Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Čas pro skutečné keynesiánství

Čas pro skutečné keynesiánství

13.11.2017 18:43

V jedné dosti klíčové ekonomické oblasti se nacházíme v trochu schizofrenní situaci. Výnosy vládních obligací se v zemích považovaných za bezpečné pohybují na mimořádně nízkých úrovních a rozhodující příčinou je velká poptávka po těchto dluhopisech. Zadlužení mnoha vlád se ale pohybuje minimálně z historického pohledu hodně vysoko. A dokonce se hovoří o tom, že pokud by měla přijít další recese, či krize, ze strany fiskální už kvůli vysokým dluhům nelze čekat záchranu, na kterou jsme se spoléhali nejednou předtím. Proč je to dohromady určitá schizofrenie a jaké jsou důsledky této situace?

Před časem jsem zde popisoval, že dost dobře nelze současně tvrdit, že veřejné dluhy jsou vysoko a zároveň se dívat na to, jak se výnosy vládních dluhopisů pohybují na mimořádně nízkých úrovních. Pokud totiž dluhy byly skutečně nepřijatelně vysoko, ceny obligací by díky nedůvěře trhů padaly a výnosy by se pohybovaly ve stratosférických oblastech. Pokud se tedy trhy opravdu hrubě nemýlí, s dluhy to zase není tak zlé. S klíčovým dodatkem: Zatím.

Představme si krátce, co by se stalo v případě, že globální ekonomiku opět postihne útlum, recese, či dokonce nějaká krize. Poptávka po bezpečných přístavech ještě znatelně naroste. A zároveň se začne omezovat nabídka tohoto výjimečného aktiva. S útlumem se totiž bude v řadě zemí horšit dluhová situace veřejného sektoru, protože klesnou daňové příjmy a vzrostou výdaje (dávky, podpory, pomoc…). K tomu se může zhoršit dluhová situace soukromého sektoru a vláda na sebe nějakým mechanismem opět převede jeho dluhy (jako tomu bylo například ve Španělsku). Proběhne tak selekce a o zbylá bezpečná útočiště se budou investoři přetahovat ještě více, než předtím. Zbytek se stane „periferií“. 

Pokud si naopak ekonomika povede dobře, působí opačné síly: Poptávka po bezpečných aktivech (alespoň trochu) klesá, nabídka se zvyšuje (či alespoň neklesá). Investoři a střadatelé jsou totiž s nižší averzí k riziku ochotni podnikat výlety k rizikovějším aktivům a ekonomické oživení zároveň zlepšuje likviditu a solvenci vlád. A to je přesně ta doba, kdy bychom měli zajistit, aby i v časech horších bylo bezpečných aktiv dost – dost vládních dluhopisů, jejichž bezpečnost nezničí ani ekonomický útlum. Jinak řečeno, to je doba na snižování dluhů. 

Globální ekonomika si nyní vede mimořádně dobře, oživení je v rámci pokrizového standardu silné, synchronizované a existuje slušná šance, že bude ještě nějakou dobu pokračovat. Zejména v případě, kdy se do role jeho tahouna konečně dostanou investice. Jde o učebnicovou situaci, kdy by mělo docházet k onomu snižování vládních dluhů. Jednak by uvolnilo možný tlak na přepalování ekonomiky, poskytlo by „náboje“ na stimulaci v časech horších a zajistilo dlouhodobou existenci bezpečných přístavů, či dokonce vznik nových. Jde přitom o klíčovou část skutečného keynesiánství, ne jeho karikatury, kterou se tak ráda řídí levice a kterou tak ráda kritizuje pravice.  

Pokud se podle této zásady nyní nechováme, může to mít v principu dva důvody: První z nich je racionální a odvíjí se od obav z toho, že ukvapená fiskální konsolidace by oživení podtrhla nohy (stejný princip, jako u ukvapené monetární normalizace). Taková konsolidace by pravděpodobně napáchala více škody než užitku, což se pravděpodobně po krizi stalo například na periferii eurozóny. Druhý důvod je pak tradiční a nese se ve stylu „zdroje jsou a dluhy se vlastně splácet nemusí“ (tedy jedna z variací keynesiánství falešného).

Reálná situace je pestrá. V řadě evropských zemí podle mne není zcela jasné, který faktor z výše uvedené dvojky převažuje. U Německa se jeho fiskální konsolidace trochu tluče s jeho obchodními přebytky a jejich dopadem na globální ekonomiku (kvůli nim by německá vláda měla spíše uvolňovat). Japonsko by se do velkých konsolidačních dobrodružství pravděpodobně pouštět nemělo (minimálně ne bez dalších hlubších změn v jeho ekonomice). 

Když ale hledím na vývoj v USA, zdá se to být celkem jasné: Ekonomika jede možná již nad svým potenciálem a přitom se plánuje významné snížení daní. Trh nepřekvapivě křepčí radostí – do vyšších investic se tento krok (pokud bude skutečně schválen) sice zřejmě nepromítne, ale bude více dividend. O tom, že by alternativou mohla být celkově mnohem zdravější fiskální konsolidace kombinovaná s pomalejší monetární normalizací, se v podstatě nediskutuje. 

Každopádně platí, že pokud se zadaří a globální oživení bude i příští rok stát na pevných nohou, stále více tu bude čas na skutečné keynesiánství, protože to falešné (spolu s řadou dalších neduhů) nás dovedlo do situace popsané následujícím grafem (poměr veřejného dluhu k HDP):

001

 

Čtěte více:

Víkendář: Vícerychlostní Evropa by prospěla všem?
12.11.2017 10:15
Mezi evropskými vůdci panuje přesvědčení, že Evropská unie má již to n...
Víkendář: Ropní diktátoři, spojte se!
11.11.2017 7:25
V Saúdské Arábii proběhla čistka, které padlo za oběť jedenáct princů ...
Přichází pro akcie ničivá velká derotace?
10.11.2017 19:41
Ve svých předchozích příspěvcích jsem hovořil o tom, že světové ekonom...
Němci se začínají obávat přehřátí své ekonomiky, vyčítají ECB její stimulaci
15.11.2017 16:12
Největší ekonomika eurozóny čelí nebezpečí přehřátí. Varuje před tím n...
Slunce svítí, je čas opravit eurozónu. Bude opět promrhán?
16.11.2017 6:11
John F. Kennedy říkal, že střecha se opravuje v době, když svítí slunc...

Váš názor
  • A co voliči?
    15.11.2017 15:49

    Zapomínáte, Jiří, že Keynes to vykládal jako akademik. Praktický politik ale musí myslet na to, co udělá volič. A voliče žádné snižování dluhu nezajímá. A německého voliče zase zatím nezajímá, co potřebuje globánlí ekonomika, ale chce stabilní stát.
Aktuální komentáře
01.06.2024
8:09Víkendář: Hodně štědrá americká fiskální politika, japonský návrat před rok 2020
31.05.2024
22:04Závěr týdne na trzích byl stejně pochmurný jako páteční počasí  
17:38Investiční tipy - komentáře k americkým výsledkům za 1Q tak, aby vám nic neuniklo  
17:16Odpolední nevýrazná data pomohla dluhopisům, ale akcie se nechytly a padají  
16:45Změna strategie Gap zabrala. Nová móda vede k lepším číslům i výhledu, akcie prudce rostou
16:05Může existovat něco jako zisková bublina?
15:16Japonsko při intervencích vynaložilo rekordní částku na podporu měny
15:10USA omezují čipařům vč. Nvidie a AMD exportní licence na Střední východ kvůli obavám z národní bezpečnosti
14:38Perly týdne: Rozvahová recese v Číně a terminální sazby vysoko nad 3 %
14:38EUC a.s.: Zahájení výplaty čtvrtého úrokového výnosu dluhopisu EUC VAR/27
13:55Než otevře Wall Street: Salesforce, Dell Technologies, Gap, Zscaler  
13:25ČNB:Českou ekonomiku brzdí pokles investic. Všechny další složky růstu jsou nad očekáváním
12:43Inflace v eurozóně v květnu podle odhadu Eurostatu zrychlila na 2,6 procenta
12:04Trumpovy soudy trhy nezajímají, vyšší inflace jim škodí  
10:03Jan Bureš: HDP za očekáváním kvůli slabým investicím
9:20Zpřesněná data ukazují pomalejší růst české ekonomiky v úvodu roku
9:16Rozbřesk: Nezaměstnanost v eurozóně na historickém minimu, v centru pozornosti evropská i americká inflace
9:02Aktivita čínských továren v květnu překvapivě klesla
8:47Dnes vyjdou údaje o inflaci v eurozóně a PCE, který sleduje Fed. Dell se v prodlouženém obchodování propadl a futures jsou smíšené  
5:58Akciovou rally zabrzdí rostoucí výnosy, varuje stratég Oppenheimer

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data