Energetická společnost (562,6 CZK, -0,69%) zahájila další fázi jednání s uchazeči o dostavbu jaderné elektrárny Temelín. ČTK o tom dnes informoval mluvčí Ladislav Kříž. usiluje o to, aby americko-japonská společnost Westinghouse a česko-ruské Konsorcium MIR.1200 vylepšily své nabídky na stavbu nových dvou bloků elektrárny.
"Poté, co bylo dokončeno na konci března posouzení a předběžné hodnocení nabídek, začala hned 3. a 4. dubna úvodní jednání individuálně s oběma uchazeči," uvedl Kříž. "Další jednání proběhla 15. až 18. dubna a nadále budou průběžně probíhat. Prvních jednání se účastnilo na straně i každého z uchazečů na 40 odborníků," doplnil.
Podrobnosti o obsahu jednání ale Kříž neupřesnil. Připomněl, že se smluvně zavázal nezveřejňovat důvěrné informace z jednání s uchazeči o stavbu obou nových jaderných bloků.
na konci března dokončil předběžné hodnocení nabídek uchazečů o stavbu Temelína, jejich průběžné pořadí ale nezveřejnil. Generální ředitel Westinghousu Danny Roderick nicméně poté na tiskové konferenci oznámil, že jeho společnost ve výběrovém řízení průběžně vede. Konsorcium MIR.1200 následně uvedlo, že jeho nabídka byla hodnocena lépe ve třech ze čtyř kategorií.
jedná s oběma uchazeči o vylepšení jejich nabídek. Celkového vítěze tendru by energetická společnost měla vyhlásit letos na podzim.
Výběrového řízení se účastnila také francouzská společnost Areva, ji však loni v říjnu z tendru vyloučil s poukazem na závažná pochybení. Areva jakékoli chyby odmítá a snaží se do tendru vrátit. Úřad pro ochranu hospodářské soutěže její odvolání proti rozhodnutí v první instanci zamítl, Areva však v březnu podala rozklad proti tomuto rozhodnutí k předsedovi úřadu.
Dva nové bloky by měly více než zdvojnásobit výkon jihočeské jaderné elektrárny, který nyní činí 2000 megawattů. Dokončeny by měly být v roce 2025 a elektřinu by měly vyrábět 60 let. Náklady na dostavbu Temelína se odhadují na 200 až 300 miliard korun.