Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Francouzská spojka

Francouzská spojka

03.04.2013 18:21

Kypr bude ještě dlouho předmětem všemožných úvah, Německo je velkou neznámou (podaří se mu odtrhnout od eurozóny?), ale eurochleba se letos bude lámat možná v jiné zemi. Pokud nyní (i podle nadpisu) netipujete na dva populární kandidáty – Itálii a Španělsko, ale na Francii, tipujete správně.

O Francii jsem se doposud jen několikrát zmínil v tom smyslu, že pokud se změní ze země zachraňující na zachraňovanou, celá hra v eurozóně se od základů mění. První grafy ukazují vývoj desetiletých vládních dluhopisů v Německu, Itálii a Francii. První tedy ukazuje typický mustr chování u země zachraňující, druhý u zachraňované. Tj., u první dochází se zhoršující se situací v eurozóně k poklesu výnosů (růstu poptávky a cen těchto dluhopisů), u druhé je tomu naopak. Mimochodem vidíme, že současný nejasný vývoj v Itálii ani zdaleka nezvedá výnosy s takovou silou, jako tomu bylo dříve. Pohled na Francii pak ukazuje, že její dluhopisy se poměrně pevně drží mustru německého – tedy ekonomiky zachraňující. Jinak řečeno, trhy velké obavy z toho, že by došlo k zmíněnému překlopení, nemají. 

001
 
Další graf ukazuje historický vývoj a projekce růstu HDP v Německu, eurozóně, Francii, Itálii a Španělsku. Francie zde působí jako jakási spojka, nebo kompromis mezi sužovaným jihem a z krize znatelně oživlým Německem. V tabulkách pod grafem pak jsou projekce růstu HDP, inflace, nezaměstnanosti, veřejných rozpočtů, veřejného dluhu a běžného účtu. Oživení příštího roku by mělo být samozřejmě zdaleka nejsilnější v Německu, Francie je na podobné úrovni jako Itálie, Španělsko by mělo trpět dál. Inflace se jen v Německu dostane na úroveň 2 %, nezaměstnanost tam zůstane nízko, zatímco ve Francii a Itálii se bude držet nad 10 %, o španělských neuvěřitelných 25 % nemluvě. Co se týče rozpočtů, německému vyrovnanému rozpočtu 2014 se nejvíce blíží Itálie, Francie jde spíše Španělským směrem. Její veřejný dluh je k HDP o něco níže než ve Španělsku (a samozřejmě znatelně níže než u italského rekordmana). Francie ale jako jediná ze zde popisovaných zemí dosahuje deficitu běžného účtu, což zapadá do jejího nevábného strukturálního, či nabídkového obrázku – viz níže. I tabulky tedy ukazují, že dojem z Francie je rozporuplný, tu blíže k jádru, tu k periferii. 

 
002
 

Vývoj v eurozóně zas a znovu ukazuje, jak velkou moc má sebenaplňující se proroctví. Poté, co do směru jeho otáčení hrábla ECB, se situace výrazně uklidnila a není pochyb o tom, že stejný mechanismus by platil i u Francie. Pochyby o tom, zda fundamentálně zůstane spojkou s německými rysy a nestane se spíše další periferní zemí, to ale nerozptýlí. První z následujících grafů totiž ukazuje, že jednotkové náklady práce jsou v Itálii a Francii znatelně na Německem, exceluje Španělsko, které se nad Německo nikdy nedostalo a jeho ULC dokonce začaly klesat (cena je ale vysoká – viz nezaměstnanost). Druhý graf ukazuje, že zisky firem jsou v poměru k HDP ve Francii mimořádně nízko, opakem je opět Španělsko. Podobný je obrázek u produktivity, kde se Francie v negativním trendu drží Itálie a ne zlepšující ho se Španělska. Jen poslední graf řadí všechny tři země do jedné skupiny – u všech je patrný prudký pokles investic: 

 
003
 
Tato série grafů ukazuje spíše to, že jestli je někde naděje na strukturální zlepšení, je to ve Španělsku. Tedy v zemi, která na základě čísel v uvedených tabulkách vypadá nyní asi nejhůře. Francie je na tom strukturálně naopak poměrně zle. Kdo navíc trávil chvíli času v této zemi (stačí týden, dva), rychle pochopil, co je jejím neoblíbenějším sportem. Není to fotbal, jeu de boules, ani nic podobného. Jsou to stávky. Jaká asi bude v takové zemi schopnost provést rychle nutné strukturální změny?

Je možné, že zatímco bude Španělsko vstávat z prachu, Francie do něj bude upadat. Na blížící se poptávkové problémy pak poukazuje to, že tato země se teprve začíná nořit do spirály „utlumená ekonomika – utahování – ještě utlumenější ekonomika – ještě větší utahování ...“. Čísla týkající se rozpočtu a růstu uvedená v tabulkách tak mohou být příliš optimistická.

Pozn.: Jiří Soustružník je aktivní investor a témata, o nichž píše, mohou souviset s jeho investicemi. Jeho sloupky nejsou poskytovány jako investiční doporučení. Autor je externím spolupracovníkem Patrie a jeho názory se nemusí vždy shodovat s názorem společnosti.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
02.06.2024
8:01Víkendář: To poslední, co chce Fed vidět, je snížení sazeb následované opětovným růstem inflace
01.06.2024
14:34Investiční strategie: Křížení průměrů  
8:09Víkendář: Hodně štědrá americká fiskální politika, japonský návrat před rok 2020
31.05.2024
22:04Závěr týdne na trzích byl stejně pochmurný jako páteční počasí  
17:38Investiční tipy - komentáře k americkým výsledkům za 1Q tak, aby vám nic neuniklo  
17:16Odpolední nevýrazná data pomohla dluhopisům, ale akcie se nechytly a padají  
16:45Změna strategie Gap zabrala. Nová móda vede k lepším číslům i výhledu, akcie prudce rostou
16:05Může existovat něco jako zisková bublina?
15:16Japonsko při intervencích vynaložilo rekordní částku na podporu měny
15:10USA omezují čipařům vč. Nvidie a AMD exportní licence na Střední východ kvůli obavám z národní bezpečnosti
14:38Perly týdne: Rozvahová recese v Číně a terminální sazby vysoko nad 3 %
14:38EUC a.s.: Zahájení výplaty čtvrtého úrokového výnosu dluhopisu EUC VAR/27
13:55Než otevře Wall Street: Salesforce, Dell Technologies, Gap, Zscaler  
13:25ČNB:Českou ekonomiku brzdí pokles investic. Všechny další složky růstu jsou nad očekáváním
12:43Inflace v eurozóně v květnu podle odhadu Eurostatu zrychlila na 2,6 procenta
12:04Trumpovy soudy trhy nezajímají, vyšší inflace jim škodí  
10:03Jan Bureš: HDP za očekáváním kvůli slabým investicím
9:20Zpřesněná data ukazují pomalejší růst české ekonomiky v úvodu roku
9:16Rozbřesk: Nezaměstnanost v eurozóně na historickém minimu, v centru pozornosti evropská i americká inflace
9:02Aktivita čínských továren v květnu překvapivě klesla

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data