Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Učit se od Číny

Učit se od Číny

17.01.2020 17:37

Média si všímají toho, že čínský ekonomický růst je nejnižší za téměř 30 let. Podepsaly se na tom obchodní tenze mezi touto zemí a USA, jde ale hlavně o strukturální jev. Menší pozornost už budí to, o čem píše Reuters: Míra porodnosti v této zemi je nejníže za posledních 70 let. Agentura tvrdí, že mladí lidé v této zemi se bojí mít děti kvůli drahé zdravotní péči a vzdělání, k tomu se přidává drahé bydlení. A počet rozvodů prý během prvních třech čtvrtletí roku 2019 dosáhl 3,1 milionu, zatímco počet svateb dosáhl 7,1 milionu. Podobné „věci pod povrchem“ jsou přitom tím, co bude určovat, zda se Čína vyhne pasti středních příjmů a jak bude vypadat její dlouhodobý ekonomický vývoj.

Dění v Číně můžeme vnímat jako jeden obrovský experiment týkající se toho, jak se rýmuje (ne)svoboda, (ne)demokracie a podobné věci na straně jedné a (dlouhodobý) ekonomický rozvoj na straně druhé. Pozorně je tento experiment sledován už proto, že i na Západě si stále častěji klademe otázky týkající se udržitelnosti systému našeho. Já sám jsem toho názoru, že systém svobodného trhu je tím nejlepším, co lze „vymyslet“. Ale musí fungovat na pevně daném pozadí zákonů, institucí a hlavně všeobecně přijímaných morálních a etických norem. Obrazně řečeno: Fotbalový zápas nezničí to, že spolu soupeří dva týmy, ale to, pokud hráči podvádí, simulují, rozhodčí jsou podplacení, či pokud se mužstva vůbec nedohodnou na pravidlech. Takové chyby nenapravíme přesunem k direktivnějšímu systému (domluvou týmů na tom, kdo by měl asi vyhrát), ale nápravou prostředí a přístupu. Pak vlastně dospějeme k všem prospívající spolupráci konkurencí.

Straníci ve vedení firem, efektivita a propaganda

S touto „fotbalovou“ perspektivou samozřejmě nemusí všichni souhlasit a bylo by dobré k ní hodně dodat. Já z tohoto pohledu vývoj v čínské ekonomice vnímám a čtenářům bych v této souvislosti chtěl prezentovat závěry tří nově zveřejněných studií. Úplně čerstvá „Political Influence and Corporate Governance: Evidence from Party-Building Reform in China“ se zjednodušeně řečeno zaměřuje na to, jak čínští komunisté ovlivňují chod společností. Autoři studie Lauren Yu-Hsin Lin, Re-Jin Guo a Christopher C. Chen poukazují na to, že komunistická strana provádí reformu, která má posílit její pozice ve vedení státem vlastněných firem (reforma Dangjian). Závěr zní, že má negativní důsledky pro soukromé společnosti a smíšené důsledky pro státem vlastněné – některé prý mohou z většího vlivu straníků ve vedení těžit.

Druhá nově zveřejněná studie se jmenuje „Foreign Ownership and Corporate Excess Perks“, jejími autory jsou Lifang Chen, Minghui Han, Yong Li a William L. Megginson a zaměřuje se na vztah mezi vlastnickou strukturou čínských firem a tím, jak velkou pozornost věnují plýtvání. Konkrétně na vztah mezi podílem zahraničních vlastníků na straně jedné a na straně druhé tím, co studie nazývá nadměrnými osobními výhodami. Závěr zní, že zahraniční vlastníci plýtvání v této oblasti významně omezují a to zejména, pokud jde o vlastníky institucionální (ne jednotlivce). Nejsilnější je pak tento efekt v případě, že investor pochází ze země, kde není ve zvyku manipulovat s účetními výkazy a standardem je vysoká transparentnost a dodržování zákonů.

Studie také tvrdí, že pozitivní roli hraje i kulturní blízkost zahraničního investora. „Disciplinární“ efekt se pak podle ní projevuje i v celkové provozní efektivitě. Obecně se pak prý dá říci, že „globalizace struktury akcionářů“ má výrazný pozitivní dopad na čínský korporátní sektor. Existuje jedna výjimka, kde popsané pozitivní efekty podle autorů studie nefungují – státem vlastněné společnosti.

Třetí studie „How Propaganda Manipulates Emotion to Fuel Nationalism: Experimental Evidence from China“ se zaměřuje na vliv propagandy na obyvatele Číny. Daniel Mattingly a  Elaine Yao v ní provedli pokus, v němž 6 800 Číňanů shlédlo videa z dílny státních televizí a médií, která obsahovala „nacionalistické poselství prosazované Komunistickou stranou“. Ukázalo se, že tato videa „zvyšují zlobu, nepřátelství vůči lidem ze zahraničí a to jak v postojích, tak v jednání“. Vědci ale dodávají, že podle výsledků tato propaganda neodvádí pozornost od domácích problémů. Takže podle této studie se zdá, že v Číně nefunguje oblíbená strategie „pokud jsou doma problémy, najdi nepřítele za hranicemi“.

Učit se od Číny

Nedělám si ambice prezentovat tu nějaký ucelený pohled, ale podobné střípky mi nevyznívají úplně optimisticky. Co tedy s oním v nadpise zmíněným učením se od Číny? Je podle mne namístě, ale na mysli mám něco jiného, než o čem se v této souvislosti u nás většinou hovoří. Jde totiž o zemi, která dala světu Konfucia. Kde se narodil Lao-c’. Možná bychom jim měli věnovat pozornost my v době vypjaté politické situace stejně, jako jejich současná domovina. Dovolím si dva citáty, které nepotřebují dodatečného vysvětlování:

Konfucius: Pokud chceme dát do pořádku svět, musíme dát do pořádku svou zemi. Na to je nejdříve dát do pořádku svou rodinu. K tomu musíme nejdříve kultivovat sami sebe. A na to je třeba dát prostor svému srdci.

Lao-c': Nejlepší vůdce je ten, o kterém národ vůbec neví.


Čtěte více:

Čínská ekonomika rostla loni nejpomaleji za posledních 29 let
17.01.2020 8:32
Čínská ekonomika loni vzrostla o 6,1 procenta, což je nejméně za 29 le...
Rozbřesk: Čína roste nejpomaleji za 29 let a těžko nabere rychle novou sílu
17.01.2020 9:12
I když včera americké akcie podporovány úlevou okolo obchodních válek ...
Flash: Cyber Punk 2077 posunut dál do budoucnosti, CD Projekt padá
17.01.2020 10:11
Akcie CDR poklesly o 11,3% (a stále klesají) poté, co společnost oznám...
Ropa: Volatilní start roku střídá cenová stabilita
17.01.2020 11:08
Ropa má za sebou velmi volatilní start do nového roku, který zapříčini...
Perly týdne: Fed pošle sazby k nule, Tesla půjde na 6000 dolarů a my měníme penzijní systém
17.01.2020 12:28
Penzijní reforma v Česku se do voleb na podzim 2021 asi nestihne. Na n...

Váš názor
  • Děkuji
    20.01.2020 8:13

    Na rozdíl od různých citátů skrývajících se za autorem "redakce", nebo citujících Krugmana a jemu podobné pseudeokeynesiánce, se Vy držíte podstaty. Nás nehrožuje ekonomický růst Číny. Naopak, jakmile ještě více zbohatnou Číňané, bude pro ně stále obtížnější využívat jednu ze dvou zásadních výhod: - levnější vstupy. - Druhá výhoda spočívá v tom, že někdo administrativně přemístí výrobní faktory rychleji, než by to učinil trh. Stalin také vybudoval vodní elektrárny a těžký průmysl rychleji, než by to pravděpodobně učinila volná soutěž, udělal tím ale Rusko bohatší zemí? Nikoli. V administrativní náhradě tržního rozhodování také tkví obrovská nevýhoda: Totiž, že se administrativa splete a nasměruje zdroje směrem, který "ekonomika" nechce. To se nakonec děje už v "rudé Číně". Nás ohrožuje naše vlastní panika a snaha "napravit" trh, případěn zastřít naše zaostávání emisí peněz, snahou vyvolat dojem, že se vlastně nemusíme namáhat a že vše "vyřeší" makroekonomové mávnutím nějakého kouzelného proutku a "Detroit" bude zase světovým srdem automobilismu??????
    Pracovitý Prosecký
Aktuální komentáře
28.03.2024
17:21Růstové a hodnotové akcie a jeden padesátiletý cyklus
16:53Jaký závěr nás čeká tentokrát? Wall Street v úvodu pouze přešlapuje  
16:06Přehled (ne)obchodování na trzích přes Velikonoce 2024
16:06Čínský výrobce chytrých telefonů Xiaomi vstupuje na trh s elektromobily
15:48Růst americké ekonomiky ve čtvrtém čtvrtletí zpomalil pouze na 3,4 procenta
15:44Tesla už odepsala na akciích 350 miliard dolarů. Očekávání investorů ohledně dalšího vývoje jsou nevalná
13:29Invesco: Významný týden pro měnovou politiku je pro trhy dobrým znamením
12:22Než otevře Wall Street: Snowflake, MillerKnoll, Sprinklr  
11:20Podle guvernéra Fedu by se po posledních datech o ekonomice měla snížení sazeb odložit nebo zredukovat
11:02Investoři se připravují na konec kvartálu, Fed nechce spěchat se snižováním  
9:42Jan Bureš: HDP revidován vzhůru, reálné příjmy domácností rostou a s nimi i útraty
8:55Se snižováním sazeb v USA není kam spěchat, opakuje guvernér Fedu Waller. Futures jsou zelené  
8:52Putin: Rusko nezaútočí na Pobaltí, Polsko či Česko. Jde jen o strašení lidí
8:45Rozbřesk: HDP potvrdí pozitivní obrat v útratách domácností
6:03Britské akcie jsou nyní (historicky) mimořádně levné a Evropa už obchoduje s výrazným diskontem i vůči Japonsku
27.03.2024
21:19Americké indexy posilovaly díky silnému závěru  
18:26Jen kousek od intervence? Akcie a dluhopisy dnes lehce v zeleném  
17:50Pavol Mokoš: Je čas svézt se na vlně růstu, ne chytat dno. A technické cíle pro pražské banky
15:43BlackRock: Dlouhodobě nebude pokračovat scénář vyšší inflace a sazeb. Postará se o to umělá inteligence a další technologie
15:00ČEZ, a.s.: Zvolen nový místopředseda dozorčí rady ČEZ

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Varta AG (12/23 Q4, Bef-mkt)
9:00CZ - HDP, q/q
12:00Walgreens Boots Alliance Inc (02/24 Q2)
13:30USA - HDP, q/q a
13:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.
14:45USA - Index aktivity ISM Chicago
15:00USA - Index spotř. důvěry Mich. university