Jedním z klíčových volebních slibů prezidenta Donalda Trumpa je velké snížení daňové zátěže firemního sektoru. Podle analytického teamu Jefferies ale Wall Street na nějaké velké snížení daní v dohledné době nevěří. Jefferies poukazuje na to, že republikáni jsou vnitřně rozdělení, objevily se problémy při schvalování reformy systému zdravotní péče, tudíž by měla panovat i značná dávka skepse ohledně dalších Trumpových plánů včetně zmíněné daňové reformy.
V analýze Jefferies se říká: Není potřeba nějakého hlubokého výzkumu, abychom dospěli k názoru, že daňovou reformu bude v současném prostředí těžké prosadit.“ Banka ale také dodává, že investoři doposud v nějaký pozitivní posun v oblasti daní ani nevěřili. Její analytici totiž rozdělili společnosti zahrnuté do indexu S&P 1500 podle toho, jakou mají efektivní daňovou sazbu. Pokud by investoři skutečně věřili, že daňová reforma bude schválena, pak by bylo pravděpodobné, že nejvíce by z toho těžily společnosti s nejvyššími daňovými sazbami.
Jenže vývoj byl přesně opačný, což je zřejmé z následujícího grafu. V něm je červeně vyznačena návratnost akcií s nejnižšími sazbami, světle modře návratnost skupiny akcií se sazbami nejvyššími:
Po volbách si tedy vedou nejlépe akcie, které by z plánovaného snížení daní těžily nejméně. Ty, kterým by pokles sazeb prospěl nejvíce, naopak dosahují nejnižší návratnosti. Z grafu je navíc zřejmé, že rozdíl návratnosti mezi těmito dvěma skupinami se v poslední době zvyšuje a platí to zejména od neúspěchu při schvalování reformy systému zdravotní péče.
Trump během své kampaně opakovaně sliboval, že sníží federální daňovou sazbu z 35 % na 15 %. Po volbách se ale začaly objevovat překážky jeho plánům. V únoru tak Trump na setkání s řediteli významných amerických firem sdělil, že sazby z korporátních zisků klesnou na 15 – 20 %, o pouhých 15 % již nehovořil. I takové snížení sazeb bylo ale závislé na úspěšném schválení reformy systému zdravotní péče. Na konci března pak Andrew Ross Sorkin z The New York Times napsal, že Trumpova vláda ve svých plánech nejdříve pracovala se sazbou ve výši 20 % a po neúspěchu se schvalováním zdravotnické reformy nyní pracuje se sazbami ve výši 28 %.
Autor: Bob Bryan
(Zdroj: Business Insider)