Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Víkendář: U dlouhých hodin v práci skutečně platí, že méně je více

Víkendář: U dlouhých hodin v práci skutečně platí, že méně je více

26.09.2021 8:56
Autor: Redakce, Patria.cz

Když lidé pracují mnoho hodin týdně, může snížení jejich počtu zvýšit produktivitu. Tuto tezi testovali ekonomové Ruo Shangguan, Jed DeVaro a Hideo Owan na japonských datech s tím, že v jádru věci jde o následující: Mohou firmy, které požadují od svých zaměstnanců méně, nakonec získat více? Podle ekonomů se například během druhé světové války ve Velké Británii ukazovalo, že tomu tak skutečně může být. Ženy, které pracovaly v továrnách na munici, totiž byly schopny zvyšovat produkci vyšším počtem odpracovaných hodin pouze do určitého bodu. Funguje tedy něco podobného i v naší době?

Shangguan a jeho kolegové poukazují na to, že situace se dnes může výrazně lišit od jednoduchého procesu výroby munice. Ekonomové následně zkoumali data týkající se japonských firem během globální finanční krize. Japonsko totiž může být dobrým základem pro testování teze „méně je více“, protože zde obecně panuje averze k propouštění. Pokud tedy firmám kvůli ekonomickému útlumu klesá odbyt, reagují na to obvykle snížením počtu odpracovaných hodin a ne snižováním počtu zaměstnanců.

Snížení počtu odpracovaných hodin by mohlo zvedat produktivitu proto, že lidé si mohou více odpočinout a pracovat efektivněji. Shangguan a jeho kolegové tuto možnost skutečně potvrdili a zjistili několik dodatečných faktů. Ukázalo se totiž, že ve hře je ještě další mechanismus: Jestliže roste celková pracovní zátěž, pracovní týmy jsou rozšiřovány o méně zručné zaměstnance, protože ti zručnější začínají být přetížení a celková produktivita pracovního týmu klesá. A naopak: Pokud pracovní zátěž klesá, pracovní týmy jsou složeny z menšího počtu lidí, a to z těch zručnějších.

Data z Japonska tak mimo jiné ukazují, že v době ekonomického útlumu a snižování počtu odpracovaných hodin došlo k většímu růstu produktivity u dříve větších týmů a týmů s dříve nižší produktivitou. Navíc se ukazuje, že když nějaký člen skupiny pracuje víc a víc hodin přesčas, o to více klesá celková produktivita týmu. U jeho klíčových členů pak platí, že jejich dlouhé přesčasy jednak snižují produktivitu všech, ale také mají další negativní důsledky ve formě kvality práce.

Ekonomové tedy tvrdí, že snížení počtu odpracovaných hodin jednak zvyšuje produktivitu, ale zároveň snižuje počet chyb v práci. Funguje tu efekt většího odpočinku spojený s tím, že odpočinutí lidé podávají lepší výkon, a tudíž k nim do týmu nemusí přicházet méně zruční zaměstnanci, což opět pomáhá produktivitě celé skupiny. Podobné mechanismy tak hovoří pro menší počet odpracovaných hodin.

Zdroj: VoxEU


Váš názor
  •  
    26.09.2021 12:46

    Je to chyba fixní pracovní doby. Někdy je více práce, zůstanete déle, ale někdy je méně práce, ale jít dříve domů nemůžete.
    Zdravý rozum
  •  
    26.09.2021 12:44

    Je to chyba fixní pracovní doby. Někdy je více práce, zůstanete déle, ale někdy je méně práce, ale jít dříve domů nemůžete
    Zdravý rozum
  •  
    26.09.2021 12:27

    Ti přesčasoví jsou časovaná bomba. S tím souhlasím. Jednou totiž přijde den, kdy pokazí zakázku a způsobí značnou škodu. Někde to nebolí, ale jinde to může mít nepříjemné právní následky. Zaleží na odvětví, kde se to stane.
    Zdravý rozum
    •  
      26.09.2021 12:38

      Je to chyba fixní pracovní doby. Někdy je více práce, zůstanete déle, ale někdy je méně práce, ale dříve jít domů nemůžete.
      Zdravý rozum
      •  
        26.09.2021 12:44

        Je to chyba fixní pracovní doby. Někdy je více práce, zůstanete déle, ale někdy je méně práce, ale jít dříve domů nemůžete
        Zdravý rozum
  •  
    26.09.2021 12:22

    Ti přesčasoví jsou časovaná bomba. S tím souhlasím. Jednou totiž přijde den, kdy pokazí zakázku a způsobí značnou škodu. Někde to nebolí, ale jinde to může mít nepříjemné právní následky. Zaleží na odvětví kde se to stane.
    Zdravý rozum
Aktuální komentáře
19.04.2024
17:18Jak na DIP? A na čem čeští investoři letos nejvíce vydělali? Zjistěte na webináři Patrie v úterý 23. dubna od 16:00
17:18Celkový akciový optimismus na úrovních z let 2001/2002. Posouvá se základní psychologické nastavení investorů?
16:46Poptávka po bezpečí slábne, ale investoři se zpět do akcií nehrnou  
16:37Český státní dluh v 1. čtvrtletí vzrostl o 109,9 mld. Kč na 3,221 bilionu Kč
14:31SAB Finance a.s.: Průběžné hospodářské výsledky za leden–březen/2024
13:24Perly týdne: Akcie a zlato za poslední desetiletí a co (ne)čekat od Applu i celého trhu
12:48Reuters: Německá vláda mírně zvýší odhad letošního růstu ekonomiky
11:24Jakub Blaha: Konec transparentnosti Netflixu zastínil obzvlášť dobré výsledky  
10:58Páteční dopoledne je červené, po přestávce se do hry opět vložil Blízký východ  
9:25Netflix reportoval nejlepší první kvartál od roku 2020. Překvapil počtem předplatitelů
9:07Rozbřesk: Proč je česká koruna odolnější vůči silnému dolaru?
8:43Akciové trhy zrudly pod tíhou obav z konfliktu na Blízkém východě, Netflix překvapil vysokým počtem platících uživatelů  
6:03Evercore: Hlavním příběhem je mimořádná odolnost ekonomiky
18.04.2024
22:02S&P 500 poklesl popáté v řadě; investoři čekají na Netflix  
17:45Růst cen akcií a cena za riziko
17:23DJIA dnes v čele a ECB se od Fedu neodpoutá  
15:59Deloitte: Cena nájemného v prvním čtvrtletí vzrostla o procento na 295 Kč/m2
15:20Lee: I kdyby sazby šly letos dolů jen jednou, pro akcie by to stále bylo dobré prostředí
12:56Vasle: Rozdílná měnová politika ECB a Fedu má své limity
11:52Výhled TSMC překonal odhady díky podpoře poptávky po AI čipech

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data