Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Schwab: Tenhle cyklus je trochu jiný a investoři by se měli podle toho chovat

Schwab: Tenhle cyklus je trochu jiný a investoři by se měli podle toho chovat

19.08.2019 11:03
Autor: Redakce, Patria.cz

Teorie ekonomického cyklu popisuje, jak se ekonomická aktivita postupně zvedá, dosahuje svého vrcholu, aby následně přišla recese. Tento cyklus je podle investiční společnosti Schwab obvykle dobrým indikátorem toho, jak si na trhu povedou jednotlivé sektory. Jenže „se zdá, že na úrovni sektorů a v celé ekonomice došlo k určitým změnám, které tradiční vztahy mění“. Investoři by se tak neměli nechat vést tím, jak se věci měly v minulosti, ale je třeba reagovat na aktuální situaci.

Schwab připomíná, že každý cyklus je něčím specifický. Obvykle se ale předpokládá, že začíná ranou fází expanze charakterizovanou sílícím ekonomickým růstem poté, co se hospodářství vynořilo z recese. Firmy najímají více zaměstnanců, ti více utrácejí, společnosti investují, začíná se zvedat inflace a přichází období pozdní expanze. Centrální banka se začíná obávat inflačního vývoje, v ekonomice se objevují nerovnováhy, sazby začnou jít nahoru a růst dosahuje svého vrcholu. Ekonomika obrací směrem k recesi a po ní začíná nový cyklus.

Z pohledu investora je dobré být si vědom toho, že některá odvětví si obvykle vedou lépe během expanze, některá během útlumu – viz následující graf, podle kterého je na počátku cyklu nejlepší investovat do odvětví, jako je zboží dlouhodobé spotřeby, finančních titulů či IT sektoru. V pozdní fázi expanze je naopak dobré rotovat směrem ke zboží krátkodobé spotřeby, energetice, zdravotní péči a materiálům. A během recese přidat vyloženě defenzivní utility a zbavit se materiálů a dalších sektorů, které nemají defenzivní charakteristiku:

0

Schwab poukazuje na to, že podle podobných schémat je investování během cyklu jednoduché, ale realita se většinou liší. Například sektor utilit a realit si za poslední rok připisuje 13 %, komunikační služby a zboží krátkodobé spotřeby si také vedou dobře. Se sektorovým pohledem na cyklus totiž podle Schwabu po roce 2008 významnou měrou hýbe monetární politika a přetrvávající mimořádně nízké sazby.

Investoři, kteří jsou nespokojení s nízkými výnosy obligací a hledají podobné investice jinde, se otáčejí právě k sektorům, jako jsou utility a reality. Takže oba sektory si vedou dobře i přesto, že první z nich je obvykle značně defenzivní a druhému naopak prospívá ekonomický boom. Pak je tu finanční sektor, který v minulosti vykazoval negativní korelaci s vývojem sazeb – pokud sazby klesaly, sektor rostl, protože pokles sazeb stimuloval poptávku po úvěrech. Jenže po finanční krizi se tato vazba otočila a sektor nyní vykazuje silnou pozitivní korelaci se sazbami. K tomu se navíc dramaticky změnila skladba sektoru technologií a zboží dlouhodobé spotřeby.

Schwab tak varuje před tím, aby se investoři nyní drželi pouze jednoduchých pravidel ohledně sektorové rotace během cyklu. Ekonomický cyklus má sice stále dopad na trh a jeho jednotlivé části, ale některé staré vazby již zmizely a je tudíž třeba být „flexibilnější“. Významná je podle Schwabu trpělivost a nenechat se zneklidnit tím, že se trh dokáže rychle přesouvat mezi defenzivními a cyklickými sektory.

Zdroj: Schwab

 
 

Čtěte více:

Schwab: Devět a půl investičního komentáře pro zbytek roku
19.06.2019 14:22
Investiční společnost Schwab přichází v polovině roku 2019 s „devíti a...
ASML ukázal, že dokáže odolávat nepřízni v polovodičovém cyklu (komentář analytika)
17.07.2019 11:43
Jestli nám nejnovější hospodářské výsledky něco ukázaly, tak to je sch...
Trhy mají nyní podivná přání
22.07.2019 17:22
Před lety jsem tu psával o tom, že akcie nereagují na čísla z trhu prá...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
20.04.2024
16:00Summers: Vyšší inflační tlaky nejsou překvapením, celkově je ale stále pravděpodobnější mírný pokles sazeb v letošním roce
8:54Víkendář: Monetární politika je utažená, ale ekonomika hodně stimulována
19.04.2024
22:01Propadu na technologiích vévodil Netflix a Nvidia  
17:46Jak na DIP? A na čem čeští investoři letos nejvíce vydělali? Zjistěte na webináři Patrie v úterý 23. dubna od 16:00
17:18Celkový akciový optimismus na úrovních z let 2001/2002. Posouvá se základní psychologické nastavení investorů?
16:46Poptávka po bezpečí slábne, ale investoři se zpět do akcií nehrnou  
16:37Český státní dluh v 1. čtvrtletí vzrostl o 109,9 mld. Kč na 3,221 bilionu Kč
14:31SAB Finance a.s.: Průběžné hospodářské výsledky za leden–březen/2024
13:24Perly týdne: Akcie a zlato za poslední desetiletí a co (ne)čekat od Applu i celého trhu
12:48Reuters: Německá vláda mírně zvýší odhad letošního růstu ekonomiky
11:24Jakub Blaha: Konec transparentnosti Netflixu zastínil obzvlášť dobré výsledky  
10:58Páteční dopoledne je červené, po přestávce se do hry opět vložil Blízký východ  
9:25Netflix reportoval nejlepší první kvartál od roku 2020. Překvapil počtem předplatitelů
9:07Rozbřesk: Proč je česká koruna odolnější vůči silnému dolaru?
8:43Akciové trhy zrudly pod tíhou obav z konfliktu na Blízkém východě, Netflix překvapil vysokým počtem platících uživatelů  
6:03Evercore: Hlavním příběhem je mimořádná odolnost ekonomiky
18.04.2024
22:02S&P 500 poklesl popáté v řadě; investoři čekají na Netflix  
17:45Růst cen akcií a cena za riziko
17:23DJIA dnes v čele a ECB se od Fedu neodpoutá  
15:59Deloitte: Cena nájemného v prvním čtvrtletí vzrostla o procento na 295 Kč/m2

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data