Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Víkendář: Paradox zisků a někdy pochybná radost z růstu akciového trhu

Víkendář: Paradox zisků a někdy pochybná radost z růstu akciového trhu

12.06.2021 8:15
Autor: Redakce, Patria.cz

Ekonom Jan Eeckhout poskytl rozhovor portálu ProMarket, kde hovořil o své knize The Profit Paradox, o tržní síle velkých korporací a jejích důsledcích pro celou ekonomiku. Eeckhout mimo jiné tvrdí, že tržní síla se projevuje i ve mzdách, přestože mezi nimi nemusí existovat žádná přímá a evidentní vazba. K tomu ekonom hovořil například o tom, že ne vždy je namístě radovat se z růstu cen akcií a zisků obchodovaných firem.

Dominantní firmy podle ekonoma většinou jednají se svými zaměstnanci dobře a nevyužívají svou sílu při jednáních o odměnách. Jenže jejich dominance znamená, že zvedají ceny nad úroveň, která by panovala na konkurenčním trhu. To znamená, že celkově se vyrobí méně než na takovém trhu a celková poptávka po práci je tudíž nižší. Takže ve srovnání s konkurenčním trhem leží níž i mzdy.

Nejde tedy o to, že by například Apple měl dominantní pozici na svém trhu a to se projevovalo na trhu práce. „Existuje ovšem mnoho Applů,“ tedy mnoho společností, které mají dominantní pozici a vysokou tržní sílu. To sebou nese už makroekonomické efekty, protože takový počet firem již snižuje celkovou poptávku po práci ve srovnání se stavem, kdy by panovala větší konkurence.

Podle ekonoma je současný vývoj v tomto ohledu do určité míry podobný s tím, co se dělo během druhé průmyslové revoluce až do první světové války. I tehdy totiž přišel velký technologický rozvoj, který sebou nesl vznik dominantních firem, a to v odvětvích od železniční dopravy až po těžbu a zpracování ropy. Takže technologický pokrok na jednu stranu prospíval spotřebiteli, a to v mnoha ohledech. Ale vznikly dominantní firmy, které používaly technologie na zvýšení efektivity a snížení nákladů, ale i na vytvoření bariéry před konkurencí. Což sebou neslo negativní důsledky, které podle ekonoma mohou převážit ty pozitivní.

Eeckhout pokračoval s tím, že dobrým příkladem dění v současném korporátním světě může být sport. Zde totiž podle něj dochází k tomu, že lidé, kteří se v daném prostředí pohybují, se snaží manipulovat s institucemi a systémem tak, aby si vytvořili „hradby kolem svých vlastních zámků“. I Evropská superliga byla podle ekonoma pokusem uzavřít se konkurenci a pak ještě zavést limity na odměny sportovců. Zástupci ligy tvrdili, že tyto limity jsou nástrojem pro vyrovnanější konkurenci, ale podle ekonoma zároveň „snižují odměny pro všechny a jde o formu koordinace“.

Ekonom zmínil slova George Orwella, která říkají, že „problém s konkurenčním bojem je v tom, že jej někdo vyhraje.“ Orwell je napsal v rámci diskuse o Hayekově Cestě do otroctví a podle ekonoma jsou nyní relevantní proto, že firmy využívají technologie na to, aby se dostaly před konkurenci. Ale ve chvíli, kdy se jim to povede, používají ty samé technologie na to, aby ostatní firmy vytlačily z trhu.

Lidé pak podle Eeckhouta dávají rovnítko mezi to, jak si vede akciový trh a jak zdravá je celá ekonomika. Paradox zisků ale poukazuje na fakt, že pokud akciový trh roste, může to být kvůli vyšší ziskovosti odrážející větší dominanci firem v jejich odvětvích. Pak ale takový růst zisků a následně cen akcií neodráží zdravější ekonomiku a ono rovnítko není namístě. K tomu se přidává vazba mezi větší tržní silou a politickým vlivem a mocí. Tržní síla totiž generuje větší zisky a to umožňuje „koupit si politiky, aby vás regulovali méně,“ nebo aby regulace podporovala dominantní firmu.

Ekonom na závěr hovořil o tom, že v americké centrální bance celkem pracuje asi 30 000 lidí, v antimonopolním úřadu přibližně 3 000 lidí. „Náklady inflace jsou odhadovány asi na 0,5 – 1 % HDP, náklady spojené s nadměrnou tržní silou odhadujeme na 9 % HDP ročně. A na to máme ty 3 000 lidí, kteří musí dělat veškerou práci,“ řekl ekonom.

Zdroj: ProMarket

 
 

Čtěte více:

Rozbřesk: ČNB čeká na dnešní mzdy, trh také…
04.06.2021 9:10
Česká národní banka dnes dostane další důležitý díl do skládačky před ...
Komentář: Růst mezd v úvodu roku výrazně a nepřekvapivě zvolnil
04.06.2021 9:46
Podle dnes zveřejněných údajů se průměrná mzda v prvním čtvrtletí let...
Rotace k hodnotě a cyklickým akciím. Je stále relevantní sázet na akcie, které těží z otevírání ekonomiky?
07.06.2021 15:29
Je stále relevantní sázet na akcie, které těží z otevírání ekonomiky, ...
Odkupy akcií nesouvisí s investicemi, ani s výší mezd, domnívá se ekonom Noah Smith
08.06.2021 6:07
S tím, jak slábne pandemie, opět roste objem odkupů prováděných obchod...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
18.04.2024
22:02S&P 500 poklesl popáté v řadě; investoři čekají na Netflix  
17:45Růst cen akcií a cena za riziko
17:23DJIA dnes v čele a ECB se od Fedu neodpoutá  
15:59Deloitte: Cena nájemného v prvním čtvrtletí vzrostla o procento na 295 Kč/m2
15:48Jak na DIP? A na čem čeští investoři letos nejvíce vydělali? Zjistěte na webináři Patrie v úterý 23. dubna od 16:00
15:20Lee: I kdyby sazby šly letos dolů jen jednou, pro akcie by to stále bylo dobré prostředí
12:56Vasle: Rozdílná měnová politika ECB a Fedu má své limity
11:52Výhled TSMC překonal odhady díky podpoře poptávky po AI čipech
11:36Akcie se zvedají. Jak pevnou oporu dodají firmy?  
9:54Ifo: Německé firmy letos plánují snižování investic
9:05Rozbřesk: Zachrání Super-Mario (znovu) Evropu?
8:45EU nebude formálně vyšetřovat investici Microsoftu do OpenAI
8:30Evropa čelí podle guvernéra BoE menší inflační hrozbě než USA, Microsoft se vyhne vyšetřování kvůli akvizici Open AI a futures jsou zelené  
6:40Fidelity International: Německá medvědí data jsou příznivá pro německé státní dluhopisy
17.04.2024
22:01Zámořské akciové indexy nedokázaly zvrátit úvodní pokles  
18:46Martin Uher: Rozruch na dluhopisech, české banky a zranitelné USA
17:32Wall Street mezi výsledky a sazbami dál klesá  
17:14Jednoduchý scénář: Inflace neklesá, Fed nesnižuje, inflace klesá, Fed snižuje
16:01Tesla žádá akcionáře o obnovení odměn pro Muska, v Indii chce investovat až 3 mld. dolarů
14:36Komentář analytika: Objednávky ASML prudce klesají, avšak výhled zůstává nezměněn  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data