Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Faber: Výkyvy trhu jsou reakcí na ochlazující ekonomiku. Kupujte vládní dluhopisy...

Faber: Výkyvy trhu jsou reakcí na ochlazující ekonomiku. Kupujte vládní dluhopisy...

04.02.2014 14:04, aktualizováno: 4.2. 17:17

Aktualizováno

Za současnou rozkolísanost trhů nelze vinit výhradně jednání americké centrální banky směrem k zahájení pozvolného utahování měnové politiky, pro nějž se vžil výraz „tapering“. Tlak na trhy vytváří šířící se obavy ze zpomalování růstu světové ekonomiky, které zdaleka nejsou mylné, domnívá se trhům velmi dobře známý investor Marc Faber, vydavatel reportu „Gloom, Boom & Doom“.

„V rozvíjejících se ekonomikách není prakticky žádný růst, v Číně dochází ke zpomalování, které je zásadnější, než se stratégové zřejmě domnívají a než přiznávají oficiální statistiky,“ vyjmenovává Faber. Vzhledem k tomu, že většina růstových impulsů pro světovou ekonomiku v posledních pěti letech pocházela z emerging markets, oslabení aktivity v tomto regionu tak vytváří tlak na zisky nadnárodních korporací v rámci „začarovaného kruhu poklesu“. Ten je definován zpomalujícími rozvojovými ekonomikami a „přifouknutými“ trhy aktiv, které se nyní vyfukují a zpětně ovlivňují ekonomiku.

Faber reaguje na výrazně zvýšenou volatilitu na světových akciových trzích, která pokračuje také v tomto týdnu a budí dojem začátku nastupující rychlé korekce z blízkosti historických maxim, kam trhy vyneslo bezprecedentní kvantitativní uvolňování Fedu, potažmo ostatních světových centrálních bank. S prosincovým oznámením omezení měsíčního objemu nakupovaných dluhopisů do bilance Fedu o 10 miliard dolarů, které bylo následně zopakováno v lednu, došla akciovým trhům „šťáva“. Konkrétně primárně těm rozvojovým a obávaná „nákaza“ se v tomto týdnu přenáší také do USA a Evropy.

Začátek tohoto týdne proběhl ve znamení horších makrodat v podobě indexu ukazující na slabou náladu v čínském sektoru služeb, která však nebyla takovým překvapením jako mizerná nálada v americkém průmyslu. Navzdory předpokladu, že lednová čísla jsou pravděpodobně dosti vychýlena chladným počasím, prudký propad nálady v průmyslu trhy znervózněl. Index nákupních manažerů v americkém průmyslu se v lednu propadl na 51,3 bodu, zatímco konsensus byl nastaven na 56 bodů, oproti prosinci se výrazně zhoršil index nových objednávek, zásob, produkce i zaměstnanosti. Wall Street pondělní seanci uzavřela propadem hlavních indexů v rozsahu 2 až 2,6 %, což byl vůbec nejhorší začátek měsíce února od roku 1933, a hluboko do červeného dnes navázaly asijské trhy – Nikkei 225 -4,2 %.

VIX Index
VIX

Dopad na trhy dobře ilustruje nárůst indikátoru volatility, tzv. „indexu strachu“, který v pondělí vyskočil zhruba o 16 procent, poprvé za čtyři měsíce nad 20 bodů. Výnos 10letého dluhopisu americké vlády zatím dopadl na 3měsíční minimum. Faber dle svých slov očekává růst výnosů v důsledku snahy investorů zakotvit u „safe haven“ investic a jeho rada v několika posledních měsících proto zní nakupovat. „Zatímco z dlouhodobého hlediska americké dluhopisy (Treasurys) nijak rád nemám, protoze na nich lze vydělat pouze cca 2,65 % ročně v dalších deseti letech, pro období následujících tří až šesti měsíců jsou pravděpodobně lepší volbou, než akcie,“ řekl Faber.

Investor také varoval před riziky globální úvěrové bubliny. „Celkový objem úvěrů v poměru k velikosti světové ekonomiky je nyní o 30 procent vyšší proti úrovni ze začátku krize v roce 2007... dospěli jsme do bodu, kde se dluh domácností stal zátěží na systému – tedy kdy následuje zpomělení světové ekonomiky,“ dodal.

(Zdroj: CNBC, Bloomberg)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
02.06.2024
8:01Víkendář: To poslední, co chce Fed vidět, je snížení sazeb následované opětovným růstem inflace
01.06.2024
14:34Investiční strategie: Křížení průměrů  
8:09Víkendář: Hodně štědrá americká fiskální politika, japonský návrat před rok 2020
31.05.2024
22:04Závěr týdne na trzích byl stejně pochmurný jako páteční počasí  
17:38Investiční tipy - komentáře k americkým výsledkům za 1Q tak, aby vám nic neuniklo  
17:16Odpolední nevýrazná data pomohla dluhopisům, ale akcie se nechytly a padají  
16:45Změna strategie Gap zabrala. Nová móda vede k lepším číslům i výhledu, akcie prudce rostou
16:05Může existovat něco jako zisková bublina?
15:16Japonsko při intervencích vynaložilo rekordní částku na podporu měny
15:10USA omezují čipařům vč. Nvidie a AMD exportní licence na Střední východ kvůli obavám z národní bezpečnosti
14:38Perly týdne: Rozvahová recese v Číně a terminální sazby vysoko nad 3 %
14:38EUC a.s.: Zahájení výplaty čtvrtého úrokového výnosu dluhopisu EUC VAR/27
13:55Než otevře Wall Street: Salesforce, Dell Technologies, Gap, Zscaler  
13:25ČNB:Českou ekonomiku brzdí pokles investic. Všechny další složky růstu jsou nad očekáváním
12:43Inflace v eurozóně v květnu podle odhadu Eurostatu zrychlila na 2,6 procenta
12:04Trumpovy soudy trhy nezajímají, vyšší inflace jim škodí  
10:03Jan Bureš: HDP za očekáváním kvůli slabým investicím
9:20Zpřesněná data ukazují pomalejší růst české ekonomiky v úvodu roku
9:16Rozbřesk: Nezaměstnanost v eurozóně na historickém minimu, v centru pozornosti evropská i americká inflace
9:02Aktivita čínských továren v květnu překvapivě klesla

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data