Ropa se nachází v lehce schizofrenní situaci. Zásoby surové ropy sice klesají druhý týden v řadě, ale to cena černého zlata taky. Důvod můžeme hledat v prohlášení Mezinárodní energetické agentury, která přes současný pokles zásob ropy naznačila, že trh i tak může být v příštím roce opět v přebytku. To přebilo pozitivní sentiment a dalo prostor medvědům, kteří si tak na ropu zasedli. Záchranou brzdou při delších propadech bývaly právě statistiky stavu zásob ropy, které uměly vnést na trh pozitivní sentiment. Bohužel vůči tomu je současný investor imunní a tak se dá očekávat, že jedinou hybnou silou by opět mohl být ropný kartel OPEC, který nebude chtít dále přihlížet klesajícím cenám a pokusí se alespoň slovně pro vyšší ceny intervenovat.
USOil: Tento týden dopadl pro ceny ropy velmi negativně. I přes výrazný pokles zásob surové ropy, WTI nedokázala najít pevnou půdu pod nohama a sune se dál jižním směrem. Od svého vrcholu z minulého týdne už ropa ztratila přes 6 %, když se cena odrazila od horní hranice ekvidistančního kanálu. Po překonání supportu na 47,5 se jako další zastávka jeví fibonacciho úroveň na hodnotě 45,6 dolarů za barel.
Preferovaný scénář: Short pozice. Když se minulý týden ropa odrazila od horní hranice ekvidistančního kanálu a zamířila zpět do jeho středu, v podstatě tím potvrdila sestupný trend, který ropa započala na jaře letošního roku. Technika tak teď ukazuje stále dolů a ropa by mohla hledat podporu na fibonacciho úrovni na hodnotě 45,6 dolarů za barel. V případě prolomení této podpory by se cena mohla dostat až na úroveň 43,20, kde se nachází další silná podpora.
Alternativní scénář: Konsolidace. Klesající zásoby surové ropy by mohly brzdit další ztráty a lákat sázkaře na budoucí růst. To by se projevilo pohybem stranou v úzkém pásmu mezi fibonacciho úrovněmi 47,5 až 45,6 dolarů za barel.