Navzdory silnému růstu ekonomiky zůstává růst mezd v české ekonomice velmi umírněný. V prvním čtvrtletí letošního roku se tak průměrná nominální mzda zvýšila jen o 2,2 %, reálná o 2,1 %. Na druhou stranu nejde o žádné překvapení, protože dílčí zprávy z jednotlivých odvětví (s výjimkou veřejného sektoru) žádný mzdový boom nenaznačovaly.
Zaměstnavatelé se do zvyšování mezd nehrnou a zaměstnanci na ně nijak silně ani netlačí. Je to tradiční obrázek, který odráží snahu udržet si místo a relativně slabou roli odborů.
Růst mezd tak zůstává i nadále velmi pozvolný. Díky téměř nulové inflaci si však lidé alespoň lehce polepšili. Samozřejmě platí, že průměrná mzda je spíše virtuální číslo než odraz skutečné reality. Lepší pohled na výdělky nám poskytuje až mediánová mzda, která roste pomaleji než průměr a navíc za průměrem zaostává o více než 4 tisíce korun.
Nezbývá než se podívat, kde si polepšili nejvíce. Nejrychlejší nárůsty mezd (v meziročním srovnání) jsou vidět v odvětví hotelů a restaurací, z nichž těm prvním se letos díky oživení cestovního ruchu daří. Není překvapením, že dalšími v pořadí jsou zaměstnanci veřejného sektoru. Díky přidávání tam letos rostou platy skoro o tři procenta, zatímco v podnikatelské sféře jen o zhruba dvě.
Aktuální růst mezd rozhodně nezhoršuje konkurenceschopnost české ekonomiky, respektive výrobních firem a exportérů. Po „devalvaci“ v roce 2013 došlo k výraznému poklesu jednotkových mzdových nákladů a dosavadní růst mezd v tomto směru rozhodně nic nezměnil. ČR tak i nadále patří mezi země s levnější pracovní silou a ve srovnání třeba s Německem se zde nevyplácí ani třetinová mzda.
Aktuální čísla o mzdovém vývoji dávají za pravdu těm, kteří nečekali žádné zázračné a rychlé zvyšování mezd. Předpokládáme, že první kvartál nám dává docela dobře tušit, jak se budou vyvíjet mzdy i ve zbytku letošního roku. Jen díky nízké inflaci dojde k jejich reálnému navýšení, avšak ani to nebude příliš srovnatelné s růstem produktivity práce. Ani mzdy nám tak inflaci v ekonomice rozhodně nevygenerují.