Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Rozbřesk: Ropa v ofenzivě. Na jak dlouho?

Rozbřesk: Ropa v ofenzivě. Na jak dlouho?

18.04.2019 9:17
Autor: Jan Bureš & Jan Čermák & Dominik Rusinko, Patria Finance a ČSOB Finanční trhy

Zatímco minulý rok končila ropa ve volném pádu, od počátku roku 2019 si připsala již slušných 30 % a patří tak k vůbec nejlépe performujícím aktivům. Opětovný růst cen nad 70 USD/barel mají na svědomí především těžební škrty kartelu OPEC a Ruska, v posledních týdnech však trh s napětím sleduje také dění v Libyi.

V zemi s největšími ropnými zásobami v Africe se totiž schyluje k dalšímu kolu občanské války, která se táhne již od pádu Kaddáfího režimu v roce 2011. Současné nepokoje jsou sice zatím koncentrovány mimo hlavní těžební oblasti (zejména v okolí hlavního města Tripolisu), pokud by však konflikt eskaloval, produkční kapacity by zůstaly uchráněny jen stěží. To nakonec naznačuje i pohled na značnou rozkolísanost libyjské produkce, která aktuálně dosahuje cca 900 tis. barelů denně, méně než polovinu toho, co před vypuknutím konfliktu.

Případný výpadek produkce z Libye by znamenal další zvýšení napětí na ropném trhu, o které se v posledních měsících postaral jak propad těžby z Íránu a Venezuely, tak zejména aktivita kartelu OPEC. Ten totiž - především zásluhou Saúdské Arábie - omezuje vlastní produkci podstatně agresivněji, než jak zněla prosincová dohoda (o cca 400 tis. barelů denně). Bezprostředním rizikem přitom zůstává až přílišné utažení trhu, které dostane ceny na úroveň, kde se dostaví negativní reakce ze strany poptávky. Nakonec, nebylo by to zdaleka poprvé, co by kartel nezvládl ošemetný proces rebalancování trhu.

Představa ještě vyšších cen ropy se pochopitelně nelíbí americkému prezidentu Trumpovi, nadšené však zjevně není ani Rusko. V obou případech jde přitom o hlavní hráče nejbližších měsíců. Americká administrativa bude již v květnu rozhodovat o další podobě sankcí vůči Íránu, kde lze jen těžko očekávat jejich významné zpřísnění, pokud by výpadek íránských barelů nebyl adekvátně kompenzován ze strany Saúdů. Rusko pak zřejmě bude v červnu souhlasit s prodloužením těžebních škrtů, nicméně pouze za podmínky jejich postupného uvolňování (v obavách o reakci spotřebitelů). Ve výsledku se tedy zdá, že na pokoření magické hranice 100 USD/barel si budou muset ropní býci opět nechat zajít chuť.

TRHY
CZK a dluhopisy

Česká koruna dostala podporu od vlivného člena bankovní rady ČNB Tomáše Holuba, který uvedl, že odklad brexitu dal bankovní radě příležitost zvýšit úrokové sazby v první polovině roku. Dodejme, že příští zasedání ČNB je již 2. května a Tomáš Holub byl jedním z pěti radních (z celkových sedmi), kteří na posledním zasedání hlasovali pro ponechání úrokových sazeb.

Dnes bude koruna vyhlížet výsledky podnikatelských nálad v eurozóně (indexy PMI), přičemž neočekáváme, že by se na kurzu měla nějak podepsat domácí politika, resp. fakt, že policie doporučila obžalovat premiéra Babiše v kauze Čapí hnízdo.

Zahraniční forex
Ani další mírný posun výnosů německých vládních dluhopisů euru příliš nepomohl a eurodolar stále stagnuje na hranici 1,13. Naopak nejlepší výsledek americké obchodní bilance za posledních osm měsíců zaznamenaný v únoru věští, že číslo za americký HDP pro první kvartál by nemuselo být špatné (a tedy dobré pro dolar).

Dnes budou v centru pozornosti podnikatelské nálady v eurozóně a především pak index PMI v Německu, který v březnu v průmyslu klesl až na nezvykle nízkou hodnotu 44 bodů. Odklad brexitu by mohl nalít trochu optimismu do žil německým podnikatelům, což by euru mohlo dnes pomoci.

Ropa
Potvrzení poklesu zásob surové ropy pomáhá ropě Brent udržet se nad hranicí 71 USD/barel. Navíc, dle americké EIA poklesly rovněž zásoby benzínu a středních destilátů, což v kombinaci s překvapivým, byť mírným poklesem americké produkce na 12,1 mil. barelů denně, rovněž dodalo cenám podporu. V dalších dnech a týdnech budou trhy sledovat zejména dění okolo amerických sankcí vůči Íránu a budoucnosti těžebních škrtů OPEC+ (viz úvodník).


Čtěte více:

IEA: Dodávky ropy na trhy se v březnu dále snížily
11.04.2019 11:08
Dodávky ropy na globální trhy se v březnu snížily, hlavně kvůli Venez...
Investiční tip Total: Může ochránit před výkyvy
11.04.2019 14:14
Francouzský těžař ropy, jenž ve své třídě vyniká především kombinací ...
Chevron kupuje rivala Anadarko Petroleum za 33 miliard dolarů
12.04.2019 12:57
Americká ropná společnost Chevron se dohodla na převzetí konkurenta An...
Libye (staro)novým rizikem pro ropný trh
17.04.2019 14:50
Ropa Brent pokračuje v ofenzivním představení, díky čemuž se cena pop...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
18.04.2024
22:02S&P 500 poklesl popáté v řadě; investoři čekají na Netflix  
17:45Růst cen akcií a cena za riziko
17:23DJIA dnes v čele a ECB se od Fedu neodpoutá  
15:59Deloitte: Cena nájemného v prvním čtvrtletí vzrostla o procento na 295 Kč/m2
15:48Jak na DIP? A na čem čeští investoři letos nejvíce vydělali? Zjistěte na webináři Patrie v úterý 23. dubna od 16:00
15:20Lee: I kdyby sazby šly letos dolů jen jednou, pro akcie by to stále bylo dobré prostředí
12:56Vasle: Rozdílná měnová politika ECB a Fedu má své limity
11:52Výhled TSMC překonal odhady díky podpoře poptávky po AI čipech
11:36Akcie se zvedají. Jak pevnou oporu dodají firmy?  
9:54Ifo: Německé firmy letos plánují snižování investic
9:05Rozbřesk: Zachrání Super-Mario (znovu) Evropu?
8:45EU nebude formálně vyšetřovat investici Microsoftu do OpenAI
8:30Evropa čelí podle guvernéra BoE menší inflační hrozbě než USA, Microsoft se vyhne vyšetřování kvůli akvizici Open AI a futures jsou zelené  
6:40Fidelity International: Německá medvědí data jsou příznivá pro německé státní dluhopisy
17.04.2024
22:01Zámořské akciové indexy nedokázaly zvrátit úvodní pokles  
18:46Martin Uher: Rozruch na dluhopisech, české banky a zranitelné USA
17:32Wall Street mezi výsledky a sazbami dál klesá  
17:14Jednoduchý scénář: Inflace neklesá, Fed nesnižuje, inflace klesá, Fed snižuje
16:01Tesla žádá akcionáře o obnovení odměn pro Muska, v Indii chce investovat až 3 mld. dolarů
14:36Komentář analytika: Objednávky ASML prudce klesají, avšak výhled zůstává nezměněn  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
14:30USA - Index filadelfského Fedu
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.
16:00USA - Prodeje starších domů, m/m
16:00USA - Předstihový index Conference Board, m/m