Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
I stojící hodiny mají dvakrát denně pravdu

I stojící hodiny mají dvakrát denně pravdu

27.12.2013 19:36

Asi jste si také všimli, že Nouriel Roubini už v médiích není tak často, jako tomu bývalo před dvěma třemi lety, o čase krize nemluvě. To samé platí o jménech jako Jim Rogers, či Marc Faber (a našla by se řada dalších). Pokud se někdo z nich objeví, v lepším případě najde nějaký originálnější způsob vyjádření toho, že vše podle nich nakonec stejně dopadne hrozně špatně. Sám jsem je přestal sledovat. Ne proto, že jejich „predikce“ nevyšly a ani vzdáleně se tomu neblíží. Ale proto, že mají (alespoň podle jejich veřejných vystoupení v dřívější době) menší než minimálně potřebnou míru sebereflexe. Tato minimální přijatelná míra by sebou nesla uznání toho, že příliš velká část jejich predikcí se nenaplnila a že chyba asi nebude na našem přijímači (pan Roubini je samozřejmě kvalitativně něco jiného).

Katarzí naopak prochází další z dřívějších „uber-medvědů“ David Rosenberg z Gluskin Sheff. Ten v polovině listopadu řekl, že po celý rok probíhá změna jeho pohledu na americkou ekonomiku. Letošní rok sice podle něho můžeme, co se týče růstu, „odepsat“, významné je ale to, že Spojené státy nespadly do další recese. Pokud by letos vláda ekonomiku nebrzdila, růst by se dostal ke třem procentům, což je v kontextu pokrizového snižování dluhů slušné. Rosenberg mimochodem také uvedl, že QE má v současné době jen minimální marginální přínosy (s jeho první vlnou to ale bylo jiné). Což je s ohledem na tapering pozitivní zpráva – ubírání nohy z plynu by totiž nemělo páchat znatelné škody, protože na rychlosti ta noha už moc nepřidávala (což trhy, zdá se, konečně pochopily).

Z mého pohledu tu tedy máme dva rozdílné přístupy: Papouškování věrozvěstů zkázy na straně jedné a z dnešního pohledu přílišná skepse, přiznaná a korigovaná podle skutečného vývoje na straně druhé. V soutěži analytické krásy by mělo být bodování jasné. Ale není tomu tak. Wall Street Journal v souvislosti s Rosenbergem poukázal na zajímavý jev. Někteří klienti prý jeho posun vnímali vyloženě negativně, dokonce už odmítali sledovat Rosenbergovy analýzy, protože se z něj prý stal další „cheerleader“. Jiní ho zase kritizovali za to, že převléká kabáty. Ekonom k tomu poznamenal: „Zjistil jsem, že hodně mých klientů nezajímají moje analýzy. Deset let bojuji s reputací permamedvěda. Nyní udělám mírný posun v názoru a je ze mě permabýk, nebo ten, který si v každé situaci drží pozitivní výhled“. Jinak řečeno, někdo prostě nechce myšlenky, ale potvrzování svého názoru.

V roce 2014 se toho může stále dosti sesypat – počínaje evropskými dluhy, přes různé ozbrojené konflikty, až po čínské tvrdší než měkké přistání. Pokud by k takové události došlo, nebo se dokonce objevila nějaká černá labuť (z definice o ní nyní nevíme), měli by proroci zkázy snad i radost. Tvrdili by totiž, že měli pravdu. Jak se ale říká, i stojící hodiny mají dvakrát denně pravdu. Je to ale pravda z neustálého opakování toho, že se jednou něco nějak stane. Doufejme, že svět jim v příštím roce ani tuto radost neudělá. 

Pozn.: Jiří Soustružník je aktivní investor a témata, o nichž píše, mohou souviset s jeho investicemi. Jeho sloupky nejsou poskytovány jako investiční doporučení. Autor je externím spolupracovníkem Patrie, jeho názory se nemusí vždy shodovat s názorem společnosti.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
02.06.2024
8:01Víkendář: To poslední, co chce Fed vidět, je snížení sazeb následované opětovným růstem inflace
01.06.2024
14:34Investiční strategie: Křížení průměrů  
8:09Víkendář: Hodně štědrá americká fiskální politika, japonský návrat před rok 2020
31.05.2024
22:04Závěr týdne na trzích byl stejně pochmurný jako páteční počasí  
17:38Investiční tipy - komentáře k americkým výsledkům za 1Q tak, aby vám nic neuniklo  
17:16Odpolední nevýrazná data pomohla dluhopisům, ale akcie se nechytly a padají  
16:45Změna strategie Gap zabrala. Nová móda vede k lepším číslům i výhledu, akcie prudce rostou
16:05Může existovat něco jako zisková bublina?
15:16Japonsko při intervencích vynaložilo rekordní částku na podporu měny
15:10USA omezují čipařům vč. Nvidie a AMD exportní licence na Střední východ kvůli obavám z národní bezpečnosti
14:38Perly týdne: Rozvahová recese v Číně a terminální sazby vysoko nad 3 %
14:38EUC a.s.: Zahájení výplaty čtvrtého úrokového výnosu dluhopisu EUC VAR/27
13:55Než otevře Wall Street: Salesforce, Dell Technologies, Gap, Zscaler  
13:25ČNB:Českou ekonomiku brzdí pokles investic. Všechny další složky růstu jsou nad očekáváním
12:43Inflace v eurozóně v květnu podle odhadu Eurostatu zrychlila na 2,6 procenta
12:04Trumpovy soudy trhy nezajímají, vyšší inflace jim škodí  
10:03Jan Bureš: HDP za očekáváním kvůli slabým investicím
9:20Zpřesněná data ukazují pomalejší růst české ekonomiky v úvodu roku
9:16Rozbřesk: Nezaměstnanost v eurozóně na historickém minimu, v centru pozornosti evropská i americká inflace
9:02Aktivita čínských továren v květnu překvapivě klesla

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data