Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Potřebujeme výrazný posun ve mzdách

Potřebujeme výrazný posun ve mzdách

23.03.2018 18:36

Nejsou řemeslníci, dělníci, snad i soustružníků je málo. Úvahy o tom, jak tento problém vyřešit, se množí jako houby po dešti a to nejen mezi ekonomy. Některé jsou rozumné, některé ne. Rád bych k dnes k tomuto tématu přispěl několika body, které bychom určitě neměli opomíjet.

Za prvé, při diskusi o nedostatku šikovných rukou a hlav všeho druh je na prvním místě dobré mít ponětí o tom, zda jde o jev cyklický, či strukturální. S tím, jak naše ekonomika jede na plný plyn  a nezaměstnanost se pohybuje na mimořádně nízkých hodnotách je velká část zmíněného nedostatku bezesporu dána právě cyklem. A pokud se nám nepodaří dosáhnout udržitelného boomu (což je z části protimluv), nedostatek zaměstnanců alespoň z části „vyřeší“ budoucí útlum, či dokonce recese. 

Za druhé, nejsem asi sám, kdo má dojem, že významnou roli tu hrají i strukturální síly – probíhají určité dlouhodobé změny, které mají za důsledek nedostatek řemeslníků. Převažující lidově - hospodský pohled na věc je takový, že „všichni chtějí mít titul a sedět v kanceláři, makat se nikomu nechce“. A hledači rychlých řešení následně samozřejmě ví co dělat i v této oblasti – je třeba (nějak) dotlačit děti k tomu, aby zase šli do učňáků. Jenže nesmíme zapomínat, že...

Za třetí, rozhodovat bude nakonec vždy trh. Přirozeným řešením tak podle mne bude muset spočívat ve významnější změně relativních (!) mezd v ekonomice – tedy v relativním růstu mezd profesí řemeslných a poklesu mezd kravaťáků. Či lépe řečeno, nejde o nic více, než o zvýšení váženosti profese modrých límečků tak, aby děti byly přirozeně motivovány k tomu, aby šli tímto směrem a nesnažily se o studium pro studium. 

Ať už se to někomu bude líbit nebo ne, možná bude třeba, aby se třeba ze zedníků stali pánové zedníci, kteří si za hodinu práce řeknou sazbu odpovídající hodně slušně placeným bílolímečkovým profesím. Podobné profese musí k sobě lidi táhnout, zatímco my máme tendenci uvažovat o tom, jak do nich někoho natlačit. A mimochodem zdá se mi, že podobné úvahy rozvíjí nejednou ti, kteří by se nejvíce snažili, aby jejich vlastní potomci šli modrolímečkovou cestou.

Za čtvrté, nesmíme zapomínat, že zejména dnes nevidíme ani za roh. Žijeme v době, kdy mílovými kroky kráčíme směrem k robotizaci, automatizaci a obecně k intenzivnímu uplatnění nových technologií ve výrobě. Ani zdaleka není jasné, co to provede s trhem práce, včetně základní otázky: Budou roboti lidem práci jen brát, nebo jim umožní přesun k práci jednodušší, produktivnější, lépe placené? 

Vezměme si jeden praktický příklad: Dopravní firmy u nás trpí nedostatkem řidičů. Zároveň ale na stále jasnějších obrysech získává scénář poměrně značné autonomie dopravních prostředků pohybujících se na silnicích. Tato autonomie může zmíněný problém z velké části vyřešit, nebo také ne. V USA jsou mimochodem v podobné situaci a zároveň se tak hovoří o tom, že řidiči kamionů nakonec ztratí svou obživu. Jde o krásný příklad toho, jak se mezi sebou „tlučou“ strukturální a cyklické síly. 

Popsaná dilemata byla například dobře patrná, když se na DVTV před časem sešel podnikatel ve školství Ondřej Kania a Karel Havlíček z Asociace malých a středních podniků. Tématem diskuse byl návrh zavést pracovní výchovu, která je podle prvního jmenovaného jedním z dalších nerealizovatelných nápadů, které zatěžují učitele. Pan Havlíček ovšem oponoval s tím, že nemá jít o staré aktivity typu dláto, pilník, kladívko, ale o propojení s moderními technologiemi. 

Celkově ale moje úvaha směřuje k základní myšlence: Namísto snahy o dlouhodobé směřování nějakým směrem je lepší zvyšovat flexibilitu systému tak, aby reagoval na posuny na trhu (což přirozeně neplatí jen o trhu práce a systému vzdělávání). Těch nás čeká asi dost. Může třeba dojít k velmi rychlému a masivnímu rozvoji robotů a pak budeme řešit úplně jiná témata, než když tento rozvoj nepřijde. Stále více ale věřím, že v celé řadě oblastí bude trh stále více tlačit na růst odměn a prestiže modrých límečků relativně k límečkům bílým. Čím dříve k tomu dojde, tím lépe. 

 

Čtěte více:

Project Syndicate: Nesprávná diagnóza Kim Čong-una
23.03.2018 6:04
Ti, co sledují politiku v průběhu celých dějin zjišťují, že lídři, kte...
Trh si hledá aktivně-pasivní rovnováhu, osud některých akcií závisí právě na ní
21.03.2018 17:37
Pod termínem dividendový titul si různí lidé mohou představovat různé ...
Finance fiction o Applu a Astonu
22.03.2018 18:28
Minulý týden jsme zauvažovali nad možným IPO britské automobilky Aston...
Hra na škatulata? Bankovní sektor ve střední a východní Evropě je prý připraven
23.03.2018 11:14
Od Polska až po Balkán se mezinárodní banky pustily do jarního přerovn...
Budou elektroauta do 7 let levnější než benzíňáky?
22.03.2018 16:00
Elektrická auta by mohla být do roku 2025 levnější než auta s benzinov...
EU bude zatím osvobozena od cel na dovoz oceli a hliníku do USA
22.03.2018 17:47
Evropská unie bude spolu s několika dalšími zeměmi prozatím osvobozena...
Čína pohrozila USA cly na vepřové či ovoce
23.03.2018 9:13
Čína vyzvala Spojené státy, aby se "stáhly z okraje propasti", protože...

Aktuální komentáře
19.04.2024
6:03Evercore: Hlavním příběhem je mimořádná odolnost ekonomiky
18.04.2024
22:02S&P 500 poklesl popáté v řadě; investoři čekají na Netflix  
17:45Růst cen akcií a cena za riziko
17:23DJIA dnes v čele a ECB se od Fedu neodpoutá  
15:59Deloitte: Cena nájemného v prvním čtvrtletí vzrostla o procento na 295 Kč/m2
15:48Jak na DIP? A na čem čeští investoři letos nejvíce vydělali? Zjistěte na webináři Patrie v úterý 23. dubna od 16:00
15:20Lee: I kdyby sazby šly letos dolů jen jednou, pro akcie by to stále bylo dobré prostředí
12:56Vasle: Rozdílná měnová politika ECB a Fedu má své limity
11:52Výhled TSMC překonal odhady díky podpoře poptávky po AI čipech
11:36Akcie se zvedají. Jak pevnou oporu dodají firmy?  
9:54Ifo: Německé firmy letos plánují snižování investic
9:05Rozbřesk: Zachrání Super-Mario (znovu) Evropu?
8:45EU nebude formálně vyšetřovat investici Microsoftu do OpenAI
8:30Evropa čelí podle guvernéra BoE menší inflační hrozbě než USA, Microsoft se vyhne vyšetřování kvůli akvizici Open AI a futures jsou zelené  
6:40Fidelity International: Německá medvědí data jsou příznivá pro německé státní dluhopisy
17.04.2024
22:01Zámořské akciové indexy nedokázaly zvrátit úvodní pokles  
18:46Martin Uher: Rozruch na dluhopisech, české banky a zranitelné USA
17:32Wall Street mezi výsledky a sazbami dál klesá  
17:14Jednoduchý scénář: Inflace neklesá, Fed nesnižuje, inflace klesá, Fed snižuje
16:01Tesla žádá akcionáře o obnovení odměn pro Muska, v Indii chce investovat až 3 mld. dolarů

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data