Povedenou sérii zisků na ropě ze začátku srpna na trhu střídá pesimismus, černé zlato opět odrazilo a směřuje zpět k hodnotám při 42 USD za barel. Za tímto pohybem stojí zejména poslední data z energetických trhů, ale také chování OPECu. Ten před svým příštím jednáním v Alžírsku nedává trhu dobré indikace, a to zejména ústy íránského ministra pro ropu. Ten vytrvale bojuje za íránský tržní podíl, konkrétně takový, jaký měla tato země před uvalením ekonomických sankcí.
Poslední čísla o ropných zásobách ropné býky také nepotěšila - konsensus počítal s nárůstem zásob o 1 mil. barelů, skutečnost však byla více než dvojnásobná. Průzkum navíc ukázal, že těžba ropy v rámci OPEC v srpnu stoupla o 40 tis. barelů denně a aktuálně se nachází na rekordních 33,5 milionu barelů denně. Jednoznačně k tomu přispěl nárůst produkce v Saúdské Arábii a v dalších zemích z oblasti Perského zálivu.
Do hry vstupuje také americký dolar, který na konci minulého týdne dokázal posílit o více než 150 bodů jen díky jestřábím ozvěnám z Jackson Hole. V mírném posilování dolar pokračuje (aktuálně 1,1140 EURUSD), což komoditám obchodovaným v této měně tradičně nesvědčí. Ve výhledu je jednání americké centrální banky, které se uskuteční 20. - 21. září. Zvýšení sazeb je údajně ve hře, celkem 38 % odhadů se kloní k tomuto datu. Pokud by se tak skutečně stalo, ropě by rozhodnutí o sazbách k ziskům rozhodně nepomohlo.
Z technického hlediska se ropa nachází čerstvě pod 50denním klouzavým průměrem. Ten přibližně kopíruje Fibonacciho 23,6% úroveň, ani jeden z těchto technických parametrů však nedokázal ropu podržet. Překřížení klouzavých průměrů a sloupce pod signální linií u indikátoru MACD jsou navíc medvědím signálem, nebylo by tak překvapením, pokud by ropa dokázala dokončit formaci dvojitého vrcholu a své směřování zastavit až u klíčové 50% Fibonacciho linie, kde se zároveň nachází i 200denní MVA.
Pro zajímavost - levná ropa srazila do kolen největší ekonomiku afrického kontinentu, tedy Nigérii. Ta se podle posledních zveřejněných údajů dostala do recese. Druhé čtvrtletí zaznamenalo tamní hospodářství propad o 2 %, navázalo tak na první čtvrtletí letošního roku a propad o 0,4 %.