Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Perly týdne: Mnohaletý náskok Tesly, nereálný návrat do roku 2019 a u nás levnější elektřina

Perly týdne: Mnohaletý náskok Tesly, nereálný návrat do roku 2019 a u nás levnější elektřina

25.09.2020 12:36
Autor: Redakce, Patria.cz

Změny v letecké dopravě jsou nevratné, trhy začínají věnovat větší pozornost riziku, což se projevuje i na dolaru. Čína je relativně ke světu velmi levná, i Švédové dovedou cenzurovat a u nás zlevňuje elektřina. A nejen to. Nové Perly týdne jsou tu.

Ve světě…

Nezvratné změny v letecké dopravě: Shakeel Adam pracuje pro poradenskou společnost Aviado Partners Advisory Services a na Bloomberg TV tvrdil, že lidé mění své zvyky týkající se cestování, a to bude mít dlouhodobý dopad na letecký průmysl. A to tak velké, že „pokud někdo hovoří o návratu do roku 2019, ustrnul v minulosti“. Jinak řečeno, letecké společnosti, které se snaží o tento návrat, „jen plýtvají penězi“.

Adam reagoval i na otázku, zda na tom letadla z hlediska zdravotní bezpečnosti nejsou vlastně lépe, než jiný způsob dopravy. Podle jeho názoru se leteckým společnostem nepodaří veřejnost o něčem takovém přesvědčit bez toho, aby vznikly nezávislé studie, které by takovou tezi potvrzovaly. A i kdyby se tak stalo, nejde jen o to, jak jsou na tom s bezpečností samotná letadla. Konzultant v této souvislosti zmínil svůj „testovací“ let v srpnu, na kterém zjistil, že situace na samotných letištích je „pohromou“, protože lidé se tlačí jeden na druhého, nenosí roušky a nedodržují potřebná pravidla.

Možností je podle konzultanta propojování oblastí, které jsou z hlediska nákazy bezpečné a výbornou práci podle něj v této oblasti odvedl Nový Zéland. Jenže to je vysoce izolovaná země a je otázkou, jak by něco podobného fungovalo třeba v USA, či Austrálii. Odborník celkově míní, že skončila doba levných letů a velkých letadel, tento způsob dopravy bude využívat i v budoucnu méně lidí, a to znamená, že letecké společnosti budou využívat hlavně menší letadla. A značně změní svůj podnikatelský model.

9% růst eurozóny a PMI: Natixis na základě posledních dat z eurozóny tvrdí, že ve třetím čtvrtletí tohoto roku čeká mezičtvrtletní růst HDP ve výši kolem 9 %. Ekonomové banky k tomu dodávají, že do projekcí celkové ekonomické aktivity je ale těžké promítat poslední PMI, protože v ekonomice došlo k významným změnám. Ukazuje to i následující graf, který srovnává skutečný vývoj HDP a vývoj modelovaný na základě PMI. Podle modelu měl být předchozí propad mnohem menší, nyní by ekonomika rostla asi o 1 %. Podobně ztrácely PMI svou vypovídající schopnost během roku 2009.
graf HDP 1

Baterie (ne)zklamaly: Ibrahim Al-Husseini je „jedním z prvních investorů do Tesly“ a v rozhovoru pro CNBC uvedl, že Tesla zatím svým prohlášením a prezentací ohledně nové technologie pro baterie zklamala. Trhy totiž čekaly něco konkrétnějšího, ale dozvěděly se jen, že existuje prostor pro další zlepšení v budoucnu. Již nyní přitom cena akcií Tesly odráží očekávání, že výroba baterií se bude dál zlevňovat, a i sám Elon Musk uznává, že baterie jsou stále příliš drahé. Investor k tomu dodal, že Tesla měla doposud, „veškerý prostor pro sebe“, nyní ale bude muset soupeřit s firmami jako VW. Ty spotřebitelé znají, mají rádi značky jejich vozů, jejich auta a pro Teslu to tak bude celkově nyní těžší.

Trochu jinak vnímá poslední sdělení Tesly týkající se výroby baterií Sam Korus z Ark Invest. Podle něj je negativní reakce trhu ukázkou toho, jak Wall Street bere do úvahy hlavně krátké období. Musk totiž podle analytika sdělil „neuvěřitelné plány pro následující 2 – 3 roky“, které ukazují, že baterie nebudou pro Teslu komplikací. Předchozí prudké posilování akcií Tesly bylo podle analytika dáno tím, že investoři konečně pochopili, jak velký potenciál firma má. Další růst cen akcie by pak mohl být vyvolán tím, že Musk sdělil nejen to, jak by se měl zlepšovat poměr „dolar a kapacita baterie“, ale i „dolar a ujetá míle“. Což není to samé. Nyní si tak analytik myslí, že Tesla má v oblasti baterií více než tříletý náskok před konkurencí. A k tomu se přidává její výhoda v autonomním řízení.

Inverze dolaru a větší pozornost riziku: Dean Curnutt z Macro Risk Advisors Founder pro Bloomberg Finance uvedl, že na trhu se říká „nikdy neotevírej krátké pozice kvůli vysokým valuacím“. Na druhou stranu ale podle něj „trhu určitě nepomáhá, že valuace jsou napjaté“. K tomu se přidávají blížící se prezidentské volby a podle stratéga roste riziko, že jejich výsledek bude nejednoznačný. Trhy pak celkově začínají věnovat větší pozornost riziku, a to se projevuje na cenách obchodovaných aktiv.

Významným tématem je nyní podle stratéga dolar. Zmínil v této souvislosti rostoucí korelaci mezi zlatem a bitcoinem, která se v poslední době dostala na mimořádně vysoké úrovně kolem 60 %. Jde přitom o aktiva, která jsou „inverzí“ dolaru, který až donedávna oslaboval. Jeho rally z posledních dní není podle stratéga tak jednoduché vysvětlit. Může jít o vliv zavírání některých pozic, které odrážely to, že doposud vládl silný konsenzus o soustavném oslabování kurzu americké měny. Curnutt k tomu dodal, že celková situace kolem dolaru není dobrá.

Zlato je podle stratéga většinou dobrým aktivem pro diverzifikaci, protože má rozumnou návratnost a obvykle negativní korelaci s akciovým trhem. Tato korelace se ale nyní obrací do pozitivních čísel, a to je z hlediska diverzifikace rizika problém. Stratég zmínil i vysoké valuace firem jako Apple a Amazon s tím, že korekce cen akcií těchto firem musí být vnímána s ohledem na to, jak moc tyto ceny předtím posílily. Stále více call opcí na populární technologické akcie pak podle něj kupují drobní investoři, Wall Street přitom uzavírá pozice proti nim a to celkově zvyšuje volatilitu na trhu.

Dolaru se na Bloomberg TV věnoval i Russ Koesterich z BlackRock Global Allocation Fund. Současné posilování kurzu americké měny je podle něj „starým dobrým nákupen bezpečného útočiště“. Pokud by měl tento trend pokračovat, šlo by o brzdu pro riziková aktiva včetně akcií velkých společností. Koesterich k tomu dodal, že tradiční pohled na úrokové diferenciály, které dříve hrály velkou roli při určování měnových kurzů, je nyní méně relevantní. Důvod je prostý – sazby se v řadě zemí blíží nule.

Obchod oživuje: Kiel Institute poukazuje na to, že globální obchod se během letošního roku propadl ještě prudším tempem, než během finanční krize roku 2008. Prozatím se ale zdá, že i následné oživení by mohlo být rychlejší:
obchod oživení

Levná Čína: Daily Shot ukazuje graf od Longview Economics, který se zaměřuje na poměr čínského PE k PE na globálních trzích. Podle něj se čínské valuace dostaly na přelomu let 2007 a 2008 relativně ke zbytku světa na rekordy - čínské PE bylo na 2,3násobku světového PE. Poté ovšem došlo k výrazné korekci a v současné době se čínské PE pohybuje blízko poloviny hodnot PE na světových trzích. Od roku 1996 bylo níže jen v období 1998 – 2000:
Čína valuace PE

Švédská cenzura: Bloomberg si všímá toho, jak ve Švédsku „těžce zcenzurovali“ zprávu, která byla zpracována v souvislosti s plánem centrální banky nakupovat korporátní obligace. Zprávu zpracovali konzultanti z investiční společnosti BlackRock a jejich přítomnost byla podle Bloombergu švédským trhem přivítána s nadšením. To ale vyprchalo ve chvíli, kdy se ukázalo že centrální banka Riksbank se s veřejností nehodlá dělit o velkou část celé analýzy. Ta prý mimo jiné tvrdí, že švédský trh korporátních obligací ve srovnání s anglosaskými trhy vykazuje „několik singularit“. To je jedna z mála vět z mnohastránkového textu, které nebyly začerněny.

Andreas Halldahl ze Storebrand Asset Management k tomu uvedl, že celý plán na nákup obligací se tak stává černou skříňkou, centrální banka má „nejasné metody práce a motivaci“, na trhy přináší více nejistoty a ničí jejich činnost, která byla doposud úplně v pořádku. Někteří ekonomové pak považují program nákupu korporátních obligací za rizikový s tím, že se na trhu kvůli němu může vytvořit bublina.

u nás doma...

Elektřina dolů: Ihned.cz píše, že „největší dodavatel elektřiny v Česku, skupina ČEZ, sníží od října cenu elektřiny pro domácnosti napříč ceníky v průměru o devět procent“. Ceny sníží také konkurenční E.ON a „společnost Innogy tvrdí, že její cenová nabídka elektřiny pro domácnosti je výhodnější než oznámené snížení ČEZ“. Mluvčí Bohemia Energy Hana Novotná zase sdělila, že „u všech produktů, které jsou navázány na cenu dominantních dodavatelů (typu ČEZ a E.ON), firma garantuje vždy nižší cenu než právě dominantní dodavatel“.

Pošta na kolečkách: Seznam.cz si všímá toho, že „Česká pošta chystá na venkově zavedení pojízdných poboček v automobilech, které budou mít plnohodnotnou funkci poštovní kamenné pobočky. Uvnitř vozu má doručovatel vybavení včetně trezoru na peníze. Klient bude stát venku“. Testování mobilní pošty začne 1. října v obcích v okolí Dobrušky na Rychnovsku a následně v obcích na Bruntálsku.

„Mobilní pošta umožní obyvatelům i té nejmenší vsi v kraji, aby si vyřídili všechny potřebné záležitosti, aniž by museli jezdit do velkých měst. Věřím, že se pilotní projekt povede a Česká pošta bude tuto nadstavbu svých stávajících služeb dál rozšiřovat a rozvíjet,“ uvedl pro ČTK hradecký hejtman Jiří Štěpán (ČSSD).
česká pošta
Zdroj: Česká pošta

 

Čtěte více:

Koronavirus stáhl provozovatele kin Cineworld do hluboké ztráty
25.09.2020 8:09
Britský provozovatel kin Cineworld, který prostřednictvím své divize C...
BMW zaplatí v USA pokutu kvůli nadhodnocování údajů o prodeji
25.09.2020 8:59
Německý výrobce luxusních automobilů BMW zaplatí ve Spojených státech ...
Rozbřesk: Tlak na forint a liru si vynutil zvýšení oficiálních úrokových sazeb v Maďarsku a Turecku
25.09.2020 9:09
Na globální finančních trzích přituhuje. Důkazem budiž to, že centráln...
Naděje na fiskální pomoc trhům příliš nepomohla, Evropa je znovu červená
25.09.2020 10:49
Američtí demokrati ve Sněmovně pracují na dalším stimulačním fiskálním...
Societe Generale má nejhorší dopady koronaviru za sebou a zotavuje se
25.09.2020 10:54
Societe Generale tvrdí, že nejhorší výpadek z důvodu koronavirové kriz...
AP: Americká vláda zřejmě podá antimonopolní žalobu na Google
25.09.2020 10:59
Americké ministerstvo spravedlnosti zřejmě v příštích týdnech podá ant...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
23.04.2024
17:56Akciová korekce, prudký obrat finančních podmínek a dopad akciového trhu na celou ekonomiku
17:36Vrací se důvěra ve výsledky? Techy vedou Wall Street vzhůru  
16:43Korekce na amerických akciích ještě neskončila, varují stratégové
14:19WEBINÁŘ za okamžik: Jak na DIP? A na čem čeští investoři letos nejvíce vydělali? 23. dubna od 16:00
14:07Moneta vyplatí z loňského zisku dividendy 4,6 miliardy, tedy devět korun na akcii
13:52Komentář analytika: Slabší prodeje Pepsico v Severní Americe byly kompenzovány silným růstem na mezinárodních trzích  
13:43Sázky na akcie staré ekonomiky pomohly fondu překonat benchmark
13:38MONETA Money Bank, a.s.: Uveřejnění informace z valné hromady 23. 4. 2024
12:36Prodej iPhonů v Číně v prvním čtvrtletí klesl nejvíce od roku 2020
11:28Česká národní banka příští týden podle Michla možná ještě sníží úrokové sazby
11:13České firmy by většinou uvítaly zavedení eura, ukázal průzkum Deloitte
10:55Světové ceny potravin by letos podle ekonomů z Oxford Economics měly klesnout
10:49Koruna nehledí na podpůrné komentáře, zatímco akcie ve světě se dál zvedají  
10:35Robustní ceny elektromobilů od Renaultu a nižší náklady kompenzují pomalejší poptávku na trhu
9:06Rozbřesk: Česko v pasti NIMBYsmu. Holub z ČNB preferuje snížení sazeb o 50bps
8:50ČNB nemusí se snižováním sazeb spěchat, v USA údajně hrozí prohloubení výprodejů a futures jsou zelené  
6:38FX Strategie: Fed zpomalí tempo kvantitativního utahování, a to přibrzdí dolar v krasojízdě. Přijde smršť důležitých makro-dat  
22.04.2024
17:32Téměř rekordní relativní nezájem o dluhopisy, akcie tančí na hudbu budoucnosti
16:48Techy se zvedají, ale Wall Street se nedaří nahrazovat páteční ztráty  
14:37Vstup na burzu by investiční firmu CVC mohl ocenit až na 15 miliard eur

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
9:30DE - PMI v průmyslu
10:00EMU - PMI v průmyslu
14:00HU - Jednání MNB, základní sazba
16:00USA - Prodeje nových domů