financial Studies. Podle něj bude pro obnovení důvěry investorské veřejnosti k trhům nutné, aby Liu uskutečnil několik reformních opatření. Není proto divu, že z investorského pohledu nesmí na jeho „To Do Listu", tedy seznamu záležitostí, které musí udělat, restart reformního procesu systému, se závazkem k větší liberalizaci pravidel pro primární emise akcií (Initial Public Offering – IPO) a oživení trhů s deriváty s cílem zlepšit možnosti investorů zajistit se proti riziku negativního vývoje.

Zajišťovací mechanismus byl nastaven i během roku 2015, v čase kolapsu kapitálového trhu, jenže v opačném "směru", a to ve jménu přesvědčení vlády, že jsou „škodlivé“ krátké prodeje, které ale investoři považovali za cestu, kterou na ně vláda vyvyjí tlak, aby akcie nakupovali a drželi. Takže pro Liua, známého v bankovních kruzích pro jeho klidné chování, bude nejtěžším úkolem spravit poškozenou důvěru mezi CSRC a investory, a to jak institucionálními, tak i individuálními.

Analytici soudí, že čínští drobní investoři představují asi 80 procent z denního objemu obchodování a mnozí z nich výrazně prodělali, když investovali na konci akciové rally počátkem minulého roku, po které následovaly propady. Institucionální investoři sdílejí podobnou náladu, když byli dotčeni očistnou náladou, která opanovala čínský finanční průmysl během akciových kolapsů. Mezi instituciální investory patří především zahraniční manažeři fondů, kteří byli obviněni čínskými médií ze sabotáže trhu.

Rok býka?

Nový předseda Komise pro cenné papíry v Číně může mít ale jednu "neprofesionální" výhodu. Narodil se totiž v čínském znamení Býka a podle místních komentátorů mu to může v jeho snažení pomoci. Podle Zhaa Yayuna musí ovšem Liu pro zvýšení důvěry investorů ke kapitálovým trhům zajistit hlavně koordinované úsilí (s ostatními státními orgány), nikoli jen být osamoceně aktivitní. Sentiment čínského akciového trhu je formován různými faktory, zejména výší peněžní zásoby a změnami v podpoře politiky pro různá průmyslová odvětví. Jsou tu ale signály, že Peking buduje byrokratickou jednotku, jakéhosi "super regulátora", který by dozoroval nejen CRSC, ale i pojišťovací a bankovní sektor a centrální banku. Liu si tak může podle komentáře agentury Reuters myslet, že v průběhu času bude mít jeho pozice menší vliv.

Liu, bývalý náměstek guvernéra centrální banky a vysoce postavený úředník ve státem kontrolované bance, bude také muset naplňovat podobnou politiku, kvůli které skončil v čele CSRC jeho předchůdce, Xiao Gang. Podle investorů došlo ale kvůli řadě politických přehmatů k přehřátí akciové rally na trhu, takže se množí názory, že jen personální změna v čele kapitálového regulátora systém nezmění. „Je to iracionální předpokládat, že jen změna předsedy CSRC bude mít dopad na trh," řekl Chen Long, analytik Gavekal Dragonomics. „Změnit se musí instituce, ne předseda,“ uzavřel Long.


Čtěte více:

OPEC drží produkci, Fed sazby nemění a Trump stále vítězí
24.02.2016 9:10
OPEC nebude snižovat produkci ropy, Fed nebude v březnu zvyšovat úroky...
Patria On Air v 5 minutách – na BREXITu vydělají hlavně spekulanti
24.02.2016 9:04
V pondělním vydání pořadu Investice ZET jsme se zaměřili na téma, kter...
Technická analýza - Dolar využívá stabilizace na komoditním trhu
24.02.2016 9:26
EURUSD: Měnový pár se dnes pohybuje pod denním pivotem a EMA50. Oscil...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
23.04.2024
22:02Wall Street má za sebou druhou rally v řadě; je to již definitivní návrat k růstu?  
17:56Akciová korekce, prudký obrat finančních podmínek a dopad akciového trhu na celou ekonomiku
17:36Vrací se důvěra ve výsledky? Techy vedou Wall Street vzhůru  
16:43Korekce na amerických akciích ještě neskončila, varují stratégové
14:19WEBINÁŘ za okamžik: Jak na DIP? A na čem čeští investoři letos nejvíce vydělali? 23. dubna od 16:00
14:07Moneta vyplatí z loňského zisku dividendy 4,6 miliardy, tedy devět korun na akcii
13:52Komentář analytika: Slabší prodeje Pepsico v Severní Americe byly kompenzovány silným růstem na mezinárodních trzích  
13:43Sázky na akcie staré ekonomiky pomohly fondu překonat benchmark
13:38MONETA Money Bank, a.s.: Uveřejnění informace z valné hromady 23. 4. 2024
12:36Prodej iPhonů v Číně v prvním čtvrtletí klesl nejvíce od roku 2020
11:28Česká národní banka příští týden podle Michla možná ještě sníží úrokové sazby
11:13České firmy by většinou uvítaly zavedení eura, ukázal průzkum Deloitte
10:55Světové ceny potravin by letos podle ekonomů z Oxford Economics měly klesnout
10:49Koruna nehledí na podpůrné komentáře, zatímco akcie ve světě se dál zvedají  
10:35Robustní ceny elektromobilů od Renaultu a nižší náklady kompenzují pomalejší poptávku na trhu
9:06Rozbřesk: Česko v pasti NIMBYsmu. Holub z ČNB preferuje snížení sazeb o 50bps
8:50ČNB nemusí se snižováním sazeb spěchat, v USA údajně hrozí prohloubení výprodejů a futures jsou zelené  
6:38FX Strategie: Fed zpomalí tempo kvantitativního utahování, a to přibrzdí dolar v krasojízdě. Přijde smršť důležitých makro-dat  
22.04.2024
17:32Téměř rekordní relativní nezájem o dluhopisy, akcie tančí na hudbu budoucnosti
16:48Techy se zvedají, ale Wall Street se nedaří nahrazovat páteční ztráty  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
9:30DE - PMI v průmyslu
10:00EMU - PMI v průmyslu
14:00HU - Jednání MNB, základní sazba
16:00USA - Prodeje nových domů