Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Commerzbank: Komoditní korekce je na spadnutí, dlouhodobější výhled pozitivní

Commerzbank: Komoditní korekce je na spadnutí, dlouhodobější výhled pozitivní

17.05.2016 11:30
Autor: Redakce, Patria.cz

Ceny komodit se v posledních týdnech po předchozí dlouhé korekci prudce zvedly. Největší pozornost je věnována ceně ropy, která od ledna posílila o 75 %. Ceny průmyslových kovů si připsaly přibližně 20 %. Dokonce i cena zlata, která se obvykle pohybuje v opačném směru než ceny průmyslových kovů, od počátku roku znatelně posílila. Připsala si více než 22 % a prošla tak největším čtyřměsíčním posílením od počátku roku 2008.

Co stojí za popsaným obratem na komoditních trzích? Pokud sledujeme jednotlivé komodity, u každé z nich nalezneme přesvědčující argumenty hovořící pro rally. U ropy došlo v USA k tak velkému omezení těžby, že to řadu odborníků zaskočilo. Podle dat z US Department of Energy už denní těžba klesla asi o 800 000 barelů, svého maxima přitom před rokem dosahovala na 9,6 milionu barelů. Zároveň pravděpodobně došlo k nadhodnocení cenového efektu, který má návrat Íránu na trh. Uvedený faktor byl už totiž v cenách odražen od července minulého roku.

U oceli a průmyslových kovů, jako je zinek a měď, nehrál hlavní roli pokles nabídky, ale vyšší než očekávaný růst poptávky, který se projevil ve vyšších cenách. Čínské dovozy mědi se v prvním čtvrtletí meziročně zvýšily o 35 %, u zinku dokonce došlo k 120% růstu. Cenám kovů pomohly i zprávy o tom, že Čína v následujících třech letech provede investice do infrastruktury ve výši 7 bilionů renminbi. To odpovídá asi 7 % jejího HDP.

Zlatu pomohl růst averze k riziku, který vedl investory k návratu do bezpečných přístavů. Následně došlo i k růstu nákupů zlata ze strany ETF, které v letošním roce odpovídají přibližně třetině celkové těžby tohoto kovu.

Jmenované faktory ale nevysvětlují to, že ceny komodit se pohybovaly směrem nahoru ve stejnou dobu. Tento pohyb můžeme pravděpodobně vysvětlit měnícím se sentimentem na straně finančních investorů. Ti se na počátku roku domnívali, že komodity budou dále v útlumu. Příčinou byla zejména slabost rozvíjejících se ekonomik, které v předchozích letech představovaly hlavní zdroj poptávky po komoditách. K tomuto pesimismu se přidávala i situace na akciových trzích. V podobných případech, kdy vládne extrémní pesimismus, se ale často stává, že dojde k prudkému obratu. A stejně tomu bylo i nyní.

V současné době se nacházíme v opačné pozici, protože na trhu panuje velmi silný optimismus. Existuje tak vysoká pravděpodobnost, že se dostaví korekce. U řady komodit navíc došlo k tak výraznému růstu cen, že jej nelze ospravedlnit na základě fundamentu. Investoři u nich pravděpodobně reagují pouze na pozitivní zprávy podobně, jako předtím reagovali pouze na zprávy negativní. Dlouhodobější vývoj by ale měl být pozitivní.

Rozvíjející se ekonomiky už sice neporostou tak rychle jako dříve, jejich tempo růstu ale bude stále relativně vysoké. A jejich poptávka po komoditách zřejmě nebude pokryta odpovídajícími investicemi na nabídkové straně trhu. Řada firem totiž nyní nevytváří zisky ani při současných cenách na trhu a tíží je i rostoucí mzdové náklady. Nové výrobní kapacity pak nejsou tak efektivní a jejich provoz sebou nese vyšší náklady. Většina nadbytečných kapacit, která na trhu ještě přetrvává, tak bude pravděpodobně v následujících měsících uzavřena.

U průmyslových kovů v poslední době prudce klesly investice do nových kapacit a to se zřejmě projeví na výrobních objemech příštích let (obvyklé je zpoždění v délce pěti až sedmi let). Podobný trend začíná být patrný na trhu s ropou, kde se investice snížily jak u soukromých společností v USA, tak u velkých státem vlastněných korporací. Velký zdroj nejistoty zde ale nadále představují geopolitické tenze. Cenám komodit by v delším období mohlo pomoci i to, že po stabilizaci trhu by se opět zvýšil zájem investorů. K tomu se přidává uvolněná monetární politika centrálních bank.

Zdroj: Commerzbank


Čtěte více:

Česká ekonomika zpomaluje…
17.05.2016 9:32
… ale ne zas až tak moc, jak vyplývá z předběžného odhadu HDP za prvn...
Výsledky Philip Morris ČR v 1Q16 (komentář analytika): Solidní růst objemů a tržeb
17.05.2016 9:35
Philip Morris dnes ráno zveřejnil své mezitímní výsledky za 1Q16. Trž...
Ruský HDP za 1Q16 signalizuje ústup recese
17.05.2016 11:30
Ruský statistický úřad včera zveřejnil předběžné údaje o vývoji hrubéh...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
23.04.2024
22:02Wall Street má za sebou druhou rally v řadě; je to již definitivní návrat k růstu?  
17:56Akciová korekce, prudký obrat finančních podmínek a dopad akciového trhu na celou ekonomiku
17:36Vrací se důvěra ve výsledky? Techy vedou Wall Street vzhůru  
16:43Korekce na amerických akciích ještě neskončila, varují stratégové
14:19WEBINÁŘ za okamžik: Jak na DIP? A na čem čeští investoři letos nejvíce vydělali? 23. dubna od 16:00
14:07Moneta vyplatí z loňského zisku dividendy 4,6 miliardy, tedy devět korun na akcii
13:52Komentář analytika: Slabší prodeje Pepsico v Severní Americe byly kompenzovány silným růstem na mezinárodních trzích  
13:43Sázky na akcie staré ekonomiky pomohly fondu překonat benchmark
13:38MONETA Money Bank, a.s.: Uveřejnění informace z valné hromady 23. 4. 2024
12:36Prodej iPhonů v Číně v prvním čtvrtletí klesl nejvíce od roku 2020
11:28Česká národní banka příští týden podle Michla možná ještě sníží úrokové sazby
11:13České firmy by většinou uvítaly zavedení eura, ukázal průzkum Deloitte
10:55Světové ceny potravin by letos podle ekonomů z Oxford Economics měly klesnout
10:49Koruna nehledí na podpůrné komentáře, zatímco akcie ve světě se dál zvedají  
10:35Robustní ceny elektromobilů od Renaultu a nižší náklady kompenzují pomalejší poptávku na trhu
9:06Rozbřesk: Česko v pasti NIMBYsmu. Holub z ČNB preferuje snížení sazeb o 50bps
8:50ČNB nemusí se snižováním sazeb spěchat, v USA údajně hrozí prohloubení výprodejů a futures jsou zelené  
6:38FX Strategie: Fed zpomalí tempo kvantitativního utahování, a to přibrzdí dolar v krasojízdě. Přijde smršť důležitých makro-dat  
22.04.2024
17:32Téměř rekordní relativní nezájem o dluhopisy, akcie tančí na hudbu budoucnosti
16:48Techy se zvedají, ale Wall Street se nedaří nahrazovat páteční ztráty  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
9:30DE - PMI v průmyslu
10:00EMU - PMI v průmyslu
14:00HU - Jednání MNB, základní sazba
16:00USA - Prodeje nových domů