Asijské akciové trhy se po zasedání americké centrální banky podívaly do mínusu. Nedařilo se bankám, zatímco ropa po datech o výrazném navýšení amerických zásob benzínu sklouzla až na nejnižší hodnoty od listopadu. Spíše než rétorika Fedu se na obchodování v Asii podle některých názorů mohla podepsat tvrdá data.
Největší pokles nastal u energetických titulů a akcií producentů surovin. Souvisí to s výprodejem v ropě, která v případě severomořského Brentu sklouzla do blízkosti 47 dolarů za barel a v případě americké WTI pod 45 dolarů, konkrétně až na 44,46 USD za barel, jak ukazují data Bloombergu. Další výprodej odstartovalo zveřejnění týdenních zásob ropy a jejich derivátů, když další výrazný nárůst zásob benzínu zřejmě indikuje slabou poptávku na úvod motoristické sezony.
Fed podle očekávání zvýšil úrokové sazby o 25 bazických bodů na 1 – 1,25 procenta a zopakoval, že letos plánuje ještě jedno zvýšení sazeb. Navíc nalinkoval proces smrskávání své bilance. Ten má být zahájen v druhé polovině roku, přičemž ačkoliv redukce objemu nakoupených dluhopisů má být zpočátku relativně malá (“jen” 10 miliard měsíčně). V nové makroprognóze Fed zvýšil očekávaný růst HDP pro tento rok (z 2,1 procenta v březnu na 2,2 procenta), a to i po relativně smíšených konjukturálních datech z druhého čtvrtletí.
Trhy ale podle některých názorů reagovaly spíše na americká data než na rétoriku Fedu. "Trh je stále méně přesvědčený," říká Jingyi Pan z IG Asia se sídlem v Singapuru.
Australský dolar zpevnil po optimistické zpráva z australského pracovního trhu a ceny australských dluhopisů se v rally inspirovaly těmi americkými, pro které byla podnětem k růstu středeční data z amerického maloobchodu (pokles tržeb) a americká inflace (zpomalení).
Na trhy navíc doléhají další zprávy z USA, kde údajně pokračuje vyšetřování, zda se prezident Donald Trump nepokusil bránit výkonu spravedlnosti.
Japonský akciový index Nikkei 225 ztratil 0,26 procenta, a posunul se tak hlouběji pod hranici 20 000 bodů. Širší index Topix ztratil 0,23 procenta. Hongkongský Hang Seng klesal o 0,8 procenta, mírné ztráty zaznamenávaly čínské pevninské indexy. Jihokorejský Kospi odepsal 0,46 procenta a australský index S&P/ASX 200 dokonce 1,21 procenta.