Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Zisky obchodovaných firem jsou mimořádně vysoko. Srovná je korekce?

Zisky obchodovaných firem jsou mimořádně vysoko. Srovná je korekce?

28.04.2017 19:26

Ceny akcií stojí na dvou nohou. První z nich jsou zisky, druhou valuace – tedy to, jak moc si investoři zisků cení a kolik za ně jsou ochotni zaplatit. Tato ochota je dána zejména dalším očekávaným růstem zisků a rizikovostí. Současné valuace (PE) se i přes určitou korekci posledních týdnů stále pohybují nad dosti vysokou hodnotou 17. Takže tato „noha“ je dosti vratká. Jak je to ale se zisky, tedy s nohou, která by měla být mnohem méně vrtkavé?

Karty rozdávala energetika

Pokud se na ziskovost amerických obchodovaných společností podíváme skrz perspektivu jednotlivých sektorů, zjistíme následující: Od konce roku 2014 panovala na trhu zisková recese a to zejména kvůli energetice, na kterou dolehly nízké ceny ropy. Neměli bychom ale zapomínat, že teoreticky mohly nízké ceny ropy a následně vyšší disponibilní příjmy zvednout tržby a zisky v jiných sektorech. K tomu ale nedošlo a je tedy zřejmé, že v USA se kvůli těžbě z břidlic úplně přehodila „ropná polarita“: Vyšší ceny ropy jsou nyní dobré, nižší ceny trhu škodí.

Konec oné ziskové recese nastal na přelomu loňského a letošního roku a přinesla jej opět energetika tažená oživujícím trhem s ropou. Zjednodušeně řečeno, OPEC svým rozhodnutím o omezení těžby a nevídanou disciplínou při jejím dodržování výrazně pomohl americkému trhu. Američtí těžaři ovšem svým následným nástupem jeho snahy bojkotují a brání cenám ropy v dalším znatelnějším růstu. Pro spotřebitele to je vítaný mechanismus. 

Jak je to s dalšími sektory? Mezi tahouny současného ziskového oživení už energetika nepatří, výrazně mu ale začal pomáhat finanční sektor. U něj investoři doufají, že mu výrazně pomůže uvolnění regulace a také růst sazeb (ten zvyšuje úrokovou marži – rozdíl mezi úrokovými náklady a výnosy). Co naplat, že tu máme určité zkušenosti z poslední finanční krize, které jasně ukazují, že uvolněná regulace má i svou hodně stinnou stránku. Nyní se opět objevila vidina krátkodobého zvýšení ziskovosti, tak hurá za ní. 

Očekávané zisky se také znatelně zvedají u utilit, průmyslu a informačních technologií. Brzdou jejich dalšího celkového růstu jsou nyní zejména reality, zdravotní péče a telekomunikace. U zboží krátkodobé i dlouhodobé spotřeby se nyní očekává, že zisky v následujících 12 měsících budou zhruba stagnovat. 

Tentokrát to je jinak? 

Pokud trochu poodstoupíme v prostoru a čase, můžeme se podívat na vývoj agregátních zisků obchodovaných firem v delším období, který také vypráví poměrně zajímavý příběh. Jak ukazuje následující obrázek, zisky na akcii v indexu SPX rostou dlouhodobě znatelně pomaleji, než HDP. Nejde o žádné překvapení zejména proto, že obchodované společnosti generují jen část celkových korporátních zisků v ekonomice. Pozoruhodné je porovnání proměnlivosti těchto zisků s volatilitou HDP – ziskovost obchodovaných společností je mnohem, mnohem volatilnější, než vývoj v celé ekonomice. Z tohoto pohledu není divu, že trh tak často citlivě reaguje na ekonomický vývoj:
 
Soustružník
Zdroj: Bloomberg Gadfly

Druhý graf porovnává stejné veličiny, ovšem od roku 2008. Obrázek se nám tu obrací: Zisky obchodovaných firem rostou znatelně rychleji, než produkt. Mimo jiné je tedy zřejmé, že ani zdaleka neplatí tolik omílaná „moudrost“, že pokrizová rally byla tažená pouze uvolněnou monetární politikou. Ta samozřejmě přispěla k růstu valuací a cen akcií, ale ona rally stála do značné míry i na v grafu popsaném rychlém růstu ziskovosti korporátního sektoru. Jak k rozevírání vyznačených nůžek mohlo dojít? Do značné míry tím, že korporace reagovaly na slabý ekonomický růst snahou o zvyšování marží, což znamenalo hlavně omezenou tvorbu pracovních míst, či propouštění. Odvrácenou stranou této mince tak není nic jiného, než vysoká nezaměstnanost, se kterou se v USA (a řadě dalších zemí) potýkali.

 
Soustružník
Zdroj: Bloomberg Gadfly
Nyní jde o to, zda druhý graf je pouhou anomálií, která se bude vracet ke standardu, či zda jde o dlouhodobý trend. V prvním případě by klesající nezaměstnanost vyvolala tlaky na růst mezd, marže by klesly a růst zisků by se relativně k růstu HDP znatelně snížil (tedy návrat k zvyklostem zobrazeným v grafu prvním). Pro akciový trh by to krátkodobě znamenalo útlum – spánek býka, možná probuzení medvědů. Ale pro celkové zdraví ekonomiky by tato nová rovnováha mezi mzdami a zisky byla více než vítaná (celá věc samozřejmě úzce souvisí s rostoucí a škodlivou nerovností v příjmech a bohatství). 

Jenže je dost dobře možné, že tentokrát je to skutečně jinak, zisky se budou dál odtrhávat od růstu produktu a my jsme vpluli do nových vod, kde nás čekají nepoznaná překvapení. Rád bych se této možnosti věnoval v příštím příspěvku.

 

Čtěte více:

Jak skončí shakespearovský příběh Tesly a Daimleru?
18.04.2017 18:54
Akcie společnosti Tesla dělají jejich držitelům od konce minulého roku...
Zrádné investiční vody „bezpečných“ akcií
19.04.2017 18:51
Vodárenské společnosti by měly být v podstatě nudnou investiční záleži...
Velká investiční hra na Unileveru
20.04.2017 21:05
Poslední týdny s sebou přinesly velký zájem o dění ve společnosti Unil...
Cyklus, stagnace i trpaslíci uspávají akciového býka
21.04.2017 18:58
WSJ dnes v jednom ze svých článků tvrdí, že trhy opouští povolební opt...
Sebepoškozování úsporami pokračuje
24.04.2017 18:59
Všeho moc škodí a platí to i o úsporách. Většina z nás si je vědoma to...
Konec prohibice, směr marihuanová investiční revoluce
25.04.2017 19:11
O tom, zda je správné, že alkohol je v běžně dostupný, zatímco marihua...
Má smysl investovat do piva?
26.04.2017 19:24
Pozornost investorů se stále více otáčí směrem k marihuanovým akciím (...
Jedna rada pro konzervativní investory
27.04.2017 19:28
Někteří investoři hledají adrenalin - tedy akcie, u kterých je možnost...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
28.05.2024
22:01Index Dow Jones v úterý odepsal přes 0,5 %  
17:58Snížit inflaci poklesem sazeb?
17:23Sektorově dnes vítězí polovodiče a energie. Americký spotřebitel s překvapivě dobrou náladou  
17:00Německo by mělo zvážit, zda neuvolnit dluhovou brzdu, uvedl MMF
15:51FT: Řada západních firem zůstává v Rusku navzdory dřívějším plánům na odchod
14:17Jaromír Strnad: Akciový split Nvidie a dividendy ČEZ a Kofoly
13:53ECB: Inflační očekávání spotřebitelů v eurozóně klesla nejníže od září 2021
12:41Tesla a evropský indikátor dalšího vývoje v USA
11:49CNBC: Podvodů označovaných deepfakes přibývá, firmy už přišly o miliony dolarů
11:23Banka ABN Amro koupí za 672 milionů eur německou Hauck Aufhäuser Lampe
11:01Amerika se po přestávce vloží do hry. Evropa zatím hledá inspiraci i směr  
9:10Rozbřesk: O podivné dichotomii amerických měkkých a tvrdých makro-indikátorů
8:49Kofola navrhla dividendu 13,50 Kč, americký trh je konečně stejně rychlý jako před sto lety a futures jsou lehce nad nulou  
6:34NVIDIA a dva druhy investičních her
27.05.2024
17:22Deflační aktiva si mohou vést velmi dobře během období vysoké inflace, inflační mohou zaostávat
16:52WSJ: Ekonomika bude mít v prezidentských volbách zásadní roli, Biden by měl ukázat pochopení pro obavy z růstu cen
16:50TRHY: Koruna mírně ztratila, Erste a VIG bez dividendy. Patria tvůrcem trhu na COLT CZ a Primoco UAV. Wall Street dnes uzavřena  
14:36Damodaran: Nemusí platit, že čehokoliv se NVIDIA dotkne, změní se ve zlato
14:30Evropská komise Česku schválila podporu za 3,2 miliardy eur na výrobu elektřiny
12:45Týdenní výhled: Týden nejspíš v poklidném duchu, kondici amerického spotřebitele naznačí maloobchod  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Advance Auto Parts Inc (03/24 Q1, Bef-mkt)
HP Inc (04/24 Q2, Aft-mkt)
Salesforce Inc (04/24 Q1, Aft-mkt)
UiPath Inc (04/24 Q1, Aft-mkt)
14:00DE - Harmonizovaný CPI, y/y