Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Indie láká firmy na nižší daň, mohla by těžit i z obchodní války

Indie láká firmy na nižší daň, mohla by těžit i z obchodní války

20.09.2019 12:47
Autor: Gabriela Rainová, Patria Finance

Indie snížila daň místním firmám, čímž se v Asii stala konkurenceschopnou, a zároveň bude poskytovat podporu ve výši více než 20 miliard na oživení ekonomického růstu, který je na 6letých minimech.

Daň na domácí firmy bude snížená na 22 % ze současné základní sazby 30 %, uvedla dnes ministryně financí Nirmala Sitharaman. Nová efektivní sazba včetně všech dalších dodatečných daní, které se vztahují pouze na firmy, bude 25,2 %.

Tato daňová struktura bude mít zpětnou platnost od 1. dubna 2019. Nové firmy založené od 1. října ocení navíc i základní daňovou sazbu ve výši 15 % a efektivní sazbu 17,01 %, dodala ministryně. To posouvá Indii na stejnou pozici jako Singapur.

Nová lákadlo v obchodní válce

Snížení korporátní daně přichází po řadě opatření na navýšení poptávky a investic poté, co růst ve druhém čtvrtletí zpomalil na 5 %. Nová daňová sazba by mohla podpořit snahu o přilákání investic. Firmy nyní hledají alternativní destinace, skrze které by se mohly vyhnout narušení svých řetězců ve válce mezi USA a Čínou.

Obchodní napětí mezi Washingtonem a Pekingem způsobilo, že někteří výrobci přesouvají svou výrobu z Číny, aby se vyhnuli vyšším clům. V důsledku toho jsou státy jihovýchodní Asie, jako je Vietnam nebo ale i Indie, často uváděny jako vítězové této obchodní potyčky.

„Indie by mohla zvýšit svou obchodní stopu v obchodním konfliktu mezi USA a Čínou, zejména v kategoriích, kde USA uvalily na Čínu cla,“ píše v srpnové zprávě Radhika Rao, ekonomka singapurské banky DBS Group. "Kromě obchodu jsou investičních toků příležitostí, z níž by Indie mohla těžit, protože výrobci hledají alternativní destinace," dodala Rao a naznačuje, že by tato země mohla přilákat zahraniční investice.

„Jsou to obrovské kroky, které by měly učinit Indii konkurenceschopnou,“ řekl Amit Maheshwari, partner daňové poradenské firmy Ashok Maheshwary & Associates. „Pomůže to přitáhnout do Indie značné přímé zahraniční investice a průmysl."

Kolik to bude stát?

O podpoře růstu a investice hovořila i ministryně Sitharaman a dodala, že to bude stát vládu na výnosech 1,45 bilionů rupií (478 miliard Kč). Vláda za rok končící březnem původně odhadovala daňové příjmy ve výši 16,5 bilionů rupií. "Jsme si vědomi dopadu, který to všechno bude mít na náš fiskální deficit," uvedla Sitharaman, která se letos snaží omezit schodek rozpočtu na 3,3 % hrubého domácího produktu.

Indická ekonomika je šestá největší na světě. Až do nedávna výrazně rostla, v posledních měsících však zpomalila. Za duben až červen se hrubý domácí produkt zvýšil meziročně o pět procent, což bylo nejpomalejší tempo růstu za šest let.

Mnozí ekonomové se domnívají, že k tomu velkou měrou přispěla politika premiéra Naréndry Módího. Podniky mimo jiné poškodilo rozhodnutí o zneplatnění některých bankovek v roce 2016 a nová daň na zboží a služby, které podkopaly finanční stabilitu země.

Indický akciový benchmark S&P BSE Sensex po tomto oznámení vyskočil až o 5,3 %, tj. největší denní růst od května 2014, rupie zažila rally a státní dluhopisy se propadly kvůli obavám z fiskální politiky. Výnos benchmarkového desetiletého dluhopisu vzrostl o 15 bazických bodů na 6,79 %, čímž vymazal předchozí ztráty vzniklé poté, co šéf centrální banky uvedl, že existuje prostor pro další uvolnění. Guvernér indické centrální banky Shaktikanta Das přivítal vládní oznámení a označil jej za „odvážný krok“. 

"Neočekávaný fiskální stimul je pro sentiment pozitivní," komentuje Priyanka Kishore, vedoucí pro Indii a jihovýchodní Asie u Oxford Economics v Singapuru. "Investoři budou bedlivě sledovat, jak se bude zvládat potenciální škodlivý dopad na schodek rozpočtu."

Zdroj: Bloomberg, ČTK, CNBC

 
 
 

Čtěte více:

Reich: Indický experiment naznačuje, co udělá s ekonomikou velký peněžní šok
23.08.2019 5:47
„Demonetizace Indie, která proběhla v roce 2016, snížila objem hotovos...
Asijské továrny v srpnu zasáhla obchodní válka a pokles poptávky
02.09.2019 9:57
Obchodní válka mezi Spojenými státy a Čínou měla v srpnu negativní dop...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
24.04.2024
9:18Komentář analytika: Spotify se "prošetřilo" k rekordnímu zisku  
9:11Rozbřesk: Proč Čína prudce zvyšuje zásoby kritických komodit?
9:06Evropa zahájí zeleně, akcionáři KB rozhodnou o dividendě  
8:29Tržby Tesly (+13 %) poprvé za čtyři roky klesly, zisk se snížil o 55 procent
6:15Invesco: Neobvyklé pravdy – Německá želva a americký zajíc
23.04.2024
22:02Wall Street má za sebou druhou rally v řadě; je to již definitivní návrat k růstu?  
17:56Akciová korekce, prudký obrat finančních podmínek a dopad akciového trhu na celou ekonomiku
17:36Vrací se důvěra ve výsledky? Techy vedou Wall Street vzhůru  
16:43Korekce na amerických akciích ještě neskončila, varují stratégové
14:19WEBINÁŘ za okamžik: Jak na DIP? A na čem čeští investoři letos nejvíce vydělali? 23. dubna od 16:00
14:07Moneta vyplatí z loňského zisku dividendy 4,6 miliardy, tedy devět korun na akcii
13:52Komentář analytika: Slabší prodeje Pepsico v Severní Americe byly kompenzovány silným růstem na mezinárodních trzích  
13:43Sázky na akcie staré ekonomiky pomohly fondu překonat benchmark
13:38MONETA Money Bank, a.s.: Uveřejnění informace z valné hromady 23. 4. 2024
12:36Prodej iPhonů v Číně v prvním čtvrtletí klesl nejvíce od roku 2020
11:28Česká národní banka příští týden podle Michla možná ještě sníží úrokové sazby
11:13České firmy by většinou uvítaly zavedení eura, ukázal průzkum Deloitte
10:55Světové ceny potravin by letos podle ekonomů z Oxford Economics měly klesnout
10:49Koruna nehledí na podpůrné komentáře, zatímco akcie ve světě se dál zvedají  
10:35Robustní ceny elektromobilů od Renaultu a nižší náklady kompenzují pomalejší poptávku na trhu

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
10:00DE - Index podnikatelského klimatu Ifo
14:30USA - Objednávky zboží dlouh. spotřeby, m/m