Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Velký návrat domů: Firmy se kvůli geopolitickému napětí přibližují zákazníkům

Velký návrat domů: Firmy se kvůli geopolitickému napětí přibližují zákazníkům

05.06.2023 7:06
Autor: Redakce, Patria.cz

Nový trend "návratu domů" se chystá narušit globální dodavatelské řetězce. Firmy se snaží přesunout výrobu zboží, například oblečení a počítačové čipy - blíže k domovu a odvracejí se od výrobních velmocí, jako je Čína. Někteří generální ředitelé se dokonce zdají být více znepokojeni problémem „domácí výroby“ než vlivem umělé inteligence na jejich podnikání.

Čína, která byla po desetiletí centrem světové výroby, ztrácí svou dominanci. Mezitím ruská invaze na Ukrajinu a následky pandemie Covid-19 nadále narušují lodní dopravu, což znamená, že některé společnosti přehodnocují své zásobovací řetězce. Spojené státy zároveň pokračují v prosazování pobídek pro domácí výrobu počítačových čipů a součástek pro elektromobily, a přidává se i Evropská unie oznámením balíčku v hodnotě 43 miliard eur (46 miliard USD) na podporu výroby čipů v bloku.

Řada bank zaznamenala zmínky o trendu domácí výroby v konferenčních hovorech k výsledkům hospodaření za poslední čtvrtletí. Banka Bank of America v analýze přepisů hovorů o hospodářských výsledcích v rámci indexu S&P 500 uvedla, že zmínky o "reshoringu" - při němž společnosti přesouvají výrobu ze zámoří do zemí, kde se zboží prodává – vzrostly v prvním čtvrtletí letošního roku o 128 % oproti stejnému období před rokem. Zmínky o umělé inteligenci se mezitím meziročně zvýšily o 85 %, uvádí zpráva stratéga BofA Savity Subramaniana z 29. dubna.

Tento trend zkoumala také banka UBS, podle jejího výzkumného sdělení zveřejněného 2. března hodlá mnoho vrcholových manažerů v různých odvětvích oslovených touto bankou přesunout části dodavatelského řetězce blíže k domovu – v Evropě to plánuje 78 %, v USA 70 % a v Číně 54 %. Banka se dotazovala více než 1 600 vedoucích pracovníků.

"To je v ostrém kontrastu s nedostatkem zmínek v průběhu roku 2010, kdy byl nízký růst/inflace, globální dodavatelské řetězce, a nakonec i globalizace v plném proudu," uvedl ve výzkumné zprávě výkonný ředitel společnosti Strategas Securities Ryan Grabinski.

"Nadbytečný" model v módě

Podle veterána v oděvním průmyslu Billa McRaitha je model výroby zboží v zámoří a jeho přepravy tam, kde se prodává, nefunkční.

"Obvykle je to jedna továrna, jedno místo na světě, které vyrábí jeden konečný produkt, na který zadáme objednávku, tři, čtyři, pět měsíců dopředu a držíme si palce, aby se prodával. A nikdy jsme se úplně přesně netrefili," řekl McRaith posluchačům na konferenci o dodavatelských řetězcích, kterou v dubnu uspořádala softwarová společnost o9 Solutions.

McRaith, bývalý ředitel ve společnosti PVH, která vlastní značku Tommy Hilfiger, uvedl, že v oděvním průmyslu dochází k nadbytečným a nedostatečným objednávkám o 20 až 25 %. Příliš velké zásoby vedou k likvidaci zboží, zatímco příliš malé zásoby k prodeji vedou ke ztrátě marže, řekl. "Model, který jsme používali posledních 30 let, je v tuto chvíli zbytečný. Měl by být opuštěn," řekl na konferenci.

Řešením, které by mohlo snížit negativní finanční a ekologické dopady, je podle McRaitha vytvoření dodavatelské struktury, kdy část zboží bude nadále pocházet ze zahraničí, další se bude nakupovat v sousedních zemích a třetí část se bude vyrábět poblíž místa prodeje.

Vyrobeno v USA

Podle lobbistické skupiny Reshoring Initiative budou americké společnosti nabírat rekordní počet zaměstnanců ve výrobě. V roce 2022 bylo vytvořeno přibližně 360 000 pracovních míst, což je o 53 % více než v roce 2021. Nejvíce pracovních míst ohlásili výrobci elektrických zařízení, přičemž jedním z hlavních produktů jsou baterie pro elektromobily, následovaní výrobci počítačových součástek včetně čipů.

Zákon o snížení inflace, který v srpnu podepsal americký prezident Joe Biden, poskytuje daňové úlevy pro elektromobily. V únoru americká administrativa uvedla, že do roku 2030 chce mít na dálnicích 500 000 veřejných dobíjecích stanic pro elektromobily. Hydroxid lithný je klíčovou složkou baterií pro elektromobily, přičemž většina z něj se nyní vyrábí v Číně. Z těchto snah americké vlády budou těžit domácí dodavatelé, uvedl Keith Phillips, prezident a generální ředitel americké těžební společnosti Piedmont Lithium. "Pokud budujeme ekonomiku založenou na elektrifikaci a bateriích, bude opravdu důležité mít pod kontrolou vlastní dodavatelský řetězec," řekl v dubnu v pořadu "Street Signs Asia" televize CNBC.

Zdroj: CNBC

 

Čtěte více:

Sněmovna reprezentantů USA schválila zákon, který pozastavuje dluhový strop
01.06.2023 8:03
Americká Sněmovna reprezentantů dnes brzy ráno SELČ schválila zákon, k...
Musk je znovu nejbohatším člověkem na světě, v květnu vzrostly akcie jeho Tesly
01.06.2023 10:15
Americký miliardář a podnikatel Elon Musk je znovu nejbohatším člověke...
Inflace v eurozóně je nejníže za déle než rok, nezaměstnanost zůstala na šesti procentech
01.06.2023 11:28
Meziroční míra inflace v eurozóně v květnu klesla na hodnotu 6,1 proc...
Britové nakupují elektromobily příliš rychle, díru ve financí by vláda mohla zalepit novou daní
01.06.2023 12:35
Britští motoristé si pořizují elektromobily mnohem rychleji, než se oč...
Dolarových milionářů v ČR loni přibylo, jejich majetek klesl, uvedla Capgemini
01.06.2023 13:31
Dolarových milionářů v Česku loni přibylo o stovku na 32.300, hodnota ...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
18.04.2024
22:02S&P 500 poklesl popáté v řadě; investoři čekají na Netflix  
17:45Růst cen akcií a cena za riziko
17:23DJIA dnes v čele a ECB se od Fedu neodpoutá  
15:59Deloitte: Cena nájemného v prvním čtvrtletí vzrostla o procento na 295 Kč/m2
15:48Jak na DIP? A na čem čeští investoři letos nejvíce vydělali? Zjistěte na webináři Patrie v úterý 23. dubna od 16:00
15:20Lee: I kdyby sazby šly letos dolů jen jednou, pro akcie by to stále bylo dobré prostředí
12:56Vasle: Rozdílná měnová politika ECB a Fedu má své limity
11:52Výhled TSMC překonal odhady díky podpoře poptávky po AI čipech
11:36Akcie se zvedají. Jak pevnou oporu dodají firmy?  
9:54Ifo: Německé firmy letos plánují snižování investic
9:05Rozbřesk: Zachrání Super-Mario (znovu) Evropu?
8:45EU nebude formálně vyšetřovat investici Microsoftu do OpenAI
8:30Evropa čelí podle guvernéra BoE menší inflační hrozbě než USA, Microsoft se vyhne vyšetřování kvůli akvizici Open AI a futures jsou zelené  
6:40Fidelity International: Německá medvědí data jsou příznivá pro německé státní dluhopisy
17.04.2024
22:01Zámořské akciové indexy nedokázaly zvrátit úvodní pokles  
18:46Martin Uher: Rozruch na dluhopisech, české banky a zranitelné USA
17:32Wall Street mezi výsledky a sazbami dál klesá  
17:14Jednoduchý scénář: Inflace neklesá, Fed nesnižuje, inflace klesá, Fed snižuje
16:01Tesla žádá akcionáře o obnovení odměn pro Muska, v Indii chce investovat až 3 mld. dolarů
14:36Komentář analytika: Objednávky ASML prudce klesají, avšak výhled zůstává nezměněn  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data