Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Perly týdne: Norská daň z Tesly, kvantový Google a země stočených tachometrů

Perly týdne: Norská daň z Tesly, kvantový Google a země stočených tachometrů

20.10.2017 19:11
Autor: Redakce, Patria.cz

Trhy, ekonomika, politika

 

Podle WSJ byla na nedávno proběhlém zasedání Mezinárodního měnového fondu jasně patrná jedna věc: Nikdo tam nehovořil o brexitu. Tedy vyjma samotných Britů, kteří zase nemluvili o ničem jiném. Delegáti z jiných evropských zemí (o zbytku světa nemluvě) tomuto tématu vůbec nevěnovali pozornost. Zaměřovali se namísto toho ke snahám o rozluštění politiky amerického prezidenta Donalda Trumpa, možnosti vzniku nových finančních bublin a rozvoji nových technologií. Podobné informace přinesly stránky Politico, kde se hovoří o úporné snaze Britů vtáhnout Němce do intenzivnější diskuse o brexitu. Ta ale v Německu naráží na naprostý nezájem.

 

Země jako Čína se snaží uspíšit přechod na elektromobilitu, ovšem Business Insider tento týden informoval o tom, že jedna z kolébek elektromobilů svůj vstřícný přístup k nim razantně mění. Norsko je považováno za průkopníka pokroku v této oblasti, ovšem nyní prý zvažuje zavedení nové daně na vozidla bez emisí. Hovoří se tak o „Tesla dani“, která by podle Hanse Andrease Limi z norské politické strany Fremskrittspartiet měla odrážet to, že elektromobily jsou těžké a tudíž více poškozují vozovku. Nový poplatek by měl dosahovat částky odpovídající 900 – 8 800 dolarům, stávající dotace na podporu elektromobility by ale v Norsku měly zůstat netknuty.

 

Šéf německé centrální banky Bundesbank Jens Weidmann tento týden varoval, že vyšší vládní výdaje by mohly vést k přehřátí německé ekonomiky. Weidmann tak reagoval na mezinárodní kritiku fiskální politiky německé vlády, podle které by Němci měli zvýšit vládní výdaje a přispět tím k omezení velkých přebytků běžného účtu země.

 

Zástupci amerického Pentagonu se setkali s některými tradery z Wall Street využívajícími vysokorychlostní technologie a obchody. Americká vláda se totiž obává, že hackeři by mohli zaútočit na americký finanční systém. Snaží se proto zjistit, jak by takové útoky mohly proběhnout a jak je možné se proti nim bránit.

 

WSJ si všímá problémů spojených s integrací uprchlíků v některých evropských zemích. Poukazuje například na to, že v německém městě Salzgitter se lidé ptají „kdo vlastně integruje koho“. Příliv imigrantů do Německa sice polevil, ovšem některé místní komunity se podle WSJ kvůli nim cítí být pod velkým tlakem. Ten se projevuje jak na městských pokladnách, tak na pocitu bezpečí, či na kvalitě vzdělání. Deník dává za příklad Nadine Langerovou, která přivedla svou dceru do první třídy a zjistila, že v ní je již jen jedna další rodilá Němka a zbytek tvoří 20 uprchlíků, většinou ze Sýrie.

 

 

Byznys

 

Některé velké banky na Wall Street, včetně Credit Suisse Group, Goldman Sachs Group a Morgan Stanley investují do nových tradingových systémů, které doposud používaly na akciovém trhu a nyní je chtějí využít i na trzích s korporátními dluhopisy. Na nich se obchodují cenné papíry v celkové hodnotě 6 bilionů dolarů. Roboti si již podmanili akcie, nyní jsou na řadě dluhopisy?

 

Technici a vědci pracující pro společnost Google se prý věnují kvantové mechanice a jejímu využití pro sestrojení nového typu počítače. Ten by měl ve srovnání s tradičními počítači mnohem větší výkon, a tudíž by představoval potenciál pro revoluci v řadě odvětví od zdravotní péče až po celonárodní bezpečnost. A co teprve jeho využití pro zmíněné logaritmické a vysokorychlostní obchodování…

 

Společnost GM chce být první firmou, která bude testovat samořídící automobily v ulicích New Yorku. GM tím chce dosáhnout přední pozice v rozvoji a využití technologií souvisejících s autonomními vozy.

 

Na Bloomberg Gadfly přemítají o možné hrozbě, kterou pro Apple představuje klesající ochota zákazníků měnit si svůj mobilní telefon za nový. Následující graf na základě dat od velkých telekomunikačních operátorů z USA ukazuje, jak postupně klesá počet klientů, kteří si pořizují nový mobilní telefon:

00

 

 

U nás doma

 

HN informovaly o tom, že úředníci finanční správy jsou odměňováni podle toho „s jakým nasazením doměřují firmám daně“. Finanční správa dříve podobné praktiky popírala, ale „přiznala je po opakovaných dotazech HN“.

 

Podle E15 nabídla belgická státní nezisková organizace Car-Pass zástupcům českého ministerstva dopravy svůj systém, který by mohl být efektivní zbraní v boji proti stáčení tachometrů u ojetých vozů. Šéf Car-Passu Michel Peelman uvedl, že v Belgii se za deset let podařilo snížit podvody s tachometry na desetinu procenta. Systém spočívá v tom, že při jakémkoli zásahu do vozu v autoservisu je zaznamenán stav tachometru. Vzniká tak celková historie změn, která umožňuje odhalení stočených kilometrů. Belgický systém je financován z poplatků ve výši 7,2 eura, které platí zájemci o koupi vozu ve chvíli, kdy zažádají o výpis ze systému. Europoslanec Tomáš Zdechovský ovšem tvrdí, že „žába na prameni je ministerstvo dopravy“, kde nikdo systém nechce. 


Čtěte více:

ZAVÍRÁK: Yellenová dává každému, co chce. My bychom potřebovali máslo, Uber Londýn
29.09.2017 18:12
Trhy, ekonomika, politika • Angela Merkelová sice slaví volební vítě...
Zavírák: Trhy do konce roku v pohodě, po elektromobilech přijdou i létající taxíky
06.10.2017 18:02
Trhy, ekonomika, politika Globální akciové trhy vstoupily do čtvrtého ...
Perly týdne: Zamrzlý brexit, „fundamentálně“ levný bitcoin a pušky pro tátu
13.10.2017 16:42
Trhy, ekonomika, politika Zveřejněné minuty z posledního zasedání Fed...

Váš názor
  •  
    21.10.2017 1:22

    na jednu perlu se zapomělo, a sice na legendičův nákup čezu na páku na long :D
    lump
    • lumpe
      21.10.2017 9:54

      Já bych k tomu přidal i ten údajný short ze 440 na 400, který otevřel v RD . Jinak v demoverzi na páku obchodovat nejde, takže opět jen a jen výmysly. :o))))
      Lišák
Aktuální komentáře
18.06.2024
6:41FX Strategie: Dění ve Francii se euru nelíbí. Koruna vyhlíží zasedání ČNB. Jak razantně půjdou sazby dolů?  
17.06.2024
17:56Dvě odmítané kategorie akcií, ale jejich výjimečný průnik?
17:08Pondělí přináší nejasný směr akciím a ztráty dluhopisům  
16:13Hlavní ekonom ECB mírní obavy z dopadů výprodeje na finančních trzích ve Francii
15:58Přijde účet americkým firmám za masívní zpětné odkupy a zkusí je zarazit daně?
14:55Dočká se nositelná elektronika mnohonásobné výdrže baterií? TDK jako dodavatel Applu hlásí průlom
13:52Čína vyšetřuje dovoz vepřového z EU, může jít o odvetu za cla na elektromobily
13:01Týdenní výhled: Americký maloobchod má vylepšit bilanci 2Q. Pro Evropu jsou nadějí data, problémem politika  
11:59Úvodní růst evropských akcií vyprchává, zatímco koruna si polepšila  
11:16Nemilovaná rally: Proč je pro tolik investorů těžké svézt se na vlně nových maxim
11:153M FUND MSI SICAV a.s: Výplata úrokového výnosu
10:57Čínská automobilka Leapmotor zahájila výrobu elektromobilů v Polsku
10:14Ceny v průmyslu a stavebnictví v květnu dál rostly, v zemědělství opět klesly
9:59FT: Globální zbrojovky nabírají nejvíce lidí od konce studené války
9:21Studie: Spojené státy jsou v rozvoji vyspělé jaderné energetiky 15 let za Čínou
9:06Rozbřesk: Proč Euro 2024 německé ekonomice nepomůže?
8:42Politická nejistota v Evropě pokračuje, Fed si může vzít více času na sledování dat a futures jsou v zeleném  
6:13Technická analýza: Uber prolomil důležité linie a těží z vysoké poptávky  
16.06.2024
13:47Výletní plavby levnější než dovolená v hotelu. Porostou akcie jejich provozovatelů?  
8:02Víkendář: Přišel vlastně Apple s něčím převratným?

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
11:00DE - Index očekávání ZEW
11:00EMU - CPI, y/y
14:00HU - Jednání MNB, základní sazba
14:30USA - Maloobchodní tržby, m/m
15:15USA - Průmyslová výroba, m/m