Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Ministerstvo životního prostředí po letech zkoumání souhlasí s dostavbou Temelína

Ministerstvo životního prostředí po letech zkoumání souhlasí s dostavbou Temelína

18.01.2013 16:40, aktualizováno: 18.1. 16:48
Autor: Redakce, Patria.cz

Aktualizováno

Ministerstvo životního prostředí vydalo souhlasné stanovisko k dostavbě jaderné elektrárny Temelín. Projekt na stavbu třetího a čtvrtého bloku elektrárny vyhověl požadavkům pro dopady na životní prostředí, uvedlo dnes ministerstvo.

Ministerstvo životního prostředí rozhodnutí vydalo na základě mezistátního procesu EIA  s tím, že bylo stanoveno 90 podmínek nezbytných k ochraně životního prostředí, za jejichž respektování je záměr z hlediska vlivů na životní prostředí a veřejné zdraví přijatelný.

MŽP například požaduje zajištění ochrany vody, půdy i ovzduší, zajištění minimální zátěže okolí při provozu elektrárny či garanci dopravy maximálního množství materiálu na stavbu elektrárny po železnici. 

Ministerstvo životního prostředí dnešním rozhodnutím ukončilo jeden z nejnáročnějších a odborně nejkomplikovanějších procesů EIA v historii. V průběhu celého procesu EIA bylo zpracováno tisíce stran odborných studií, analýz, posudků a dalších podkladů, na jejichž přípravě se podílely desítky odborníků nejen z České republiky. ČEZ o posouzení projektu dostavby Temelína požádal EIA již v roce 2008.

Nevládní organizace a veřejnost podaly přes 60.000 připomínek, které bylo třeba vypořádat. Většina připomínek přišla z Německa a z Rakouska, kde se část obyvatelstva cítí jihočeskou jadernou elektrárnou ohrožena. 

Postup ministerstva kritizuje například ekologické sdružení Calla, které prý oznámený krok nijak nepřekvapil. "My to vnímáme jako ukázku, jak je ministerstvo spojencem energetické společnosti ČEZ," řekl ČTK Edvard Sequens ze sdružení Calla. V nadsázce dodal, že udělení souhlasu vítá, neboť jim umožní napadnout dostavbu v takzvaném územním řízení. Ekologická sdružení již dříve kritizovala posudek k Temelínu, který podle nich dostatečně neřeší otázky jaderného odpadu či havárie. 

Dalšími správními kroky nutnými pro dostavbu Temelína je vydání správního rozhodnutí a stavebního povolení. Státní úřad pro jadernou bezpečnost pak bude muset vydat povolení k umístění jaderného zdroje. 

O zakázku za odhadovaných 200 až 300 miliard korun se ucházejí česko-ruské konsorcium Škoda JS, Atomstrojexport a Gidropress, americko-japonská společnost Westinghouse a francouzská Areva, kterou ale ČEZ v říjnu z výběrového řízení vyřadil. Areva se odvolala k Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže. Stavba třetího a čtvrtého bloku má být podle plánů hotova nejpozději v roce 2025.

Výběr hlavních událostí kolem plánované výstavby třetího a čtvrtého bloku Jaderné elektrárny Temelín (JETE):

Únor 1979 - Byl vydán investiční záměr na výstavbu jaderného zdroje, který počítal se stavbou čtyř bloků. 

Březen 1990 - Z rozhodnutí vlády byly pozastaveny práce na plánovaném třetím a čtvrtém bloku. 

10. června 2002 - Zahájen zkušební provoz prvního bloku JETE, v druhém bloku se tak stalo v dubnu 2003. 

10. února 2004 - Zastupitelstvo Jihočeského kraje odmítlo záměr dostavět třetí a čtvrtý blok JETE a vybudovat na území kraje hlubinné úložiště radioaktivního odpadu. 

11. července 2008 - ČEZ požádal ministerstvo životního prostředí o posouzení vlivu dostavby JETE na životní prostředí. Příslušnou studii předala firma ministerstvu v květnu 2010. 

7. dubna 2009 - Jihočeský kraj revokoval část svého usnesení z roku 2004, které odmítlo dostavbu třetího a čtvrtého bloku i budování hlubinného úložiště jaderného odpadu v Temelíně. 

3. srpna 2009 - ČEZ zahájil výběrové řízení na výstavbu dvou jaderných bloků v JETE. Do tendru se přihlásil americký Westinghouse, ruský Atomstrojexport a francouzská Areva. 

9. února 2011 - Vláda schválila kroky nutné k dostavbě Temelína. Patřila mezi ně investice do přenosové soustavy nebo posílení činnosti Státního úřadu pro jadernou bezpečnost. 

18. února 2011 - ČEZ posunul termín dokončení dostavby o pět let na rok 2025. Mezi důvody odkladu bylo mimo jiné snížení poptávky po elektřině v důsledku ekonomické krize. 

27. října 2011 - Premiér Petr Nečas (ODS) jednal v USA s americkým prezidentem Barackem Obamou o dostavbě Temelína, již dříve jednal s představiteli francouzské vlády. V listopadu 2010 mluvil od dostavbě Temelína i prezident Václav Klaus během setkání s tehdejším ruským premiérem Vladimirem Putinem a tématu se věnoval i prezident Dmitrij Medveděv během návštěvy Prahy v prosinci 2011. 

31. října 2011 - Zájemci o dostavbu Temelína si od ČEZ převzali zadávací dokumentaci. 

2. července 2012 - Nabídky na dostavbu Temelína podali tři zájemci: americký Westinghouse, francouzská Areva a rusko-české konsorcium firem Škoda JS, Atomstrojexport a Gidropress. 

5. října 2012 - ČEZ oznámil, že Areva nesplnila požadavky tendru a byla z něj proto vyřazena. Přesné důvody ČEZ nezveřejnil. Později se v tisku objevila informace, že nabídka Francouzů negarantovala fixní cenu. Podle regionálního ředitele Arevy pro střední Evropu Thomase Eprona ale jeho firma fixní cenu nabídla. 

19. října 2012 - Areva předala společnosti ČEZ podrobné námitky proti rozhodnutí o vyřazení ze soutěže. ČEZ je 29. října zamítl, načež Areva vyzvala ČEZ k pozastavení tendru. 

20. listopadu 2012 - Úřad pro ochranu hospodářské soutěže vydal na základě žádosti Arevy předběžné opatření, podle něhož ČEZ zatím nesmí podepsat smlouvu s případným vítězem tendru. 

30. listopadu 2012 - ČEZ požádal Státní úřad pro jadernou bezpečnost o povolení pro stavbu dvou nových bloků. 

3. prosince 2012 - Ministryně zahraničí USA Hillary Clintonová během návštěvy Prahy podpořila Westinghouse v soutěži na dostavbu JETE. 

18. ledna 2013 - Ministerstvo životního prostředí vydalo souhlasné stanovisko ke stavbě dvou nových bloků JETE.

(Zdroj: ČTK, ČEZ, MŽP)


Váš názor
  • Temelín
    18.01.2013 18:29

    K čemu to bude dobrý,když se zdá že el.energie je dostatek už teť a vypadá to že cena vyrobené kw bude klesat.Není to zase stavba pro politiky,aby bylo co tunelovat? Merkelová zblbla a staví foto.volt. panely, my jaderku. Až jí dobudujem , tak jí zavřem a budeme nakupovat laciný kw od Angely.Hlavně že to ten Brusel dobře koordinuje. Zatím ale nařídil aby rostlly rovný okurky!
    magor
Aktuální komentáře
31.05.2024
22:04Závěr týdne na trzích byl stejně pochmurný jako páteční počasí  
17:38Investiční tipy - komentáře k americkým výsledkům za 1Q tak, aby vám nic neuniklo  
17:16Odpolední nevýrazná data pomohla dluhopisům, ale akcie se nechytly a padají  
16:45Změna strategie Gap zabrala. Nová móda vede k lepším číslům i výhledu, akcie prudce rostou
16:05Může existovat něco jako zisková bublina?
15:16Japonsko při intervencích vynaložilo rekordní částku na podporu měny
15:10USA omezují čipařům vč. Nvidie a AMD exportní licence na Střední východ kvůli obavám z národní bezpečnosti
14:38Perly týdne: Rozvahová recese v Číně a terminální sazby vysoko nad 3 %
14:38EUC a.s.: Zahájení výplaty čtvrtého úrokového výnosu dluhopisu EUC VAR/27
13:55Než otevře Wall Street: Salesforce, Dell Technologies, Gap, Zscaler  
13:25ČNB:Českou ekonomiku brzdí pokles investic. Všechny další složky růstu jsou nad očekáváním
12:43Inflace v eurozóně v květnu podle odhadu Eurostatu zrychlila na 2,6 procenta
12:04Trumpovy soudy trhy nezajímají, vyšší inflace jim škodí  
10:03Jan Bureš: HDP za očekáváním kvůli slabým investicím
9:20Zpřesněná data ukazují pomalejší růst české ekonomiky v úvodu roku
9:16Rozbřesk: Nezaměstnanost v eurozóně na historickém minimu, v centru pozornosti evropská i americká inflace
9:02Aktivita čínských továren v květnu překvapivě klesla
8:47Dnes vyjdou údaje o inflaci v eurozóně a PCE, který sleduje Fed. Dell se v prodlouženém obchodování propadl a futures jsou smíšené  
5:58Akciovou rally zabrzdí rostoucí výnosy, varuje stratég Oppenheimer
30.05.2024
22:00Technologické lídry na Wall Street zasáhl výběr zisků  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data