Ekonomická politika, která je nyní uplatňována ve Spojených státech, je možná cestou k přehřátí americké ekonomiky. Monetární politika totiž zůstává expanzivní i přesto, že dochází k růstu inflace i inflačních očekávání a ekonomika se blíží stavu plné zaměstnanosti. Jak ukazuje první obrázek, i kdyby letos došlo ke třem nebo dokonce čtyřem zvýšením sazeb, sazby by se stále nacházely hluboko pod růstem nominálního produktu (tempo jeho růstu je vyznačeno fialově, přerušovanou čarou je vyznačen vývoj sazeb a šedou křivkou vývoj výnosů desetiletých vládních obligací):
Navíc se očekává obrat fiskální politiky směrem k expanzi. Ten by měl spočívat zejména v plánovaném snížení daňové sazby u zisků firemního sektoru. Plánovány jsou i změny v daňovém systému, které by měly firmy motivovat k repatriaci zisků a hotovosti držené v zahraničí zpět do USA. Tyto repatriované zisky by pak mohly financovat odkupy akcií a dividendy.
Expanzivní fiskální politika by v kombinaci s nízkými sazbami mohla vést k bublině na realitním trhu a na trhu akciovém. K tomu roste riziko přílišného zadlužení firemního sektoru v případě, že budou i nadále probíhat ve velkém měřítku odkupy vlastních akcií firem a jejich dluh bude prudce růst. S relativně uvolněnou monetární politikou se také zvyšuje riziko bubliny na dluhopisových trzích, protože dlouhodobé sazby se stále nacházejí mimořádně nízko jak ve srovnání s inflací, tak ve srovnání s nominálním růstem.
Následující dva grafy popisují vývoj cen nekomerčních a komerčních nemovitostí (šedě jsou vyznačeny meziroční změny). Ceny bydlení dosáhly předchozího vrcholu v roce 2006 a novým maximům se zatím jen blíží.Ceny komerčních nemovitostí se již zhruba dva roky pohybují nad předchozími maximy:
Určité známky přehřívání americké ekonomiky jsou patrné již nyní. Namístě jsou tedy i obavy z finanční krize v případě, že by valuační anomálie na trzích rostly.
(Zdroj: Natixis)