Čína je druhým největším investorem do amerických vládních dluhopisů. Před ní už se nachází pouze Fed. S tím, jak roste mezinárodní používání čínské měny, ale může dojít k tomu, že čínská poptávka po amerických obligacích klesne. Na jejich výnosy by to mělo významný dopad. O tom, zda bude renminbi zařazeno do měnového koše SDR, bude letos rozhodovat MMF. Podle našeho názoru už Čína splňuje technické požadavky a je poměrně pravděpodobné, že MMF renminbi do zmíněného koše skutečně zahrne.
Peking v rámci snah o zařazení renminbi do měnového koše SDR zrychlil liberalizaci kapitálového účtu. Této liberalizace ale nelze dosáhnout s pevným měnovým kurzem a je tudíž pravděpodobné, že se Čína pohybuje směrem k plovoucímu kurzu. To by pak mělo významný dopad na správu rezerv. MMF totiž tvrdí, že pokud by Čína přešla k plovoucímu kurzu, její rezervy by nyní ležely stále vysoko nad požadovanou úrovní. Kdyby se tedy Čína držela doporučení MMF, přikročila by k významnému snížení rezerv a tudíž i poptávky po amerických vládních dluhopisech. Samotné zařazení renminbi do měnového koše SDR tedy není pro americký dluhopisový trh důležité, opak ovšem platí o krocích, které jsou pro toto zařazení vyžadovány.
Popsané kroky nemusí nutně znamenat, že z Číny jako aktivního investora do amerických obligací se najednou stane aktivní prodejce. Většina těchto obligací má pětiletou či ještě kratší dobu splatnosti a Čína by potřebných změn mohla dosáhnout tím, že nebude reinvestovat zdroje získané splátkami dluhopisů. Jestliže se tak stane a k reinvesticím nepřikročí ani Fed, podle našeho odhadu vzroste free-float amerického trhu mezi roky 2014–2020 o více než 70 %. Mnohem větší objem dluhopisů tak bude muset být absorbován investory, kteří jsou na cenu citlivější než Fed a Čína.
Popsaná změna znamená hlubší posun. Po finanční krizi vytvořilo regulační prostředí i chování centrálních bank poptávku po amerických obligacích, která byla cenově málo citlivá. Šlo o strukturální jev. Jestliže má tedy nyní dojít ke změně, pocítí ji většina finančních trhů. Americká ekonomika bude čelit utahování monetární politiky a významnému růstu dlouhodobých sazeb. Změny nemusí probíhat vysokou rychlostí – ta může být mnohem nižší než prudký růst výnosů dluhopisů, ke kterému došlo v roce 2013. Rozsah změny ale může být mnohem významnější.
Autorem je John Davies ze .
Zdroj: BeyondBrics