Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Trumpovi a jemu podobným stačí pootevřít dveře a přijde katastrofa

Trumpovi a jemu podobným stačí pootevřít dveře a přijde katastrofa

23.05.2016 6:00
Autor: Redakce, Patria.cz

Fascinace Donaldem Trumpem je v Berlíně stejně silná jako třeba v Bostonu. Když jsem navštívil několik německých měst a bavil se tak o amerických prezidentských volbách, většinu lidí zajímal právě Trump a ne Hillary Clintonová. Částečně je to proto, že jde o dalšího kandidáta na prezidenta, který nepřichází z politiky a jehož historie je velmi nekonvenční (v této souvislosti byl zmíněn i Ronald Reagan a Arnold Schwarzenegger). Pro někoho byl Trump mixem zábavy a amerického politického stylu. Pro většinu těch, s kterými jsem hovořil, je ale kandidátem, který těží ze stejných negativních nálad, jaké jsou patrné i v samotném Německu.

V Německu se tedy o Trumpa zajímají hlavně proto, že těží ze stejného sentimentu jako populistická hnutí všude kolem samotného Německa. Nejde tedy o to, že by reprezentoval něco typicky amerického. On naopak reprezentuje něco univerzálního, obecného. Jeden ze známých německých politiků mi v této souvislosti řekl: „Všechny země kolem si volí své malé Trumpy,“ (většina mých setkání byla organizována ambasádami a podle jejich pravidel nemohu přímo citovat).

V zemích, jako je Polsko, Maďarsko či Dánsko, už se konzervativní populisté k moci dostali. Národní fronta ve Francii se před prezidentskými volbami podle průzkumu těší velké popularitě. Ve Velké Británii se zvedá nacionalistická vlna, která volá po vystoupení z EU. V každém z těchto případů hrají roli specifické faktory, které však mají také hodně podobného. Podobně jako Trump se představitelé těchto stran snaží těžit z nenávisti k vlivu ze zahraničí a z podezíravého postoje k domácím elitám. Všechny pak využívají strachu z globalizace a demografických změn, které mají údajně ničit domácí identitu.

Zmíněné strany také kritizují tradiční politické strany, které podle nich nejsou schopny bránit národní zájmy. Někteří jejich zástupci pak otevřeně obdivují Vladimira Putina, který v řadě oblastí hovoří podobným jazykem jako oni. Největší část jejich voličů pak přichází ze strany střední třídy a v Polsku, Maďarsku a Dánsku už se díky nim konzervativní populisté dostali k moci. Německo je těchto tlaků doposud ušetřeno, a to díky několika faktorům. Němci jsou si ale hlavně díky velmi bolestivým historickým zkušenostem vědomi toho, že extrémismu stačí jen pootevřít dveře a výsledkem je katastrofa. Hitlerova strana například nikdy nezískala více než 37 % hlasů, přesto se však dostala k moci a zničila veškerou politickou opozici.

Německo ale popsaným tlakům úplně ušetřeno není. Konzervativní populisté ze strany Alternativa pro Německo AfD si získávají stále větší popularitu a podle průzkumu veřejného mínění ji nyní podporuje 15 % voličů. AfD těžila zejména z protestů proti tomu, aby byla Řecku poskytována další finanční pomoc, nyní se ale zaměřuje zejména na militantní protesty proti politice přijímání uprchlíků ze Sýrie. Michael Meier z think tanku Friedrich Ebert Stiftung k tomu říká: „Popularita AfD prudce vzrostla během uprchlické vlny, která do Německa dorazila. Myslím si, že řada lidí se obává toho, že tento příliv bude pokračovat, že se projeví na sociální podpoře a že se z Německa nakonec stane muslimská země.“

Meier se stejně jako většina středových politiků v Německu domnívá, že podobné obavy jsou neopodstatněné. Přesto je zřejmé, že většinu německé společnosti trápí. Průzkumy veřejného mínění například ukazují, že Němci jsou spokojeni se svou ekonomickou situací, ale vadí jim imigrační politika Angely Merkelové. Ta je mnohými považována za nejmocnější ženu Evropy. Její postavení před novými volbami je silné, ale zároveň může dojít k podstatnému omezení její politické podpory v parlamentu v případě, že voliči budou považovat volby za referendum o imigrační politice.

Kvůli této situaci tak Trump není v Německu vnímán jako americká specialita, ale jako důkaz sílení trendu směřujícího k nacionalismu na Západě. Téměř všichni Němci se pak bojí toho, co by přišlo v případě, jestliže Trump v prezidentských volbách zvítězí. Zároveň tu jsou obavy z toho, že i když nevyhraje, faktory, které mu pomáhaly v jeho kampani, tu budou přetrvávat i nadále. A to na obou stranách Atlantiku.

Autorem je Ronald Brownstein.

Zdroj: The Atlantic


Čtěte více:

Tři ochutnávky ze sektoru spotřebního zboží
19.05.2016 10:30
Globální akciový index MSCI World vyrostl ode dna trhu v březnu 2009 d...
Ropa blízko magické padesátky… Na co si dát pozor
18.05.2016 16:22
Ropa sice zahájila rok ostrým propadem, od lednových minim se ale odra...
Světové ekonomice globalizace prospívá, platí za to střední třída na Západě
21.05.2016 6:00
V období od poloviny osmdesátých let nastalo největší přerozdělení pří...

Váš názor
  • je to tak,
    23.05.2016 23:02

    Rakousko dnes dovolilo zeleného multikulti - moc by mne zajímalo, zda ty koreskondenčí hlasy byly od živých a nevymišlených lidí. Jinak je to pro tradiční Rakousko katastrofa. Začnou tam nové pořádky. Pro nás je to velice vážné varování, budeme mít na podzim a příští rok volby. Za mne ZCELA JISTĚ NE !!! Zeleným, ČSSD, a ani ANO. Tihle jsou schopný nám dovést domů araba s bombou a nařízením, že ji mám odpálit v kruhu své rodiny , NIKDY, NIKDY . Ale nejsem defétista, budu bojovat, jak řekl král Jan Lucemburský : TOHO BOHDÁ NEBUDE ABYCH JÁ, ČESKÝ KRÁL, Z BOJE UTÍKAL !!! Tak jest a tak bude !!!! I kdyby Stropnický a Babiš na Sobotkovi a Dientbierovi jezdili :-D
    občan
  •  
    23.05.2016 9:40

    je to neskutečná masírka ze stran mnohých médií ,, z lidí co nazývají věci pravými jmény a chtějí bránit zájmy své země jsou populisté, viz Trumph a teď i v rakousku Hofer
    sid_cz
  •  
    23.05.2016 9:21

    Hlavně už by tzv. novináři mohli přestat s půvabným slovíčkem populista, protože kdož ví kdo je skutečný populista.
    Paul
  • žííííš kdo tohle psal?
    23.05.2016 9:04

    Němci se nebojí Trumpa, ale muslimů !!! Mám na mysli obyvatelstvo, nikoliv multikulturní šílence v politice a sluníčkáře.
    Jesse
Aktuální komentáře
23.05.2024
17:25Vracení se k ziskům, nafukování bubliny devadesátých let a současná mezera
17:22Sentiment je překvapivě křehký. Narušil ho nenápadný report z ekonomiky  
16:02Česká exportní banka, a.s.: Informace o výplatě výnosu s rozhodným dnem 23. května 2024
15:14Invesco: Jak to nyní vypadá na trhu aktiv s pevným výnosem
13:25Než otevře Wall Street: Elf Beauty, Live Nation, Snowflake  
12:24Investice ve světě, který rychle stárne
12:10Polská skupina Allegro výrazně zvýšila čtvrtletní zisk, akcie reagují růstem o 8 %
11:03Skvělá Nvidia, slibná data... a vlažné dopoledne v Evropě  
10:52S&P: Růst podnikatelské aktivity v eurozóně v květnu opět zrychlil
10:49Rozbřesk: Přirozená reálná dlouhodobá úroková míra směřuje na sever
9:43Aerolinky Wizz Air (+5 %) se po třech letech ztrát vrátily k celoročnímu zisku
8:51Evropa zahájí mírně pozitivně, výsledky zveřejnila Nvidia a Colt  
8:08Skupina Colt CZ v prvním čtvrtletí meziročně zvýšila výnosy, zisk jí ale klesl
8:02Braňo Soták: Příběh Nvidie je zkrátka neuvěřitelný, velmi pravděpodobně ještě uvidíme nová maxima  
5:55ČEZ, a.s.: Pozvánka na valnou hromadu
22.05.2024
22:37Nvidia (+5 %) oznamuje výsledky na očekáváním a silný výhled pro 2Q. Zvyšuje dividendu a avizuje akciový split
17:57Extrémem světových trhů jsou stále Spojené státy na straně jedné a UK na straně druhé
17:15Pavol Mokoš: Nová maxima na amerických trzích, pozitivní impulzy a sázky na vítěze
16:50Analýza: Do pět let nahradí AI většinu dovedností administrativních pracovníků
16:49Vystoupí dnes Wall Street z vyčkávacího módu? Evropa zatím klesá  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
9:30DE - PMI v průmyslu
10:00EMU - PMI v průmyslu
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.
16:00USA - Prodeje nových domů